Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Latarnia morska w Nowym Porcie

autor:wachmistrz
Kategoria: Inne
Odsłon: 10676

Latarnia morska w Nowym Porcie to jedna z najciekawszych architektonicznie latarń nad Bałtykiem.
Zbudowana w 1894 roku zastąpiła niższą latarnię, która funkcjonowała w Gdańsku od XVIII w. Nowa latarnia była wzorowana na latarni morskiej w Cleveland (Ohio) w Stanach Zjednoczonych.
Wysokość latarni (bez masztów nad laterną) wynosi 27.3 m. Płaszczyzna ogniskowa wznosi się 31.3 m nad poziom średniej wody. W sektorze głównym świecenia latarni zasięg światła wynosił 20 Mm. W 1984 roku latarnię zamknięto, a jej światło zastąpiła nowa latarnia morska w Porcie Północnym.

Jeszcze w latach 20-tych XX w. na maszcie latarni znajdowała się tzw. "kula czasu" z pomocą której na statkach w porcie regulowano zegary.

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku polscy żołnierze zauważyli na latarni czerwone światło, które oznaczało "wejście do portu zamknięte".
Tuż po pierwszej salwie "Schleswiga-Holsteina" o godz. 0448 z okien latarni posypały się strzały broni maszynowej na polskie pozycje na Westerplatte. Celny strzał polskiej armaty wz. 02/26 kal. 75mm zlikwidował gniazdo cekaemu w latarni. Ślad po tym trafieniu możemy dziś obejrzeć stojąc pod latarnią. W samej zaś latarni, a ściślej w laternie, możemy obejrzeć zniszczenia jakie spowodowały trafienia polskich pocisków, zarówno z armaty, jak i broni maszynowej.

Już w roku otwarcia latarni morskiej w Nowym Porcie Komendantura Generalna wydała tajny rozkaz, na podstawie którego zwiedzanie było zabronione, a osoby (cywilne i wojskowe), które ubiegały się o zezwolenie na zwiedzenie latarni, musiały uzyskać podpis prezydenta regencji.
Dziś, po trzyletnim remoncie (2001-2004) jest udostępiona zwiedzającym (na szczęście już bez zezwolenia, ale za to za opłatą) od 1 maja do 30 września, przez 7 dni w tygodniu od godz. 1000 do 1900.

wachmistrz

::galerie ver.3.1.0

0.028
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.