Skocz do zawartości

Drużyna saperów Wehrmacht


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prosze o wszelkie informacje na temat wyposażenia drużyny saperów wehrmachtu. Jaką broń miała drużyna saperów, wyposażenie, umundurowanie? Jak to wyglądało we wrześniu, a jak dalszych etapach wojny? Jakie są regulaminy?

Formujemy grupę, która będzie miała za zadanie jak najlepsze odtworzenie saperów Wehrmachtu. Potrzebujemy fotografii oraz wszelkich informacji.

Pozdrawiam i proszę o pomoc!

klOki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Rozumiem ze chcecie mi powiedziec ze kazdy pionier to saper a kazdy saper to pionier, no prosze czlowiek uczy sie cale zycie...
Moze inaczej: bedziecie robic saperow szturmowych" czy moze zwyklych" saperow?
W dalszych etapach wojny to kazdy chyba widzial torby i plecak wprowadzony w 1941 roku. Co do wrzesnia 39 to saperzy szturmowi uzywali skorzanych toreb o wygladzie zupelnie innym niz te pozniejsze (charakterystyczne okragle szwy paskow zapinajacych klape). Temat rzeka. Powiem tylko jeszcze ze wiem kto robi repliki. Widze jednak ze sa tu koledzy z wieksza wiedza wiec nie bede sie osmieszal swoimi wypocinami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest tak, że nazwa Pionier vs Saper zależy z jednej strony od armii (u Rosjan saper, u Niemców Pionier, u innych jeszcze inaczej), albo tak jak w naszej armii 1939 od rodzaju wojsk - jeśli dobrze pamiętam w kawalerii byli pionierzy w piechocie saperzy.

Wydaje mi się, że mowiąc o armii niemieckiej właściwiej jest używać słowa Pionier. Ale to nie jest jakiś wielki błąd chyba.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie niemieckiej drużyny saperów nie odbiegało od standardowej drużyny piechoty
d-ca uzbrojony w rozpylacz (Erma, Bergman)
sekcja MG-34
celowniczy + 2 amunicyjnych(k98)
6 żołnierzy (k98)
wyposażenie saperskie to:
d-ca nożyce do cięcia drutu (małe)
sekcja MG-34 wiadomo
dwie sekcje po 3 saperów: łopata, kilof, siekiera przenoszone w specjalnych skórzanych pokrowcach, na pasie głównym, trzonkiem do góry. Trzonek mocowany do D-ringa szelek skórzanym trokiem.
Pozostałe wyposażenie specjalne: mat. wybuchowe, piły spalinowe, itd, były przewożone w taborach. Wszystkie jednostki saperów były zmotoryzowane, zwłaszcza w jednostkach pancernych, bo chyba mówimy o 39 Pi.Abt. der 3 Pz. Div. WH.
Wyposażenie saperów przeprawowych, budowlanych, w oczywisty sposób różniło się.
Co do ilości saperów w dywizji to:
na szczeblu dywizji był 3-kompanijny batalion. W późniejszym okresie wojny, jedna kompania jeździła na transporterach opancerzonych SdKfz 251, a dwie na ciężarówkach.
na szczeblu pułku był dyspozycyjny pluton,
w batalionie rozpoznawczym też był pluton, w 4 kompanii ciężkiej
Co innego grupy szturmowe, organizowane do konkretnych celów. Lohse dostał odemnie egulamin użycia saperów szturmowych w walce na bazie doświadczeń kampanii 1939 i 1940 roku", wydany w Palestynie w 1941 roku dla oddziałów polskich. Tam jest wszystko.
Plecaki saperskie trzyczęściowe weszły później, ale otrzymało je tylko 20% pododziałów saperów.
Co do słowa saper", to pochodzi ono z języka francuskiego sapeur" i do Polski trafiło z wojskiem napoleońskim, po niemiecku będzie pionier", a po angielsku engineer" czyli inżynier". Saper" i tak brzmi lepiej niż XIX-wieczny szanc-chłop", który to sypał szańce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być XVII-wieczny, sorry. W XIX wieku inżynierowie byli najwyższą kastą w armii. Musieli znać się na użyciu artylerii i na budowie mostów oraz fortyfikacji. Natoniast saperzy zajmowali sie wykonywaniem wszystkich zachcianek panów imżynierów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----------> Michalczewski

Książek z tymi fotami modeli jest kilka, same foty ze zbiorka zdjęć na otrzymanej płycie cyfrowej. Samych książek nie posiadam.

Chcesz mieć tytuł to masz Deutsche Uniformen 1939 - 1945 in Farbe" von Jean de Lagarde, MotorbuchVerlag.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Kolego Kloki!
Czy ta garść informacji jest wystarczająca, czy jeszcze pisać. Nie daje Pan znaku życia, a my tu sobie stuk, stuk w klawisze. Pojęcie saperów Wehrmachtu jest niezmiernie szerokie, a ich działania na przestrzeni II wojny światowej to temat na naprawde grubą książkę. Może by Pan sprecyzował lub zawęził pojęcie saperów Wehrmachtu do konkretnego TDW (teatru działań wojennych)lub chociaż lat. Pytał Pan o druzynę saperów- ale jakich, bo mogą być: szturmowi, przeprawowi, budowlani, zaporowi. Wyposażenie jak i uzbrojenie zmieniało się wraz z przebiegiem działań wojennych. Tak jak zadania, przed jakimi stali saperzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na początku chciałbym podziękować za wszystkie wypowiedzi, szczególnie Tobie - Steiner. Przepraszam, że nic nie pisałem. Oczywiście sledzę wątek cały czas.

Przede wszystkim chcemy odtwarzać drużynę saperów. Jaką? - to jeszcze musimy skonsultować, ale najprawdopodobniej szturmowych. Poproszę o informacje na temat wyposażenia pojedyńczych żołnierzy. Rozumiem, że w takim batalionie musiał być jakiś medyk? Jeden z kolegów odtwarza medyka. Proszę o informacje, ponieważ chcemy jak najdokładniej rekonstruować tą formację.

ubenfurer- grupa powstaje w Tomaszowie Maz. Chcemy odtworzać któryś z batalionów saperskich, które w 1945 roku wycofywały się przez Tomaszów i broniły go.

Pozdrawiam i czekam na dalszy rozwój wątku.

P.S.

Chciałbym, aby dyskusja była na poziomie. BEz zbędnych kłótni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kloki, Tomaszów Mazowiecki to niedaleko od Łomży:)Także mam nadzieje że będziemy współdziałać:)
W 45r.niemieckie oddziały wyglądały jakby wpadły do szarparni mundurów:) mam nadzieje że wam się uda:)sądzą że nie będzie z tym problemu:), zagineła mi fotka,więc nie wrzuce na forum,ale biednie wyglądali podczas wycofywania na zachód,widzać że nadzieje w zwycięstwo Rzeszy upadło.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich hełmów na skórzanej wyściółce miał wytłoczony czymś ostrym (chyba czubkiem bagnetu) podpis PION.WEBER". Właściciel spoczywa najprawodpodobniej w Bartoszach k/Ełku i ten mógłby najwięcej powiedzieć...
A tak na poważnie: różnica według mojej wiedzy dotyczyła tylko szeregowców, którzy byli właśnie Pionierami". A tu coś więcej na ten temat, choć nie dotyczy stricte saperów: http://www.histmag.org/online/best.arts/index.php?41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie