Skocz do zawartości

Chcialbym sprawdzic dom


sigreg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako ze to moj pierwszy post na forum przedstawie sie, Grzesiek z Zabrza, lat ponad 30, w temacie odkrywczym jak na razie calkowicie zielony, ale... chcialbym zaczac.

Post ten pojawia sie pod wplywem smutnego wydarzenia ktore paradoksalnie moze byc ciekawym poczatkiem odkrywczej fascynacji. Ale moze zaczne od poczatku..

Moj dziadek z bacia mieszkaja w pewnej niemalej podopolskiej wsi, osiedlili sie tam po wojnie jako repatrianci, wies przed wojną lezala w granicach niemiec i zamieszkana byla przez ludnosc niemiecka. W czasie wojny albo krotko po niemieccy mieszkancy uciekli pozostawiajac swoje domy, ktore zajmowali powracajacy Polacy. Dziadek zajal jeden z ciekawszych domow we wsi, mianowicie polaczony jest jedna wspolna sciana z innym domem stojacym przy glownej drodze, mieszkancy powiadali ze dom przy drodze byl za niemca" sklepem, zas w domu w glebi (w ktorym zamieszkal dziadek) mieszkala rodzina sklepikarza. Byly sklep swoja droga wkrotce przebudowal i zasiedlil wujek.
Dom dziadka wyposazony byl w rzadko wowczas spotykane wygody", mial centralne ogrzewanie, do tego wode doprowadzona do domu ze studni na podworzu, prawdopodobnie dzieki zamontowanej w studni elektrycznej pompie. Ponadto jak twierdzi babcia w ogrodzie za domem byla ... fontanna. I to wszystko na wsi, co sugeruje ze sklepikarz i jego rodzina nie cierpieli niedostatku. Niestety te instalacje zostalu rozszabrowane czesciowo w czasie przemarszu wojsk radzieckich, sam dziadek rowniez byl przeciwny takim owinkom", wskutek czego resztki rur, kociol i kaloryfery zostaly usuniete, w pokojach pojawily sie piece, zas wode czerpalo sie ze studni wiadrem - chociaz tez nie tak od razu. Przez ponad 10 lat babcia nosila wode ze studni sasiadow, ludzie we wsi powiadali ze w dziadkowej studni lezy kilka trupow, ofiar przemarszu armii czerwonej, a ze dziadkowie bali sie skazonej wody stad tez ze studni nie korzystali. Dopiero gdzies na poczatku lat 60 jeden z mieszkancow odwazyl sie zejsc do tej studni, historia o trupach okazala sie nieprawdziwa, ze studni wydobyto jedynie dwa karabiny nieznanego typu, sama studnia zostala oczyszczona i wkrotce nadawala sie do uzytku.
W samym domu i jego okolicach dziadek i jego rodzina trafiala na rozne znaleziska, w ogrodzie w ktorym stala mala drewniana wiata przypadkowo wykopany zostal tobolek zawierajacy niemiecki mundur, moja mama na strychu domu w roznych zakamarkach odnajdywala drobne przedmioty jak pamietniki, ksiazki czy sztucce. Podobne znaleziska trafialy sie w innych domach, male cenne przedmioty, niemieckie marki, srebrne zastawy, czasami bron. Wygladalo to tak jakby niemieccy mieszkancy byli przekonani ze opuszczaja swoje domy tylko na jakis czas, ze wojna wkrotce sie skonczy, armia radziecka odejdzie, a oni wroca do swoich domow. Uciekajac byc moze w pospiechu nie byli w stanie zabrac calego swojego dobytku, chowali wiec co cenniejsze przedmioty, cenne nie tylko ze wzgledu na wartosc materialna - o czym swiadcza chociazby odnalezione przez mame pamietniki. Po powrocie zamierzali odnalezc swoje dobra i zyc jak poprzednio, jak wiemy tak sie nie stalo, a po niemieckich osadnikach zostaly jedynie stare niemieckie groby na wioskowym cmentarzu, pamietniki znalezione przez mame dawno skonczyly w piecu, na wsi nikt do takich rzeczy uwagi nie przywiazywal. Okolica nosi slady obecnosci wojsk, a byc moze i wojennych zmagan, sam za dziecka" na okolicznych polach znalazlem kilkanascie sztuk amunicji karabinowej, pistoletowaj a nawet granat, na szczescie rozbrojony - bez zapalnika. Znaleziska same wychodzily z ziemi". W takim wieku nie mysli sie o niebezpieczenstwie, za to tato bezwzglednie wszystkie moje trofea konfiskowal.
