Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Powstanie Wielkopolskie - Inscenizacja w Sierakowie Wlkp.

autor:dareQ
Kategoria: Imprezy, pokazy, inscenizacje
Odsłon: 7083

Miejsce wydarzeń: Sieraków Wlkp.
Data: 17 styczeń 2007 r. godz. 12:10
Inscenizacja wydarzeń z 5. stycznia 1919 r.

"...Do Sierakowa przybył silny oddział wojska niemieckiego, który uprowadził ze stadniny ponad 100 rasowych koni (miały dużą wartość jako zwierzęta pociągowe). Mieszkańcy wezwali na pomoc powstańców z Szamotuł i Pniew. Miasto zostało opanowane przez polskie oddziały, które ruszyły na zachód i wkrótce dotarły do linii Zatom Stary – Ławica – Prusim..."

Powstańcy pojawili się od strony Rynku i głośno zachęcali do wstępowania w swoje szeregi: "Chodźcie z nami!" i "Jeszcze Polska nie zginęła!"
Gdy ich patrol konny natknął się na grupę Niemców przywłaszczających konie - rozbroili "porywaczy". Na inscenizacji ilość porwanych koni wyraźnie się skurczyła J Niemcy zostali rozbrojeni i "odeskortowani" w bezpieczne miejsce.
No i tu pojawiły się nagle wrogie posiłki.
A później to się zaczęło...
Strzały padały gęsto a za osłonę służyły automobile gawiedzi licznie zgromadzonej na bitwie.
Początkowo niektórzy Niemcy bardziej byli zainteresowani nowym modelem automobila niż samą potyczką. Bitwa wrzała.
Powstańcy pod osłoną dymu postanowili okrążyć atakujących. Niemcy dla obrony ustawili również gniazdo ciężkiego karabinu maszynowego, co na wiele się im nie zdało. Jeden celny rzut granatem i gniazdo zostało "wyłączone" z dalszej walki.
W tym momencie zaczęła się chaotyczna niemiecka ucieczka. To wystarczyło by zakończyć działania, wyłapać i rozbroić Niemców oraz podsumować straty własne. I znowu NASI wygrali!
Na koniec jeszcze wspólna prezentacja obu drużyn wśród gromkich braw i uciechy gawiedzi. No to do następnej potyczki...

::galerie ver.3.1.0

0.094
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.