Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Lotnictwo i okolice
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Francuzi upamiętnili asa polskiego lotnictwa.
2018-06-24 10:44:34

Francuzi upamiętnili asa polskiego lotnictwa

W miejscowości Velennes położonej na północy Francji odsłonięto w sobotę stelę upamiętniającą asa polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii kapitana Eugeniusza Horbaczewskiego, który 18 sierpnia 1944 roku zginął w walce nad tą miejscowością.
P
Kapitan Horbaczewski, ps. "Dziubek", odniósł 16,5 udokumentowanych zwycięstw w walkach powietrznych z Niemcami. Był jednym z nielicznych polskich dowódców brytyjskiego dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Do ostatniej misji wyleciał chory; dokładne okoliczności strącenia jego samolotu przez nieprzyjaciela nie są znane.

Gdy samolot spadł na ziemię wstrząs wyrzucił ciało pilota z kokpitu. Odnaleziono je dopiero w 1947 roku. Horbaczewski spoczywa na cmentarzu w niedalekim od Velennes mieście Creil, gdzie po odsłonięciu steli złożono wieńce na jego grobie.

W uroczystości odsłonięcia steli wzięli udział mer Velennes Jean-Paul Ternisien, prezes departamentalnego stowarzyszenia osób ratujących lotników alianckich Dominique Lecomte oraz senator departamentu Oise Olivier Paccaud. Obecna była również delegacja ambasady RP w Paryżu.

Do Velenne przyjechał kapitan Leszek Horbaczewski, stryjeczny wnuk Eugeniusza Horbaczewskiego, który jest pilotem liniowym w USA.

Jak powiedział PAP zastępca ambasadora RP w Paryżu Tomasz Majchrowski, uroczystość była bardzo wzruszająca również dlatego, że przybyli na nią liczni mieszkańcy Velennes, a wśród nich dzieci i młodzież. Dyplomata podkreślił wolę samorządu Velennes, który nie szczędził wysiłku, aby powstała stela i by uroczystość wypadła jak najlepiej. Według Majchrowskiego było to kolejnym potwierdzeniem, że „Francuzi bardzo dbają o miejsca naszej pamięci".

O tym się niewiele mówi, ale to bardzo ważne dla stosunków między naszcsomodaiymi narodami – dodał dyplomata.
Wiadomosć z niezależna.pl 2018.06.23.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.