Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Bateria nadbrzeżna Ergan - Norwegia

autor:Cezary Brzeziñski
Kategoria: Fortyfikacje, obiekty militarne, fabryki
Odsłon: 25054

Bateria Nadbrzeżna Ergan.

Lokalizacja: Bud, 40 km na północ od Molde (gmina Fræna), Norwegia

Budowa baterii rozpoczęła się w kwietniu 1941 roku i została ukończona dwa lata później. W jej ramach wybudowano bunkry dowodzenia i tunele łączące stanowiska ogniowe z kwaterami załogi, stołówką, magazynami żywności i amunicji, które zostały ulokowane pod ziemią.

Główne uzbrojenie:
6 francuskich armat zdobytych w czasie kampanii 1940 roku, o kalibrze 155 mm. (Niemieckie oznaczenie K416(f)). Długość lufy 495 cm. Zasięg 17 000 m. Pierwotnie były to działa polowe, lecz Niemcy zamontowali je na obrotowej podstawie i adaptowali jako baterię nadbrzeżną.

Obrona bezpośrednia baterii:
2 działa czołgowe kal. 50 mm na obrotowych stanowiskach,
Armata Skody kal. 47 mm (Pak) zainstalowana w bunkrze
2 armaty przeciwpancerne kal. 47 mm
1 moździerz francuski
1 moździerz niemiecki
Dwa norweskie karabiny maszynowe

Obrona przeciwlotnicza:
4 działa przeciwlotnicze (Flak 38) produkcji niemieckiej

Ponad to na wyposażeniu były również dwa reflektory, stanowiska do wystrzeliwania flar oświetlających oraz radar morski (FuMo3) zlokalizowany 1000 metrów na wschód od baterii.

Obsługa:
2 oficerów, 13 podoficerów i 52 żołnierzy obsługi. Dodatkowo na terenie baterii stacjonowało 20 żołnierzy piechoty i 8 żołnierzy obsługi radaru (Luftnachrichtengruppe).

Jako ciekawostkę można dodać, że w pobliżu było ulokowanych 110 polskich i 40 rosyjskich jeńców wojennych. Ponad to jako swoiste polonicom można uznać fotografię pierwszej strony norweskiego gazety informującej o zatopieniu „Rio de Janeiro”, który to statek przewoził wojska mające wziąć udział w inwazji Norwegi. Statek ten był zatopiony przez ORP „Orzeł.

Po wojnie całość uzbrojenia i wyposażenia baterii została zdemontowana i zatopiona w morzu. Obecnie prezentowane działa zostały zamontowane ok. 3-4 lata temu dzięki lokalnym pasjonatom historii.

::galerie ver.3.1.0

0.006
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.