Dom dziadka, dom w sumie podwójny, jest domem szczególnym. Mianowicie wedlug tego co mowi babcia, jest jednym z dwoch domow we wsi o ktorych jej wiadomo ktore zupelnie nie posiadajacym piwnicy. Nawet pod czescia sklepową" piwnica to mala klitka wielkosci dwoch blokowych lazienek, w ktorej zmiescil sie hydrofor wujka, regal na przetwory i niewiele wiecej. Na wsi piwnica to skladzik, magazyn, spizarnia, a w razie potrzeby schron, w zasadzie jest pomieszczeniem pierwszej potrzeby. A w wypadku domu dziadka ani czesc sklepowa" nie posiada magazynu w piwnicy, ani czesc mieszkalna zadnego podpiwniczenia co nawet jak na ta pojedyncza wies jest wyjatkowe. Jest jeszcze jedna ciekawostka, w miejscu w ktorym wiekszosc domow we wsi posiada klape do piwnicy (pod schodami na strych) jest betonowa wylewka, dziadek twierdzi ze wylewka byla stosunkowo swieza kiedy zajmowal dom.
Wiedzac o znaleziskach w innych domach we wsi, wiedzac ze wszystkie niemal domy maja piwnice przypuszczam ze ten rowniez ma... i to chcialbym sprawdzic. Ponadto chcialbym sprawdzic strych na ktorym mama odkrywala drobne skarby, i przeczesac ogrod w ktorym dziadek odkryl niemiecki mundur.

I tu zaczyna sie smutna czesc opowiesci... dziadek dozywa wlasnie swoich dni w szpitalu, babcia jest w podobnie sedziwym wieku. Dom ktory obecnie jest w rekach dziadkow wkrotce moze przejsc w inne rece, wiec w zasadzie jest to ostatni dzwonek na ewentualne sprawdzenie nieruchomosci. Niestety nie mam pojecia jak sie do tego zabrac, a czuje ze ostatni mozliwy termin to bedzie wiosna 2010. Wykrywaczem ktory zamierzam kupic moge przeczesac nieduzy w sumie ogrod, ale wykrywacz jak sadze nie pozwoli mi odkryc miejsc gdzie zakopane sa na przyklad kolejne mundury, ksiazki, czy szklane pojemniki z niemetalowa zawartoscia. Ewentualnie moglbym wykrywaczem przeczesac sciany domu i podloge na strychu pod ktora mama znajdowala sztucce - jednakze jest to samo zastrzerzenie, wykrywacz nie pozwoli mi znalezc pustych przestrzeni w scianach i pamietnikow pod deskami podlogi. Podloga na parterze pod ktora moze byc piwnica jest trudna. Zbudowana jest z drewnianych desek ktore po latach pozarywaly sie w kilku miejscach. Dziadek naprawil podloge pokrywajac ja w calosci pilsniowa plyta, tak ze obecnie podloga to plyta, pod nia deski, pod nia pewnie belki montazowe z pustymi przestrzeniami pomiedzy byc moze czyms wypelnionymi, a nastepnie fundament lub strop piwnicy. Nawet gdyby gdzies kiedys jakos udalo mi sie zdobyc takie cudo jak radar, boje sie ze przy takiej podlodze na niewiele sie zda. Za to moglby sie sprawdzic w ogrodzie. Ogolnie sprawdzenie" musialoby sie odbyc w sposob nieinwazyjny, zrywanie podlog i kucie wylewki bez pewnosci ze tam cos jest odpada. Innym miejscem gdzie mozna by zaczac szukac piwnicy jest istniejąca klitka pod czescia sklepowa, jesli czesc mieszkalna ma piwnice to pewnie klitka i piwnica maja wspolna sciane, byc moze daloby sie jakos sprawdzic czy za sciana jest pusta przestrzen bez demolowania.
