Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Stalag Luft VII A Bankau-Baków koło Kluczborka

autor:wojtekA
Kategoria: Fortyfikacje, obiekty militarne, fabryki
Odsłon: 6472

W 1944 roku w okolice Kluczborka przeniesiono Stalag Luft VII A. (między Bąkowem a Ligotą Górną). Trzymano w nim jeńców wojennych- lotników brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich i polskich oraz kilkudziesięciu jeńców sowieckich (którzy wykorzystywani byli do prac pomocniczych). Ogólna liczba jeńców wzrosła od 200 w lipcu 1944 do 1600 w styczniu 1945. Początkowo jeńcy mieszkali w dużych ziemiankach, potem wybudowano dla nich 8 wielkich drewnianych baraków (po 14 izb każdy).Ponadto były budynki gospodarcze, w tym dwie wielkie latryny i łaźnie. W dniu 19 stycznia 1945 roku wszystkich jeńców ewakuowano na Zachód do Stalagu III A w Luckewalde na południe od Berlina. Większość część trasy jeńcy musieli pokonać pieszo w silnym mrozie. Dopiero później załadowano część z nich na ciężarówki. Po wojnie obóz dla jeńców niemieckich.

Obecne ślady po obozie to:
-zarysy baraków (fot nr 1)
-betonowe drogi wewnątrz obozowe (fot 3-5)
-fundamenty pod barakami ( ta część pól nie była orana i zarosła drzewami)- fot .6-11
-fundamenty i kanały osadowe latryn ( fot 13-21)
-doły po ziemiankach, pozostałości belek stropowych ( fot 22-29)
-fundament pod budynkiem gospodarczym, (fot 30)
-teren jest obecnie w większości uprawiany rolniczo (fot 31-33), część pokryta powojennym i zaśmieconym lasem.
Teren byłego obozu przecina powojenna obwodnica Kluczborka. Generalnie teren dokładnie przeczesany, kiedyś wychodziły niemieckie blaszki i guziki alianckie. Informacje dodatkowe: http://www.bakow.pl/stalagluft.php

::galerie ver.3.1.0

0.006
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.