SKARB PRZEORYSZY

"... A to, co mogłam wynieść i ukryć, strzeże święty Jan Nepomucen z mostu w Lubomierzu, który przetrwa na pewno złe czasy dla mnie i drogich mi sióstr zakonnych."
Ponoć takie słowa znalazły się w liście ostatniej, 35 opatki klasztoru sióstr benedyktynek w Lubomierzu ( woj. dolnośląskie), Barbary Friedrich, napisanym tuż po likwidacji lubomierskiego konwentu.
19 listopada 1810 roku król Fryderyk Wilhelm II ogłosił konfiskatę wszelkich dóbr klasztornych na obszarze Prus. Zarządzenie objęło oczywiście również dominium zakonu sióstr benedyktynek w Lubomierzu, składające się z kilkunastu wsi i obejmujące obszar 17 787 ha. Lubomierski klasztor był niezwykle zasobny - należące do niego nieruchomości oszacowano na 500 tysięcy talarów. Prawdopodobnie wieści o zbliżającej się kasacie dotarły do przeoryszy Barbary Friedrich nieco wcześniej, gdyż wraz z zaufanymi ludźmi, bądź sama, ukryła gotówkę oraz kosztowności zakonne. Skarb został ukryty najprawdopodobniej w pobliżu kamiennego mostu, położonego u wylotu ulicy Jeleniogórskiej, który zdobi, wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku, pomnik przedstawiający św. Jana Nepomucena.
Władze pruskie zapewne wiedziały o postępku przeoryszy, której jednak nie potrafiły zmusić do ujawnienia skrytki, gdyż gdy kilkanaście lat później rozpoczęto remont mostu, odbywał się on pod stałą asystą żandarmów kontrolujących każdy ruch robotników. Kasy jednak wówczas nie znaleziono i do dzisiaj oczekuje ona na szczęśliwego odkrywcę.

Robert Primke

Artykuł pochodzi z serwisu www.odkrywca-online.com - © ODKRYWCA
 
Konwertuj na format Redfish - nie wiesz co to Redfish?