Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Pozycja RYTEL 1939 - Krajenki pow. Tucholski

autor:Kazimierz Wo¼niak >MAJKI,T-LA<
Kategoria: Poszukiwania, prace, wykopki
Odsłon: 16985

Witam was Odkrywcy i poszukiwacze, dziś wam prezentuje następną mą wyprawę, Tym razem na Schrony Obronne granic, „Pozycja Rytel” 1939r. Prezentuje wam zdjęcia i opisy budowy.
Mam następną ciekawostkę, ponieważ jako pierwszy dotarłem od tutejszych władz, do najstarszego człowieka który przeżył ten ataki i naloty, z jego opowiadań wynika że schrony były budowane odległością od siebie 80 metrów do 100 metrów aby był gęściejszy obszczał wroga przekraczającego ten teren, tylko zachowało się 6 schronów w tym jeden wysadzony, Z opowiadania tego pana wynika tak Schronów jest, więcej części ich jest zasypana aby gospodarze mieli więcej pola i ziemi a cześć ich jest rozwalona na gróz gdzie nie gdzie widać ich gruzy, przy częściowo obecnych Schronów zasypana. Chodź udało nam się dotrzeć do dwóch nie naruszonych gdzie tylko widać dach Schronu jeden jest zasypany całkowicie od 1939r na skarpie lasu gdzie ziemia osunęła sie przy nalocie w prywatnym lesie, mamy juz pozwolenie od właściciela, na odkopanie go a drugi jest przy sypany po wojnie tam nie liczymy na super odkrycie ale w tym pierwszym tak. A to mały przebieg działań z 1939r.

Rok 1939 przyniósł gorączkowe przygotowania Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych Wojska Polskiego do obrony przed spodziewanym atakiem ze strony III Rzeszy. Prace, zmierzające do zabezpieczenia przed atakiem zachodnich granic Polski, rozpoczęto w czerwcu 1939 roku. Rozkaz dotyczący budowy umocnień wydał marszałek Edward Rydz Śmigły w dniu 24 czerwca 1939 roku.
Zakres prac obejmował głównie wznoszenie polowych schronów żelbetowych. Schrony miały być wyposażane w ciężkie karabiny maszynowe z celownikiem ustawianym na dwa kilometry. CKM-y ustawiane były na drewnianych stołach o wysokości 90 cm.
Kamień używany do budowy schronów był przywożony z kamieniołomów w KLESOWIE i Janowej Dolinie na Kresach Wschodnich.
Budowę schronu rozpoczynano od wykopania rowu o głębokości około 0,8 metra przeznaczonego na płytę fundamentową. Wylewana z betonu płyta miała grubość około 20 cm. Fundament izolowano papą i wznoszono szalunek z drewna. Następnie ustawiano pionowe pręty o średnicy 1 cm i 2 cm. Konstrukcję wzmacniano siatkami zabezpieczającymi przed odpryskami betonu w przypadku ostrzału.
Szczególne znaczenie miało wylewanie stropów, zbrojonych kilkoma rzędami siatek. Obok schronów kopano rowy przeciwpancerne, wznoszono zasieki, potykacze i inne przeszkody z drutu kolczastego.
Grubość ściany czołowej dochodziła do 1,2 metra, strop i ściany boczne osiągały 1 metr - tylna ściana 0,55 metra. Uzbrojenie schronu stanowiły ckm Browning kaliber 7,92 mm ustawiany na drewnianym stole. Powierzchnia schronu dostępna dla czterosobowej załogi wynosiła tylko 5,7 metra kwadratowego. Izba bojowa schronu jednostronnego posiadała powierzchnię 3,5 metra kwadratowego. Strzelnica tradytorowa była skierowana do przedpola pod kątem 60 stopni.
Okna strzelnic posiadały specjalne schodki chroniące załogę schronu przed rykoszetami pocisków przeciwnika.
Prace na tej pozycji latem 1939 r. wykonywała kompania saperów KOP "Hoszcza", pluton pionierów z Pomorskiej BK, żołnierze 35 pp oraz bON Czersk. Oprócz podwójnej linii okopów i zasieków w lasach wyrąbano także przesieki do prowadzenia ognia z broni maszynowej. Całość dopełniały nieliczne miny i przeszkody p-panc. Jedynie na południowym końcu odcinka wzdłuż potoku Wytrych wybudowano 6 schronów żelbetonowych. Obiekt nr 1 został rozsadzony po 1964 r., ruina czytelna.
Wieczorem w dniu 01.09.1939 r. po całodziennych ciężkich walkach i odparciu kilku natarć poprzedzanych silnym przygotowaniem artyleryjskim zgrupowanie 35 pp zostało rozkazem dowództwa wycofane z zajmowanej pozycji za rzekę Brdę.
Ciekawostką jest to, że dojścia do schronów są dość dobrze oznakowane tabliczkami.
- jednak szkoda, że nie zastosowano języka polskiego i zamiast słowa schron użyto niemieckiego odpowiednika bunkier !!!.

::galerie ver.3.1.0

0.006
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.