Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Muzeum Bastogne - Belgia

autor:Mariusz Ka¶kosz
Kategoria: Muzea, zbiory, kolekcje
Odsłon: 6744

Bastogne
Mardasson Memorial to pomnik ku chwale obrońców Bastogne, w kształcie amerykańskiej gwiazdy (zdjęcia nr 1 – 4). Usytuowany jest na wzgórzu około 2 km od centrum Bastogne, w jego skład wchodzi krypta podziemna, która służy jako kaplica do nabożeństw. Sama budowla jest zarazem swoistą historią walk z 1944 roku: na filarach pomnika widnieją nazwy wszystkich oddziałów biorących udział w walkach (zdjęcie nr 3), na ramionach nazwy stanów amerykańskich, natomiast na dachu budowli, po którym można chodzić i podziwiać panoramę, usytuowane są metalowe tablice, które ukazują sytuację z 1944 roku. Obok można obejrzeć pomnik ku czci amerykańskich żołnierzy (zdjęcie nr 5), niszczyciel czołgów M10 oraz wieżę Stuarta (zdjęcia nr 8,9). Dopełnieniem całości jest muzeum „Bastogne Historical Center” http://www.bastognehistoricalcenter.be. Wejście kosztuje 8,5 euro, ale warto je zobaczyć, jest ono podzielone na kilka sektorów. Całość jest w kształcie spirali. Kolejno zwiedzamy sale inscenizacji wojsk amerykańskich i niemieckich, szczególnie ta druga jest bardzo ciekawa, zobaczymy tam, np. niszczyciela czołgów Jagdpanzer 38 Hetzer i jeszcze parę ciekawostek (zdjęcia nr 6,7). Przechodzimy do następnej sali, tym razem kinowej, co godzinę wyświetlany jest bardzo ciekawy film dokumentalny o obronie Bastogne. Idąc dalej – spiralnie, mijamy szklane gabloty, oglądamy w nich całą galę umundurowania i uzbrojenia ówcześnie walczących stron i jest to prawdziwy rarytas dla miłośników historii, gdyż trudno znaleźć taką ilość nagromadzonych w jednym miejscu kolekcji broni ręcznej i mundurów. Aż dochodzimy do centrum, które jest najważniejsze, bo są tam wyłożone osobiste rzeczy żołnierzy – od grzebienia, poprzez listy od bliskich, do części zniszczonego umundurowania. Zwiedzanie kończymy w sklepiku, ale to już dla klientów z bardzo zasobnym portfelem. Każdy zwiedzający dostaje na wejściu urządzenie, które opisuje całą ekspozycję w wybranym języku: angielskim, niemieckim lub francuskim. Niestety, jest jeden minus, nie wolno robić zdjęć w całym budynku.

W całym Bastogne jest wiele miejsc przypominających o historii tego miejsca, możemy zwiedzić dwa muzea, jedno miejskie, gdzie jest stała wystawa poświęcona życiu w mieście w 1944 roku oraz toczącym się wtedy walkom (zdjęcia nr 25 – 27) i drugie prywatne poświęcone II wojnie światowej, niestety rzadko otwierane (zdjęcie nr 23,24). Jest sporo pomników (zdjęcia nr 11,12,22), a najważniejszy z nich (dla mnie) to Sherman z 4 Dywizji Pancernej z 705 Batalionu Niszczycieli Czołgów, stoi on w samym centrum Bastogne na rynku miejskim (zdjęcia nr 13 – 18), a według opisu znalezionego w Internecie na stronie http://www.11tharmoreddivision.com, został on trafiony w bok pociskiem 75mm a w tył pancerfaustem, ocenę pozostawiam fachowcom (zdjęcia nr 28,29).

::galerie ver.3.1.0

0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.