Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Stradom Częstochowa - masowy grób

autor:Jerzy Wójcicki
Kategoria: Poszukiwania, prace, wykopki
Odsłon: 6210

W poniedziałek 10 maja 2010 roku,pod nadzorem prokuratora z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach,przy małej rampie dworca Stradom w Częstochowie rozpoczęły się wykopaliska mające na celu potwierdzenie istnienia na tym terenie masowych grobów z okresu II Wojny Światowej. Obecne działania podjęte zostały w następstwie poszukiwań prowadzonych przez jednego z mieszkańców Częstochowy usiłującego ustalić losy swej rodziny,której członkowie trafili do Częstochowy po Powstaniu Warszawskim i tutaj ślad po nich się urwał. W swych poszukiwaniach osoba ta dotarła do świadka który w czasie wojny był jednym z kopiących doły na zwłoki. W dołach tych mieli być grzebani ludzie z transportów kolejowych którzy nie wytrzymali trudów drogi i zmarli.
Wiosną ubiegłego roku przy małej rampie dworca Stradom dokonano pierwszych badań.Wykazały one obecność na tym terenie kości ludzkich,znaleziono też kubek i guzik.To było powodem podjęcia obecnych poszukiwań o znacznie większym zasięgu. Pierwsze dni prowadzonych prac potwierdziły istnienie pochówków,jednak nie na tak masową skalę jak się spodziewano.Odkryte zostały dwa doły w których znaleziono łącznie 16 szkieletów ludzi którzy po śmierci zostali do nich bezładnie wrzuceni i pogrzebani.
Badania terenu trwają nadal gdyż spodziewane jest odkrycie kolejnych miejsc pochówków.Niestety nie pomaga w tym fatalna,deszczowa pogoda,czasami uniemożliwiająca prowadzenie prac poszukiwawczych.

::galerie ver.3.1.0

0.006
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.