Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Galeria-cmentarz w Gdańsku

autor:Marek
Kategoria: Inne
Odsłon: 9617

W Gdańsku, jako mieście o bardzo bogatej historii i tradycji, od wieków przeplatały się wpływy wielu narodów i kultur. Stąd też podczas wędrówki gdańskimi uliczkami również dzisiaj oglądać można ślady kultury niemieckiej, holenderskiej i przede wszystkim polskiej.

Bardzo specyficzne ślady pozostawili Rosjanie, którzy w nadmotławskim mieście kilkakrotnie pojawiali się jako budzący grozę i przerażenie zdobywcy.

POMNIK POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY ROSYJSKICH

Ciekawy ślad upamiętniający walki gdańsko-rosyjskie z XVIII i XIX w. odnaleźć można na zalesionym stoku doskonale niegdyś ufortyfikowanego Grodziska. Zbudowany z fińskiego granitu wysoki monument poświęcony został żołnierzom carskim poległym na ziemi gdańskiej w latach 1734, 1807 oraz 1813. Pomnik wzniesiono w 1898 r. na koszt rządu carskiego.

Szczególnie wielu żołnierzy zginęło podczas oblężenia Gdańska (1734 r.) dzielnie broniącego legalnie obranego króla Rzeczypospolitej Stanisława Leszczyńskiego. Majowy szturm na świetnie skonstruowane szańce i bastiony Grodziska zakończył się pogromem Rosjan, z których aż 1 500 oddało życie.

Pomnik żołnierzy Rosyjskich jest jedynym monumentem gdańskim pamiętającym czasy przedwojenne.

CMENTARZ ŻOŁNIERZY RADZIECKICH

W marcu 1945 r. gdańskie okolice zostały ostatecznie zamknięte w kleszczach radzieckiego oblężenia. W trakcie zażartych walk o dobrze umocniony Gdańsk zginęło ponad trzy tysiące czerwonoarmistów.

Kilkanaście miesięcy później rozległy teren wzdłuż obecnej ulicy Giełguda przeznaczono na miejsce pochówku poległych żołnierzy. Wojenny obłęd nie oszczędził też zwycięskiej armii - wielu zdobywców i późniejszych katów dawnego Gdańska oddało to co najcenniejsze - własne życie.

Udział Armii Czerwonej w barbarzyńskim zniszczeniu miasta jest jednoznacznie wyjaśniony, mimo tego wizyta na radzieckim cmentarzu domaga się właściwej powagi i skupienia. Wyobraźnie poruszyć mogą całe rzędy milczących nagrobnych gwiazd, kryjących tajemnicę dramatycznych wydarzeń z wiosny 1945 r. Okalające miejsce pochówku obramowanie wyłożono płytami z nazwiskami poległych żołnierzy. Nad zacisznym cmentarzem dominuje osadzony na wyniesieniu ogromny obelisk z napisami w językach polskim oraz rosyjskim: "Odnieśliście wielkie zwycięstwo, byliście nieustraszeni w boju, oddaliście życie własne za słuszną sprawę. Bohaterom radzieckim poległym w 1945 r. przy wyzwalaniu Gdańska - mieszkańcy Gdańska". W pobliżu zauważyć też można pomnik wyobrażający opłakujące poległych mężów i synów radzieckie kobiety. Cmentarz uchronił się przed falą dekomunizacji, jaka po 1989 r. objęła nazwy gdańskich ulic czy zakładów. Zaciszna i zapomniana nekropolia symbolizuje dzisiaj zagmatwaną historię miasta, a zwłaszcza jej polsko-rosyjskie rozdziały.

----------- Zaczerpniete z - http://www.pieknygdansk.gda.pl/

Marek

::galerie ver.3.1.0

0.065
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.