Skocz do zawartości

Ciekawostka dotycząca stilo.


martini

Rekomendowane odpowiedzi

Jeślim ktoś kiedyś był w stilo, zapewne był na latarni. Jeśli był na latarni, widział ceglaną budowlę jakieś 120 metrów od brzegu. Można o niej przeczytać na tablicy informacyjnej przy latarni, był to buczek mgłowy. Jednak na plaży znajduje się mniej znana konstrukcja, a mianowicie betonowa podstawa. Niektórzy uważają za jakiś element schronu, inni myślą że to podstawa jakiegoś działa. Nic podobnego, jest to element starego buczka mgłowego. Pierwszy buczek został wybudowany przez niemców przed wojną (lata 30). Miał on betonową podstawę i metalową wieżę. na górze był mały taras i urządzenia które wydawały buczący dźwięk. Obiekt ten przetrwał wojnę, ale groziło mu zawalenie, ponieważ morze coraz bardziej podmywało teren. Po wojnie buczek został rozebrany. Na plaży została betonowa podstawa ze schodami, a metalowa wieża została użyta do budowy latarni morskiej w Jastarni. Około roku 1950 została wybudowana ceglana wieża (nowy buczek mgłowy). Wszystkie urządzenia zostały przeniesione ze starej konstrukcji i działały do lat 80 kiedy zrezygnowano z sygnalizacji dźwiękowej. Dzisiaj ceglana wieża znajduje się blisko ścieżki prowadzącej na plażę. Wiem że nie napisałem tu jakiejś nowości, bo dużo osób o tym wiedziało, ale jeśli ktoś był w stilo i zastanawiał się co stoi na plaży, teraz wie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego służyła w praktyce? Szczerze mówiąc znam tylko historię tej budowli. Dokładnie nie wiem po co była sygnalizacja dźwiękowa. Dodam jeszcze że przy ceglanej wieży są rury, takie jak by to kabli. Latarnia chyba była połączona z buczkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw uczek mgłowy" - fachowo nazywany Nautofonem.
Umozliwia podczas mgly lub obnizonej widocznosci nakierowanie na port lub ustalenie pozycji statku wzgledem lądu przy pomocy głośnego niskiego tonu. Kazdy buczek mlowy wydaje swój dzwiek w alfabecie morse`a. Np w Kołobrzegu nadaje literę K.
Zasieg takiego buczka to mniejwiecej 6-10 mil morskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam żadnych piwnic? Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie, podobnego rozmiaru, stylu i nawet materiału widziałem wieżyczkę przeciwpożarową w pewnych ruinach przyzakładowych, ale z dość dużymi piwnicami/schronami dla obsługi.
Kształtem prawie identyczna była, zmyliła mnie właśnie ta I-sza fotka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Żegnaj, stary buczku...

Tak to wyglądało 25.02.2012. Fotka zrobiona z aktualnego wyjścia z lasu na plażę. Potęga przyrody.

Ciekawostka - przy okazji sztormu wylazła stara rura (ok. 5 cm średnicy), którą najprawdopodobniej zasilano buczek w sprężone powietrze.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Voucur:

Niestety, to morze pochłonęło tyle lądu przez te kilka lat.

Od czasu mojej pierwszej wizyty jesienią 2005 miejsce bardzo się zmieniło. Wówczas uczek" był kilkadziesiąt metrów od morza, a plaża była dość rozległa. Jesienią ubiegłego roku uczek" stał już na skraju morza. Styczniowe sztormy dopełniły zniszczenia, a uczek" znacznie się przechylił. Brzeg wydmowy jest podmyty, zrobił się metrowej wysokości klif, w pewnym miejscu wychodzi z niego rura, która dalej kryje się pod piaskiem, ale prowadzi w stronę uczka".

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, kilka zdjęć z 5 stycznia tego roku.
Odnośnie tej rury, to w rurze znajdował się kabel miedziany, najprawdopodobniej zasilający buczek, kiedyś próbowałem go wyrwać ale brakło sił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie