Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Fort Dunree , hrabstwo Donegal, Rep. Irlandii.

autor:£ukasz Grzywacz
Kategoria: Fortyfikacje, obiekty militarne, fabryki
Odsłon: 7250

Dla wszystkich zainteresowanych podróżami, historią i fortyfikacjami zamieszczam fotografie oraz krótki opis Fort Dunree , hrabstwo Donegal, Rep. Irlandii.
(fotografie autora).
¤Łukasz Grzywacz¤

Fort ten oraz kilka mniejszych umocnień w głębi zatoki Lough Swilly powstał w okresie napoleońskim w celu zabezpieczenia przed ewentualnym francuskim desantem na będąca wtedy częścią korony brytyjskiej wyspę. Najstarszy fort na skale u wejścia do zatoki posiadał 6 dział oraz tzw. wieżę Martello. Fort rozbudowano w 1894 dla zainstalowania dwóch dział 4.7 calowych. W okresie I wojny światowej kiedy to zatoka stała się jedną z baz Grand Fleet, wzniesiono całkiem nowe fortyfikacje wyposażając je w dwa działa 6 calowe (152mm) Mark VII BL i dwa reflekory. Poniżej znajdowały się baraki obozowe, dziś opuszczone. Same działa szczęśliwie przetrwały przejęcie przez armię Irlandii i służyły jeszcze do ochrony zatoki podczas II wojny światowej, oddając ostatnie strzały w 1964. Obecnie w najstarszym forcie znajduje się muzeum obrony wybrzeża, całość po opuszczeniu przez wojsko w 1990 udostępniona jest zwiedzającym. Zachęcam do odwiedzenia podczas pobytu na wyspie, widoki naprawdę malownicze !!

::galerie ver.3.1.0

0.058
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.