Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Enigma II (T52)

autor:Peter
Kategoria: Muzea, zbiory, kolekcje
Odsłon: 7960

Historia powstania pierwszych komputerów, nierozerwalnie związana jest z wywiadem elektronicznym.
Pierwsze ich zastosowania to dekryptaż szyfrowanych transmisji radiowych.
Ówczesne maszyny szyfrujące były urządzeniami elektromechanicznymi np. niemiecka Enigma później Fish, niemiecki system Shark czy angielski Rockex). Ponieważ do rozszyfrowania ich przekazów potrzebny był sprzęt co najmniej o rząd wielkości szybszy, naturalną koleją rzeczy doszło do zastosowania w nim elementów elektronicznych. Użycie lampy elektronowej, rozwiązywało kilka problemów jednocześnie.

- Powiększyło szybkość działania, co wręcz umożliwiło (j.w.) niektóre operacje.
- Wyeliminowało większość błędów i pomyłek wynikających z zastosowania poprzednio układów przekaźnikowych i wybierakowych.
- Obniżyło pracochłonność poszukiwań rozwiązania.

Pierwsze maszyny które miały coś wspólnego z komputerem zbudowali Anglicy. Nosiły nazwę (rodzina) Robinson (1942) . Głównym novum , było zastosowanie elektroniki (lamp) w części, która musiała działać z największymi szybkościami i gdzie systemy elektromechaniczne (przekaźniki) nie spełniały już zadania. Robinsony nie były zbyt udanym (niezawodność) produktem. Ich następca pierwszy z komputerów elektronicznych -zawierający 1800 lamp, Colossus (1943), mógł wykonać 1011 operacji na sekundę, nie popełniając ani jednego błędu1). Mimo , że posiadał już swego rodzaju "pamięć", nie był on jeszcze maszyną w pełni uniwersalną. Służył tylko do "walki" z najbardziej zaawansowaną niemiecką maszyną szyfrującą Geheimfernschreiber, zwaną przez Anglików -Sturgeon (rodzina urządzeń - Fish). I tu ciekawostka. Niemiecki Siemens&Halske T52 (Sturgeon) był urządzeniem o którym możemy powiedzieć - urządzenie cyfrowe. Posługiwał się notacją Baudota-Murraya czyli zapisem dalekopisowym, gdzie każdy znak - bajt (jest 32 litery + kody sterujące) zapisywane są w postaci pięciu stanów - bitów, "0" lub "1" . Te stany odpowiadają na istnienie lub nie, 5 otworów uszeregowanych poprzecznie na taśmie papierowej i wczytywanych jednocześnie - Bajt.

Zdjęcia pokazują właśnie T52. Oprócz świetnego stanu zachowania (niestety nie mam zdjęć z przed remontu) zawsze mnie szokowała sama koncepcja wykonania poszczególnych elementów. Dla przykładu - stabilizator obrotów silnika. Sama elektromechanika. Drukarka - chyba pierwsza na świecie głowica bębnowa. System który goli .........., krawaty wiąże i usuwa ciąże. W Luftwaffe lub Kriegsmarine. Praca stacjonarna zasilanie z sieci (220/110V) lub mobilna (auto, transporter, łódź) - akumulator.
Praca ręczna z klawiatury lub z papierowej dziurkowanej taśmy - przystawka czytnika (szybkość). Łączność po kablu lub radiowa, kodem Baudota-Murraya lub Morsem (hłe hłe , automatycznie). No i oczywiście szyfrował bo to jego główne zadanie.Wdrożenie 1942r. Jednym słowem Siemens&Halske.

Diagram pożyczony ze strony http://www.rutherfordjournal.org/article010106.html przedstawia drogę sygnału w trakcie szyfrowania.

ciekawe strony :
http://www.rutherfordjournal.org/article010106.html
http://www.answers.com/topic/siemens-and-halske-t52

fragment artykułu o historii komputerów - Piotr "Peter" Kurek

::galerie ver.3.1.0

0.049
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.