Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Linia Mołotowa

autor:Tataminiakus
Kategoria: Fortyfikacje, obiekty militarne, fabryki
Odsłon: 28024

Na terenie Polski znajduje się obecnie ok. 90-ciu bunkrów tzw. "Linii Molotowa" (poznałem dwadzieścia), wybudowanej przez Rosjan wzdłuż linii demarkacyjnej z Niemcami, w latach 1940-41. Umocnienia mało ucierpiały w wyniku działań wojennych, gdyż Rosjanie wielu obiektów nawet nie zdążyli,przed niemieckim atakiem, obsadzić załogami.
Prawie wszystkie istniejące (część, po ich zdobyciu przez Niemców została wysadzona, na niektórych dokonywano prób wytrzymałości na ostrzał artyleryjski) są w dobrym i bardzo dobrym stanie. Dlatego tez zostały w latach 1948-50 zinwentaryzowane przez wojsko (miały służyć jako punkty obrony w ew. kolejnym konflikcie),a w 1953 r. w części tych bunkrów dokonano szeregu napraw i usprawnień: uzupełniono ubytki murów, pobielono wnętrza, zabezpieczono (widoczne na zdjęciach cegły) wejścia i otwory strzelnicze przed penetracja.

Pokazane na zdjęciach obiekty pochodzą z rejonu Starego Brusna, nieistniejącej obecnie wsi w okolicach Horynca. Są to dwa zgrupowania bunkrów na dwóch wzgórzach (jedno o nazwie Hrebcianka), na każdym po 6 szt.

Opis do zdjęcia Hrebcianka 1 (pierwsze od lewej)
Półkaponiera artyleryjska z dwoma działami 76,2 mm do ostrzału dalekosiężnego i 1 ckm.: Widoczne jest stanowisko po dziale (są to osłony pancerne działa), oraz duży otwór, który został spowodowany wybuchem ładunku trotylu. Jednak to nie jest uszkodzenie w wyniku działań wojennych. W 1997 r. wysadzono otwór,dzięki któremu z bunkra wymontowano drugie, kompletne działo (wraz z osłonami pancernymi), przez co uratowano przed poszukiwaczami złomu. To działo to unikat na skale światowa, bo jest jednym z trzech istniejących na świecie, znajduje się w tej chwili w Warszawie w filii Muzeum Wojska Polskiego w forcie na Sadybie. Aby je obejrzeć trzeba spytać się pracowników muzeum, gdyż działo stoi na zapleczu magazynowym.

Drugie działo jest w Rosji, lecz niekompletne (brak osłon pancernych), a trzecie w jednym z bunkrów, zdaje się, w Nowym Brusnie, lecz z rozdęta lufa.

ps.
Nazwy zdjęć mówią, które pochodzą ze wzgórza Hrebcianka, reszta jest z drugiego bezimiennego o wysokości 365m. Oba wzgórza stanowią połączony ze sobą system obrony.
Pozdrawiam Mak(Tataminiakus)::galerie ver.3.1.0

0.151
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.