16 kwietnia 1945 r., o godz. 23.56, transportowiec "Goya" został trafiony dwoma torpedami. W ciągu kilku minut Bałtyk pochłonął ponad 6 tys. niemieckich uchodźców i żołnierzy.

16 kwietnia br. tuż przed Świętami Wielkanocnymi w 50-rocznicę zatonięcia, media poinformowały o odkryciu wraku niemieckiego statku "Goya" przez Polskie Towarzystwo Odkrywców.

W styczniu 1945 r. Niemcy rozpoczęli ewakuację ludności cywilnej i żołnierzy z Prus Wschodnich przed nacierającą Armią Czerwoną. Odbywała się ona pod kryptonimem "Hannibal" i była bodaj największą morską akcją ewakuacyjną w historii. Setki różnego rodzaju jednostek pływających, w tym największe transportowce jak m.in. "Wilhelm Gustloff", "Goya" czy "General Steuben" prowadziło regularne rejsy z Kurlandii, Prus Wschodnich i portów nad Zatoką Gdańską do Niemiec.
Nie odbywało się to bez reakcji Armii Czerwonej. Na statki i okręty polowało radzieckie lotnictwo, kutry torpedowe i okręty podwodne. W okresie od stycznia do maja 1945 r. Niemcy ewakuowali około 2,5 miliona swoich obywateli. Podczas całej operacji "Hannibal" zginęło ponad 29 tysięcy uchodźców, żołnierzy i marynarzy, jednak zdaniem Niemców zakończyła się ona sukcesem.

Wśród jednostek uczestniczących w ewakuacji znajdował się także statek "Goya" o wyporności 5230 BRT. Dotąd informacje o statku są zgodne. Dalej pojawiają się rozbieżności. Jedne źródła podają, że został on zbudowany i zwodowany w Norwegii w kwietniu 1940 roku. Początkowo miał to być chłodnicowiec, czyli szybki statek do przewozu łatwo psujących się artykułów spożywczych. Przejęła go jednak Kriegsmarine i od 1941 roku pływał jako okręt pomocniczy.
Na przełomie lat 1944 i 1945 przystosowano "Goyę" do ewakuacji ludności. Inne źródła podają, że "Goya" był frachtowcem zbudowanym w Oslo w 1942 roku, a zakupionym na potrzeby Kriegsmarine w 1943 roku. Rozwijał prędkość 18 węzłów. Od początku swojej służby pełnił rolę statku-bazy, na którym przygotowywały się załogi U-Bootów...

c.d. w numerze.


Artykuł pochodzi z serwisu www.odkrywca-online.com - © ODKRYWCA
 
Konwertuj na format Redfish - nie wiesz co to Redfish?