Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Żagan-Stalag Luft 3 - tunel Harry

autor:PoltergeisT
Kategoria: Fortyfikacje, obiekty militarne, fabryki
Odsłon: 11553

ŻAGAŃ - STALAG LUFT 3 - TUNEL HARRY
Tajny komitet "X", któremu przewodził major lotnictwa Roger Bushell, zorganizował ucieczkę z obozu ,do której doszło w nocy z 24 na 25 marca 1944 r., gdzie przez specjalnie wykopany tunel, o długości 111 m i głębokości ok. 8,53 m (28 stóp) zdołało przejść 80 jeńców. Po zauważeniu ucieczki i wszczętym przez wartownika alarmie, czterech jeńców ujętych zostało tuż przy wyjściu z tunelu. Na terenie Rzeszy ogłoszono wielką obławę.
W rezultacie tylko trzem jeńcom udało się zbiec skutecznie:
podporucznik Jens Muller - Norweg; sierżant Per Bergslund ("Rockland") -Norweg; Bram van der Stok - Holender, pozostałych 73 uciekinierów ujęto.
Była to największa ucieczka lotników z Żagania. Na podstawie rozkazu Hitlera pod nazwą "Sagan-Befehl" rozstrzelano 50 schwytanych jeńców w tym sześciu Polaków: majora nawigatora Antoniego Kiewnarskiego, porucznika pilota Stanisława Króla oraz poruczników nawigatorów: Włodzimierza Kolanowskiego, Jerzego Mondscheina, Kazimierza Pawluka i Pawła Tobolskiego. Więcej na mojej stronie www.NS.bunkrowiec.prv.pl

::galerie ver.3.1.0

0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.