Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

I Konferencja Książ relacja

autor:Piotr Polakowski
Kategoria: Zloty, spotkania
Odsłon: 7940

Niebiescy, różowi, srebrni... jednym słowem kolorowi - to podział na grupy doskonale znany uczestnikom I Konferencji popularno-naukowej "Zamek Książ w kompleksie Riese". W ciągu trzech pełnych dni, ponad 340 gości uczestniczyło w unikalnej przygodzie. Zamek Książ otworzył bowiem swe, do tej pory skrzętnie skrywane wnętrza, zaś redakcji "Odkrywcy" udało się zaprosić do udziału największe autorytety z dziedziny badań Gór Sowich i zamku oraz zapewnić wszystkim niezwykle atrakcyjny i intensywny program.

Konferencja rozpoczęła się w piątkowe popołudnie serią wykładów. W sali Maksymiliana zgromadziło się ponad 400 uczestników, aby wysłuchać prelekcji m.in. Jerzego Cery, Piotra Kruszyńskiego, Darka Korólczyka czy też dr Doroty Suli. Można było również zapoznać się z metodami badań georadarowych oraz elektrooporowych zaprezentowanymi przez dr inż. Wiesława Nawrockiego, specjalistę z krakowskiego AGH, a także zostały wyjaśnione zasady funkcjonowania Dolnośląskiego Obserwatorium Geofizycznego Polskiej Akademii Nauk usytuowanego w zamkowych podziemiach. Prelekcje uzupełniane prezentacją map tego terenu, zdjęciami archiwalnymi, zdjęciami lotniczymi wzbudziły ogromne zainteresowanie, które znalazło swoje ujście w dyskusji po zakończeniu konferencji. Był to zaledwie prolog oraz zapowiedź tego, co miało nastąpić w ciągu najbliższych dni. W sobotę wszyscy uczestnicy konferencji zwiedzili miejsca do tej pory nieprzystępne. Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudzała wyprawa do niedostępnych od ponad 30 lat podziemi zajmowanych przez PAN, o których w niezwykle barwny sposób opowiadał Piotr Kruszyński. Znane do tej pory głównie ze zdjęć obetonowane w większości pomieszczenia i korytarze, wzbudziły zachwyt tym bardziej, że była to praktycznie jedyna okazja, aby je dokładnie zwiedzić. Kolejną gratką była niemal nieograniczona możliwość buszowania po niedostępnych do tej pory wyższych kondygnacjach Zamku Książ. Unikatowa kuchnia Hochbergów, strychy, wieża widokowa, liczne szyby windowe stały otworem dla wszystkich zainteresowanych. Oczywiście tradycyjne trasy zamkowe również, zwrócić należy uwagę jednak, że rozbudowane o elementy drugowojennej przebudowy Książa. Tylko dla uczestników konferencji udostępniono wnętrze kaplicy Hochbergów, gdzie niektóre grupy mogły zobaczyć rodzinne krypty grobowe dawnych właścicieli zamku. Jeszcze tego samego dnia wszystkie grupy udały się do Walimia na zwiedzanie kompleksu "Rzeczka". Dzień był szczelnie wypełniony niemal co do minuty realizowanym programem, który kończył wieczorem wspólny grill na zamkowych tarasach. Rozmowom nie było końca. Przy stoliku Tadeusza Słowikowskiego nie można było znaleźć miejsca. Nad głowami słuchających opowieści Tadeusza, migały tylko mapy, rysunki, zdjęcia... jednym słowem archiwum P. Słowikowskiego.

Ostatni, niedzielny etap konferencji stał pod znakiem wyprawy do Starego Książa, prowadzonej pełnym zagadkowych miejsc Wąwozem Pełcznicy. Prawie dwie godziny wędrówki przy pięknej pogodzie pozostawiły niezapomniane wrażenia. Ostatnim punktem programu była wycieczka do tunelu ciepłowniczego. O godzinie 17 pożegnaliśmy się.

Jako współorganizatorzy chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim Uczestnikom za wspaniałą atmosferę, zdyscyplinowanie oraz bardzo liczne przybycie. Zachęcamy wszystkich do umieszczania na stronie internetowej "Odkrywcy" zdjęć z konferencji.

::galerie ver.3.1.0

0.050
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.