Nowinki z M.R.U. - Polemizować, czy współczuć odkrywcom.

    Komory z ukrytymi skarbami, szpital pod jeziorem, zasypane sztolnie, to właśnie słynne tajemnice Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, o których często możemy przeczytać w prasie.
Artykuły opisujące ów miejsca redagowane często przez osoby niekompetentne stanowią przeważnie obfity kąsek dla fanatyków tajemnic i poszukiwaczy skarbów.
pojawia się bardzo wiele informacji nierealnych, wprost śmiesznych i wprowadzających sporo zamętu.
Temat ten dotyczy również innych miejsc na terenie Polski, którym przypisane są tajemnicze legendy.
Czy jest to nieuniknione ?
Nie słyszałem dotąd, aby ktoś prowadził dokumentację badań terenów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, czy też sumował i analizował wyniki prac prowadzonych przez odosobnione grupy poszukiwawcze.
Niewątpliwie jest to błąd.
Błąd, który prowadzi do powielania tych samych informacji, koloryzowania ich i tak zwanego szukania dziury w całym.
Co pewien czas ktoś odnajduje ten sam tajemniczy szyb w Kęszyckiej wsi.
Przeciętnie co półtora roku ktoś schodzi " pierwszy raz " do starych szybów kopalnianych w lasach koło Lubrzy.
W następstwie tego czytamy później w prasie : " chcieliśmy wejść tam , gdzie od wielu lat nikt nie był "( Głos Wielkopolski " Na dnie szybu " - autor Leszek Adamczewski ).
Określenie " wielu lat " to zazwyczaj rok, kilka miesiecy, a czasem kilka dni.
Trudno tu posądzać ekipę odkrywców o chęć szukania rozgłosu, czy też reklamy, ale można zarzucić im kompletne nieprzygotowanie teoretyczne.
Pozwolę sobie poruszyć temat " niezidentyfikowanych " szybow kopalnianych w Lubrzy, ponieważ sprawa jest mi doskonale znana od prawie trzech lat.

W 1997 roku próbowano zinwentaryzować obiekty byłej kopalni węgla koło Lubrzy.
W tamtym czasie dostępne było około 400 m chodnika, do którego dostać sie można było jednym z trzech szybów transportowych. Dalszą część blokowały punktowe zawały, a fragment jedynego odgałęzienia zalany był wodą.
Przeprowadzono wówczas szereg pomiarów na powierzchni obiektu mających na celu orientacyjne określenie jego wielkości i ustalenie przbiegu pozostałych sztolni.
Wyniki tych pomiarów dostępne były w formie skromnej broszurki zatytułowanej " Jak i gdzie wybudowano Międzyrzecki Rejon Umocniony ", autorstwa Jacka Węsierskiego i Michała Krawczyka.
W następnych latach próbowano przekopywać zawały co niestety nie przyniosło pozytywnego rezultatu.
Ciekawscy poszukiwacze skarbów próbowali przebijać ceglane ścianki działowe spodziewając się odnalezienia za nimi dalszych części chodnika.
Spowodowało to tylko stopniowe zasypywanie szybów znajdującą się za zamurowaniami ziemią.
W ten sposób odcięto dostęp do znacznej części obiektu, gdyż poszukiwane przejścia znajdowały się około trzech metrów niżej pod zwałami piachu i śmieci.
Gdy w 1998 roku wraz z członkami Pomorskiego Klubu Eksploracyjnego wybraliśmy się do Lubrzy w celu określenia stanu obiektu - dostępny był już tylko jeden szyb głębokości około 9 metrów z którego wąską poterna przecisnąć się można było do fragmentu głównego chodnika.
Badania elektrooporowe wykazały możliwość istnienia jeszcze innego szybu lub też zapadliska średnicy około 4m w pobliżu ruin " baraków ". Pomiary te nie były dotychczas sprawdzane w terenie.

Podobnie ma się sytuacja z " szybikiem ", a właściwie dziurą w ziemi, którą ponownie odkopano w Kęszycy.
Docierały już do mnie niesamowite informacje, iż jego średnica zbliżona jest do średnicy szybów w głównym kompleksie podziemi MRU. Niewiele trzeba wysiłku, aby przekonać się że ma on tylko 1,5 m średnicy na kilkanaście metrów głębokości.
Na początku 1998 rokuprzy udziale ekipy poszukiwawczej z Gorzowa Wielkopolskiego udało nam się meetoda elektrooporową zlokalizować przebieg podziemnego korytarza w okolicach szybiku (wentylacyjnego) i ustalić położenie poterny lub chodnika o znacznej szerokości, w odległości około 200 m od opisanego miejsca.
Prac "wykopaliskowych" nie podjęliśmy ze względu na umiejscowienie korytarza na znacznej głębokości.

Śmiać się chce czytając spekulację ludzi dopatrujących się istnienia drugiej kondygnacji korytarzy pod znanym już systemem podziemnym MRU.
Mało wiarygodne są też opracowania przekonywujące laików iż system podziemny MRU wybiega znacznie dalej od ostatniego Panzerwerka 743 w stronę Kurska.
Okolice Kęszyckiego szybu odwiedzamy każdorazowo podczas wyjazdów na MRU. Jedyne zmiany jakie tam zaszły w przeciągu ostatnich dwóch lat to naturalne obwały spowodowane wymywaniem piachu przez deszcze. Istnienie i ogólną dostępność tego szybu potwierdzają mieszkańcy Kęszycy, którzy wiedzą o nim już od kilkunastu lat.
Oczywiście w prasie czytamy, że " odkrycia " Kęszyckiej studni dokonano w połowie marca 2000 r. ( miesięcznik Odkrywca nr 5(22) maj 2000), no ale cóż, kilkanaście lat do przodu, czy do tyłu to przecież bez znaczenia. Liczy się tekst i sensacyjne wiadomości.

Celem tego artykułu jest chęć zwrócenia uwagi na to, aby świeże wiadomości dotyczące odkryć i stanu badań fortyfikacji były dokładnie wryfikowane przed oddaniem do druku.
W ten sposób możemy zapewnić sobie rzetelność przekazywanych informacji i uniknąć co ważniejsze ośmieszenia się.
Jak wiadomo moda na poszukiwanie skarbów wzrosła znacznie w przeciągu ostatnich kilku lat i już po głębszej analizie sam ten fakt wskazuje na ti iż do wszelkich ciekawostek i nowinek powinniśmy podchodzić z rozwagą i pewnym dystansem.
Nie warto dopusczać by prasa mydliła nam oczy niestworzonymi historyjkami o tajemnicach i ukrytych skarbach, gdyż autentyczna wiedzę zdobyc mozemy jedynie dzięki studiowaniu wiedzy historycznej, badaniom terenowym i autentycznym świadkom.* Artykuł pochodzi sprzed około 2 lat i został skopiowany za zgodą autora ze strony Fundacji Latebra
Artykuł pochodzi z serwisu www.odkrywca-online.com - © ODKRYWCA
 
Konwertuj na format Redfish - nie wiesz co to Redfish?