Skocz do zawartości
  • 0

bluza munduru deszczyk


Dryziu

Pytanie

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest bluza a kurtka zimowa tak zwana echatka" pozbawiona dopinanej podpinki z futrzanym kołnierzem, odcień kreseczek czyli kamuflażu to pewnie kwesta dostępnych ówcześnie barwników ewentualnie wersji produkcyjnej tudzież odbarwienie po wielokrotnym praniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była jedna wersja deszczyka" dla wojsk lądowych i lotnictwa plus oczywiście inna w kroju wersja US dla wojsk powietrzno-desantowych. Marynarka Wojenna i Milicja Obywatelska nie używały mundurów w kamuflażu deszczyk". Co do wersji strażackiej to zasadniczo powinna mieć skóropodobne" wstawki w kolorze zielonym na tylnej górnej części pleców oraz na ramionach. Poza tym zwróć uwagę na pieczątkę, sorty wojskowe powinny być sygnowane pieczęcią MON" poza sortami kierowanymi do jednostek wojskowych podległych MSW czyli ówczesnego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wojsk Ochrony Pogranicza. Egzemplarz z fotografii wyprodukowano w 1963 r. a więc w pierwszej fazie produkcji mundurów typu deszczyk" wprowadzanych powszechnie począwszy od 1960 r. (poza wojskami powietrzno-desantowymi które to używały swoich deszczyków" od 1957-1958 r.). A ogólnie rzecz biorąc to były chyba trzy zasadnicze wersje różniące się odcieniem materiału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do Kolegi Dryzia, zwróć uwagę na guziki przy naramiennikach (na fotografiach nie widać tego bardzo istotnego szczegółu) to znaczy czy są to odkryte guzki z masy plastycznej koloru khaki z orłem czy też guzki starszego wzoru z metalu (z orłem) a może zwykłe guzki jak przy zapięciu kurtki (a te w tejże kurtce są chyba w kolorze granatowym). Ogólnowojskowe" zwykłe guzki powinny być w kolorze khaki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOPL istniała do 1962 r. kiedy to utworzono Powszechną Samoobronę która częściowo (były różnego typu oddziały w tym Zakładowe Oddziały Samoobrony itd.) wyposażona była w mundury deszczyk" ale odmiennego kroju na przykład bluzy z dużym wykładanym kołnierzem podobne do olimpijek", proste nie zwężane spodnie bez wzmocnień na kolanach. Jak było w przypadku kurtek zimowych echatek" tego niestety nie wiem. Ale chyba większość oddziałów PS wykorzystywała drelichowe zielonkawe mundury w tym bluzy olimpijki plus furażerka a także zwykłe ubrania robocze (Zakładowe Oddziały Samoobrony).
Ogólnie rzecz biorąc to zdjęć PS w umundurowaniu typy deszczyk" jest mało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do serialu Przygody psa Cywila" to własnie w pierwszym odcinku widać milicjantów w ćwiczebnych drelichowych mundurach kroju wojskowego ale pozbawionych nadruku deszczyk". Zasadniczo (jak już wcześniej pisałem) MO a także MW nie użytkowały mundurów w deszczyku".
Co do mundurów MO to w sieci są dostępne przepisy mundurowe gdzie wszystko ładnie jest przedstawione. Ale z drugiej strony nie będę się upierał że nie wyprodukowano jakieś serii testowej dla MO z nadrukiem deszczyk". Ogólnie rzecz biorąc echatka" jest nietypowa ale guzki koloru brązowego czy też khaki moim zdaniem świadczą o jej wojskowym pochodzeniu.
Kolego Dryziu jak możesz wrzuć jeszcze fotografię pieczątek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje wszystkim za wpisy a w szczególności Edmundo.
dodam jeszcze ,że niektóre elementy kurtki od wewnątrz tam gdzie dopina się podpinkę są podwójnego szycia i tam jest brązowy odcień deszczyka.
myślę więc że opada podejrzenie odbarwienia ze względu na wiek kurtki.po prostu ktoś doszył brązowy deszczyk do atramentowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie