Skocz do zawartości

Czapka zimowa WP IIRP


Rekomendowane odpowiedzi

niestety, widziałem kiedyś taki szkic, dotąd nie widziałem fotografii żołnierzy w kominiarkach, była z tkaniny trykotowej barwy khaki, robiona bodaj w dwóch rozmiarach, jeśli nosiło się kominiarkę nie wolno było używać nauszników, kominiarki miała także PP (oczywiście granatowe) i prawdopodobnie Straż Graniczna (???)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to może przy okazji i ja się podłącze z pytaniem, bo od czasu do czasu na fotkach można spotkać takie auszniko-szaliki?" Czy ktoś potrafi to zidentyfikować i określić wzorem ? Zdjęcie to 28pSK z Łodzi, początek lat 30-tych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo ciekawe fotografie, bowiem żołnierze noszą nauszniki przewidziane przepisem z 1919 r., to trochę inaczej wygląda, jak nauszniki, które zwykło sie widzieć kilkanaście-kilka lat temu u narciarzy (a także na ulicy), byłu to po prostu dwa kawałki materiału z sukna kurtki połączone na wierzchu głowy dwiema tasiemkami (tak w przepisie) i zapinane pod brodą na jeden guzik (szer. nausznika 10 cm, dł. 22-24 cm - to dotyczy wg mnie jednej strony, bo nauszniki to były dwie sztuki materiału), niestety nie wklejałem nigdy fotek" ani rysunków na wątku i nie wiem czy mi to wyjdzie" (mam rysunek z przepisu - kreska)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że wątek się rozwinął, Kol. AnKon45, jeśli nie możesz wkleić foto w wątku, to wyślij mi na maila i ja je wstawię. Ciekawe, że były takie projekty, a mało jest fotek lub szkiców.

PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ostatnich dwóch fotkach - to jest to, tj. furażerki z nausznikami (furażerki dozwolone były do noszenia w polu, przy pracach koszarowych, ćwiczeniach itp., nie wolno ich było nosić poza garnizonem, w praktyce nie przestrzegano tego ściśle, popularne w kawalerii i lotnictwie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis ubioru polowego W.P. r. 1919, Warszawa 1920 (to wydanie książkowe" z Dz. Rozk.): oficerowie - s.23 pkt. 16: furażerka - na marszu i odpoczynku zamiast hełmu; s.26: ubiór codzienny pkt.13 furażerka dozwolona tylko w podróży w wagonach kolejowych; szeregowi - s.27 ubiór bojowy pkt.4 furażerka w marszu i podczas spoczynku; s.28 ubiór codzienny: furażerka przy ćwiczeniach gimnastycznych, oraz robotach w koszarach, stajniach, warsztatach itp., w podróży dozwolone tylko w wagonach kolejowych; Tabliba XVII ryc.46 furażerka(dla wszystkich stopni)- tekst dosłowny !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie