Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Lotnictwo i okolice
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
"Chwała Polskim Lotnikom"
2018-05-23 15:20:00

Bez martyrologii i męczeństwa - na powązkowskim cmentarzu powstanie pomnik "Chwała Polskim Lotnikom". Będzie przypominał dziecięcy samolocik i stanie tuż obok pomnika katastrofy smoleńskiej.

28 sierpnia 2018 r., z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik oddający chwałę polskim lotnikom. Ma być radośnie i bez martyrologii.

Pomnik - dziecięcy samolocik

Pomysłodawcami i jednymi z głównych sponsorów pomnika "Chwała Polskim Lotnikom" są członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Za projekt natomiast odpowiedzialny jest Piotr Kudelski - architekt, wykładowca z Politechniki Warszawskiej. Zgodnie z jego zamysłem pomnik ma przypominać zabawkowy samolocik złożony z papieru.

Na tym skojarzenie z zabawką się jednak kończy, ponieważ pomnik będzie ogromny. Wysoki na prawie 8 metrów i długi na 12 metrów. W jego skład będzie wchodził również pas startowy, na którym ustawiony zostanie model. Pomnik-samolocik zostanie "złożony" z blachy stalowej i zachowa proporcje modelu z kartki papieru A4.

Generał bryg. Roman Harmoza mówił w rozmowie z Wp.pl, że pomysłodawcom zależy na tym, aby pomnik upamiętniał wszystkich lotników. - Zarówno bohaterów, poległych, ofiary katastrof, ale też pilotów, którzy naturalnie odeszli do "niebieskiej eskadry - tłumaczył.
"Dość martyrologii"

Autorzy projektu podkreślają, że pomnik poświęcony polskim lotnikom może być celebracją "radością, spełnionym marzeniem i siłą, płynącą z tych przeżyć".

- Pomyślałem sobie, dość już tej martyrologii. Zazwyczaj pomniki lotnictwa są smutne. Złamane skrzydło, szponiasty orzeł, lista poległych, ranny lotnik na cokole - mówił gen. dyw. pil. Franciszek Macioła, szef Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w rozmowie z Wp.pl, jeden z konsultantów

Pomnik "Chwała Polskim Lotnikom" to całkowite zaprzeczenie martyrologicznej stylistyki. Pomysłodawcy chcą, aby kojarzył się głównie z dziecięcymi marzeniami. Był hołdem dla pilotów, którzy już odeszli, ale jako dzieci chcieli zostać pilotami.

Pomnik zostanie odsłonięty 28 sierpnia 2018 roku na specjalnie w tym celu przygotowanej kwaterze Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Będzie sąsiadował ze znajdującym się tam pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej - monumentem o zupełnie innej, o wiele poważniejszej stylistyce, który upamiętnia osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.


Więcej: http://metrowarszawa.gazeta.pl/...na-powazkach-stanie-7-metrowy-dzieciecy-samolocik-bez-martyrologii.html#Z_MT

 Linki sponsorowane
RE: "Chwała Polskim Lotnikom"
2018-05-23 15:47:20

" Ma być radośnie i bez martyrologii"
I dlatego na cmentarzu?

Zresztą forma pomnika tj samolocik postawiony niemal pionowo bardziej V2 przypomina,niż to co się puszczało w szkole z okien..Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Hebda 15:49 23-05-2018

RE: "Chwała Polskim Lotnikom"
2018-08-28 13:26:38

http://niezalezna.pl/234290-chwala-lotnikom-polskim-odsloniecie-pomnika

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.