Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

I Zlot Pojazdów Militarnych w Modlinie

autor:£ukasz Orlicki, Kamil Adamczyk
Kategoria: Imprezy, pokazy, inscenizacje
Odsłon: 11510

I Zlot Pojazdów Militarnych w Modlinie

W zgromadzonym 13 - 15 sierpnia parku maszynowym znalazło ponad 60 zabytkowych pojazdów m.in. BMW R 75, Zündapp KS 750, NSU 600 OSL, Sokół 1000, Podkowa 38, NSU Kattenkrad SdKfz.2, kilka Opel Blitzów, VW Kübelwagen Kdf. 82, Opel Kadet 1939 oraz transporter OT – 810. W trakcie trwania imprezy po zewnętrznych i wewnętrznych pierścieniach umocnień twierdzy bezustannie kursowały konwoje ze zlotowiczami i Ople Blitze przewożące zwiedzających.
Ochotnicy mogli pokusić się o przejażdżkę paralotnią i "zerknięcie" na cały teren z lotu ptaka.
Konkurs fotograficzny, prelekcje multimedialne prowadzone przez największych znawców historii Modlina, wystawy pojazdów, broni i umundurowania stanowiły doskonałe uzupełnienie podróży w czasie jaką była wizyta w murach jednej z największych twierdz w Europie. W niedzielne popołudnie nad budynkami zawyły syreny, zadymiły świece i huknęły strzały w ramach inscenizacji nalotu i szturmu niemieckiej piechoty na polskie pozycje obronne we wrześniu 1939. Rzadko kiedy budynki pamiętające te wydarzenia są świadkami rekonstrukcji, w tym przypadku polem walki stało się przedpole i wnętrze starej carskiej działobitni wykorzystywanej w okresie międzywojennym jako zbożowy elewator. Zlot stanowił inaugurację projektu Centrum Kultury Militarnej, w jego ramach urządzone zostaną stałe wystawy i atrakcje w postaci możliwości zwiedzania Twierdzy Modlin II - wojennymi pojazdami, których kilkanaście będzie dostępnych na miejscu.
Zdjęcia: Łukasz Orlicki, Kamil Adamczyk

::galerie ver.3.1.0

0.183
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.