Tak wyglada sytuacja, i tu mam pytanie, jak byscie sie zabrali do takiego delikatnego w sumie zadania ? Jaki sprzet bylby potrzebny, i czy mozna gdzies potrzebne sprzety wypozyczyc" ? Nie chcialbym wchodzic w profesjonalke" wynajmowanie firm i koszta, wszystko powyzej opiera sie jedynie na opowiesciach starszych ludzi i moich domyslach wiec rownie dobrze moze to byc zwykly wiejski dom bez piwnicy. A ostatnia rzecza jaka bym chcial zrobic to zaklocac spokoj ostatnich dni dziadkow ciezkim sprzetem mlotami pneumatycznymi i batalionem ludzi.

Pozdrawiam
Grzesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny dom bez piwnicy był w Dytmarowie tylko że wejście do piwnicy znajdowało się na zewnątrz i też było widać że zostało zamurowane i przez wiele lat mój kolega namawiał właściciela domu o to żeby wejść tam, właściciel obawiał się że mogą być tam trupy lub broń.Na dzień dzisiejszy nie wiem czy się tam dostał. Po za tym może do sprawdzenia twojego domu przydałby się georadar dokładnie nie wiem czy to zadziała w domu. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogród itp-wykrywka.co do ścian,myślę że jeśli nie metoda inwazyjna to pozostaje opukiwanie i dobry słuch.na strych latarka,i to dobra.Patrz na belki stropowe,wkładaj rękę za każdy kołek pod dachem,za każdą deskę.serio..
Sprawdź dokładnie schody,deski schodowe,próg przy drzwiach i piec(opukaj,inny kolor fugi itp-zwróć uwagę)-kiedyś ludzie w obawie przed wojną,spaleniem itp właśnie w tych dwóch miejscach najczęściej ukrywali cenne dla siebie przedmioty,najczęściej bowiem te dwa miejsca przetrwały w najlepszym stanie:)
popytaj dokładnie babcię,być może jest jeszcze we wsi ktoś kto pamięta czasy za niemca"sołtys albo ksiądz powinien wiedzieć,zapytać nic nie szkodzi.
Co do piwnicy..może faktycznie jej nie było,a wspomnienie ze świeżą wylewka to figle pamięci...
jak bym był na twoim miejscu kopałbym pod ścianą na zewnątrz dół,domy bez piwnicy mają płytko zakopane fundamenty,myślę że do 1m
nie wiem,ciężko tak gadać bez znajomości obiektu,gdy się w nim nie było.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje sposób mało inwazyjny.Jeżeli wiesz w którym miejscu była ta podejrzana wylewka to można wywiercić mały otwór w który wpuszczasz kamerę inspekcyjną i widzisz czy jest jakieś pomieszczenie czy też nie.Otwór po wierceniu łatwo załatać.
Sam tak czasami robię jak nie mam możliwości rozkucia danego poszycia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam, opowieść piękna.
Hebda w większości ma rację, ale- kopanie wzdłuż ściany może nie przynieść efektu. Jeśli piwnica była mniejsza niż dom ( a często tak było) ściana piwnicy będzie w innym miejscu.
Mihura- georadar..ok, ale w skąd chłopak ma wziąć georadar to raz. A po drugie, może być zbyt mało miejsca w domu, żeby użyć nie odstawiając połowy domu z mebli itd.
Dokładnie jak Hebda mówi- ostukiwać, obserwować zmiany koloru. Aha, otworu piwniczne były też w niemieckich domach bardzo często na samym środku kuchni. Co do strychu- koniecznie sprawdź przestrzeń między dachem a więźbą dachową.
