Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Wierzchucino, stary niemiecki cmentarz ewangelicki

autor:¦vistak
Kategoria: Inne
Odsłon: 7521

ODKRYWCY !

Przesyłam zdjęcia starego i zaniedbanego cmentarza ewangelickiego w kaszubskiej wsi Wierzchucino ( woj. pomorskie, powiat pucki) jakieś 3 km od morza bałtyckiego. Cmentarz znajduje się przy wojewódzkiej drodze nr.213, znajdują się na nim stare groby mieszkańców tamtych okolic a centralnym punktem jest piękny pomnik poświęcony poległym w 1 wojnie światowej, na górze budowli pomnik ten jest zwieńczony niemieckim hełmem ,który został brutalnie potraktowany strzałami w „tył głowy” i nie tylko (zapewne przez wyzwolicieli w 1945 r., jak wiemy tamte tereny należały przed wojną do Niemiec ) tak jak tablica frontowa, co stanowi frontowy rarytas i przypomina tamte trudne dni.

Mały rys historyczny i zapraszam do galerii:

W 1257 Wierzchucino zostało wymienione jako wieś będąca własnością klasztoru w Żarnowcu. Poprzez związki z klasztorem w Żarnowcu ludność była w znacznej większości katolicka. Kiedy wieś została przejęta przez Prusy, proporcje te uległy zmianie. 1882 r. społeczność ewangelicka była tak silna, że rozpoczęto budowę neogotyckiego kościoła ewangelickiego. Na mocy Traktatu Wersalskiego, Wierzchucino w 1920 r. pozostało w Niemczech. Aby zmniejszyć kontakty ludności zamieszkującej wschodnie rubieże Rzeszy z Polską, w 1926 r. władze wydały rozporządzenie o ograniczeniu ruchu przygranicznego. W 1928 r. erygowano parafię katolicką. Po II wojnie światowej represje dotknęły z kolei społeczność Niemców zamieszkującą Wierzchucino.

Autor zdjęć

::galerie ver.3.1.0

0.122
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.