"Westerplatte. Załoga Śmierci"

Paradokumentalny album komiksowy

W sprzedaży ukazał się komiks wojenny, którego patronem medialnym jest Magazyn "Odkrywca". Ponad 120 stronicowy album oprócz stu plansz komiksu w formacie A4, zawiera także dodatkowe strony z mapami opisujących dzień po dniu przebieg walk w 1939 r., kopie przedwojennych map topograficznych, przewodnik po Westerplatte, archiwalne zdjęcia, w tym także nigdy niepublikowane, opisy broni, sprzętu wojskowego oraz artykuły związane z Westerplatte.

Jest to pierwsze w Polsce tego typu tak obszerne wydawnictwo, które pokazuje niemal minuta po minucie najważniejsze epizody obrony półwyspu, także te mniej chlubne dla polskich żołnierzy, w oparciu o najnowsze źródła i informacje. Zbieranie materiałów pod kątem tej publikacji zajęło ponad rok czasu, a kolejny rok to praca scenarzysty Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego i rysownika Krzysztofa Wyrzykowskiego.
Komiks "Westerplatte. Załoga Śmierci" ma przybliżyć szczególnie najmłodszym Polakom historię tego zakątka Wybrzeża, które z roku na rok odwiedza coraz mniej ludzi1. Przewodnik oraz mapy dołączone do komiksu pozwolą samodzielnie odnaleźć zapomniane i zaniedbane zakątki Westerplatte do których nie docierają żadni przewodnicy. A szkoda, bo są to miejsca które były szczególnie ważne dla obrony polskiej placówki lub też są to miejsca, gdzie nadal widoczne są ślady walk (np. leje po bombach Stukasów i pociskach pancernika "Schleswig-Holstein").
Pomoc autorom albumu okazało wielu historyków, żołnierzy, ludzi interesujących się historią i militariami oraz szereg instutucji, jak i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte. Autorzy w tym miejscu pragną podziękować także tym Czytelnikom Magazynu "Odkrywca", którzy swoją fachową wiedzą i cennymi uwagami bardzo pomogli przy tworzeniu komiksu.
Dla potrzeb rysownika zbudowano m.in. model pancernika "Schleswig-Holstein", modele samolotów typu Ju-87, makiety i dioramy istotnych placówek oraz obiektów Składnicy, zgromadzono szereg militariów potrzebnych przy rysowaniu drobiazgowych szczegółów umundurowania i uzbrojenia. Kilkadziesiąt razy rysownik i scenarzysta komiksu odwiedzili Westerplatte i dzielnicę Gdańska, Nowy Port, dokonując "wizji lokalnych" niezbędnych przy tworzeniu tego komiksu.
Wydawać by się mogło, że na temat Westerplatte napisano i pokazano już wszystko. Tymczasem już w trakcie tworzenia komiksu do autorów trafiały kolejne nowe i sensacyjne udokumentowane fakty z historii Westerplatte, przez co wiele plansz komiksu musiało być tworzonych od nowa.
Konflikt między mjr. Sucharskim, którego niesłusznie uważa się za głównego bohatera obrony Westerplatte, a jego zastępcą kpt. Dąbrowskim jest znany od dawna. Ale bardzo mało ludzi zdaje sobie sprawę, że obrona Westerplatte miała jeszcze bardziej dramatyczny przebieg, niż powszechnie się sądzi. Dramat żołnierzy, którzy sądzili, że zostaną po kapitulacji rozstrzelani za to, że ich dowódca, mjr Sucharski wywiesił białą flagę już 2 września, a mimo tego znaku kapitulacji obrona była dalej prowadzona. Dramaty, o których do niedawna właściwie nic nie było wiadomo: rozstrzeliwanie polskich żołnierzy za odmowę dalszej walki, za brak odwagi i honoru by walczyć do wyczerpania ostatnich możliwości. Tragiczne losy rannych żołnierzy porzuconych na polu walki przez własnych kolegów i dramat tych, którym zwątpienie w sens dalszej walki lub strach kazał uciec z własnych stanowisk bojowych. Inne niż dotychczas znane wersje losów sierż. Najsarka, sierż. Rasińskiego i wielu innych polskich żołnierzy. Co ciekawe komiks pokazuje też Westerplatte oczami niemieckich żołnierzy i ich dowódców. Jest to więc trochę inaczej opowiedziana historia niż ta, którą znamy z filmu Różewicza "Westerplatte".
Komiks jest do nabycia w księgarniach sieci Empik, Matras oraz sklepach komiksowych, jak i w księgarni "Odkrywcy".
Artykuł pochodzi z serwisu www.odkrywca-online.com - © ODKRYWCA
 
Konwertuj na format Redfish - nie wiesz co to Redfish?