W ogrodzie- charakterystyczne miejsca- róg działki, stare drzewa bądź miejsce po nich, charakterystyczne kamienie etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opowieść fajna
zawsze warto sprawdzić mieszkam na terenach poniemieckich i z tego co mi wiadomo to w mojej wiosce wszystkie przedwojenne [może wojenne] budynki mają piwnice mało tego ze w domach to niekture jeszcze w pomieszczeniach gospodarczych a wejścia są rużnie na zewnątrz budynku pod schodami na strych w na sierodku pokoju w podłodze są klapy
a co do metody to chyba koledzy Hebda i Mjut proponują jak na początek najlepsze sposoby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co do wcześniejszych postów to racja mój ojciec opowiadał mi że za dzieciaka bawił się na strychu w mieszkaniu,a że domostwo nadawało się właściwie do remontu dechy na poddaszu były spróchniałe znalazł tam rewolwer naganta,oczywiście potem był szpan na podwórku i te zabawy w 4 pancernych xD niestety starsi koledzy zabrali im spluwę i słuch po niej zaginął....Dodam jeszcze że w ów mieszkaniu za niemca" mieszkał naczelnik niemieckiej poczty.Tak więc warto w pierwszej kolejności przeszukiwac poddasze,dach i te sprawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do piwnicy pod częścią sklepowa można wejść z żarówka UV taką do sprawdzania pieniędzy, pod warunkiem że ściany nie zostały zatynkowane, i sprawdzić czy kolory zaprawy między cegłami są identyczne, często wychodzi po takim zabiegu ładnie zamaskowane przejścia, jeśli chodzi o wylewkę to wiercenie najtańsze i dostępne, długie wiertło udarowe nawet przypawane do pręta, wiercić aż się luźno zrobi, potem w otwór wsadzić drut fi 5 albo 8 z miękkiej stali pchać do oporu, pokręcić nim, jeśli są schody to może się ześliźnie i wejdzie w głębiej, jeszcze mały pomysł jeśli wejście zostało wcześniej zasypane czymś to można spróbować pobrać próbkę ziemi z otworu cieka rurką wbita do oporu i porównać z ziemia na zewnątrz z podobnej głębokości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać podobny wątek o piwnicach w dziale Fortyfikacje-może okazać się pomocny. Między stropami nie ma pustki tylko jakis żużel czy popiół. Ale przewiercisz sie bez problemu, tylko może być problem z wpuszczeniem kamerki-popiół zasypie wszystko. Do ogródka proponuję prócz wykrywki mackę saperską-pokłuj tu i ówdzie, może coś namierzysz. Whites TM-ka" też by się przydała-to drogi sprzęt ale zawsze można go pożyczyć do sprawdzenia owych pustek w fundamentach. No i pominie małe żelastwo. Jeszcze co do podłogi-jeśli dom ma iść w cudze ręce to nie odpuszczaj-metr płyty osb kosztuje grosze-wytnij w podłodze kawałek pomiędzy legarami-zazwyczaj były co ok. 1 metr-tak że po demontażu i sprawdzeniu czy coś jest-położysz podłoge ponownie. Ja mieszkam w poniemieckiej kamienicy i pomiędzy parterem a piwnicą jest normalnie wylewka betonowa, więc przygotuj się na użycie solidnego sprzętu. Możliwe też że będzie tam stalowa szyna w formie dźwigaru-a więc wykrywacz odpada. Zostaje wiertarka i dobra widia :)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Swiety82 18:48 16-12-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie jest coś innego do ścian i dziwi mnie że jeszcze nikt nie proponował to przecież termometr laserowy szybko i sprawnie rozróżnisz wnęki puste miejsca zamurowane piwnice po wskazaniach różnicy temperatury na pełnym murze i zamurowanej wnęce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dodam swoje trzy grosze. Z opisu wynika że dom solidny a więc stropy nad domniemaną piwnicą również solidne, wykonane solidnie. Domyślam się że sklepienie może być łukowe wsparte na dwuteownikach. Jeśli tak to jego grubość wynosi max 20 cm bo było murowane z cegły kładzionej na 12 plus jakaś wylewka wyrównująca. Moja rada jest taka wiertarka i wiertło max 1m średnicy 12-20mm i tak zwane odwierty sondażowe jak trafisz na pustkę to bingo!. W razie czego takie małe dziurki łatwo czymś zakleić. Teraz dalej wersja optymistyczna mamy pustkę ale co tam jest. Wiertarka będzie potrzebna ale już duża 650 W
i wiertło koronowe. Wiercimy sobie dziurkę średnicy 6 cm kamerka już się zmieści prawie każda no i oglądamy. Wiertła dostępne w sklepach ze sprzętem budowlanym albo wypożyczalnia takiego sprzętu. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie