Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Wiączyń - cmentarz

autor:Bolas
Kategoria: Inne
Odsłon: 14548

Witam !
Niniejszy zbiór zdjęc przedstawia rosyjsko- niemiecki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Cmentarz znajduje się zaraz pod lasem w miejscowości Wiączyń pod Łodzią. Pochowani tu żołnierze polegli w większości podczas tzw. "operacji łódzkiej" jednej z najkrwawszych bitew pierwszej wojny swiatowej. Większość z nich zgineła w drugiej połowie listopada 1914 roku. Głownie znajdują się tu polegli w walkach wzdłuż lini pobiskiej rzeczki Miazgi oraz jej bliskich okolic - tam, praktycznie na jej linii wojska rosyjskie i niemieckie walczyły w dniach 19-24.XI.1914. Dawni przeciwnicy spoczywają teraz we wspolnej mogile.

Sam cmentarz znajduje się na skraju pobliskiego lasu, praktycznie sąsiadując z gajówką. Można powiedzieć że jest w miarę dobrym stanie zachowany. Prawdopodobnie bliskość gajówki oszczędziła mu aktów wandalizmu i ludzkiej głópoty. Pomniki poza kilkoma wyjątkami nie są zdewastowane. Gdzieniegdzie można spotkac znicz. Sam cmentarz podzielony jest a dwie części - w jednej spoczywają Rosjanie, w drugiej Niemcy. Na cmentarzy stoją dwa monumenty - są to dwa krzyże - jednen poświęcony Niemcom, drugi wyraźnie stylizowany na prawosławny poświęcony Rosjanom.Wiele nagrobków oznaczają głazy z wyrytymi danymi poległego - czasem są one zadziwjająco dokładne (dane osobowe,stopień, jednostka, data ur. i data smierci) a czasem jest tylko "unbekannten soldat" lub "n.n.". Nagrobki oznaczone głazami to mogiły oficerów i podoficerów - szeregowi mają wszyscy identyczne male kamienne tabliczki ułożone w linii obok siebie. Widać że ktoś dba o cmentarz - nie jest to może maksimum tego co można zrobić ale widać że ktoś o to się stara - ponoć częsciowo o cmentarz dba pobliska szkoła podstawowa, częsciowo nadleśnictwo Grotniki i częsciowo gmina Nowosolna. Szkoda tylko że całkowicie zniszczone jest ogrodzenie cmentarza.

Na koniec - jeżeli będziecie w okolicy: polecam, warto zobaczyć. W/g mnie najlepsze jest to że nikt z okolicznych mieszkańcow nie zdaje sobię sprawy ze skali walk jakie tu miały miejsce. Ciągle tylko: "Panie, przecież tu nigdy wojska i wojny nie było ...". Tylko czemu jak sie gdzieś wejdzie spytać na wsi czy przypadkiem gdzieś w stodole jakiś hełm czy szabla sie nie zapodział to spotyka się odpowiedź: "Panie, już tu z 10 lat temu tacy jak Pan byli. Nic juz nie ma. Przeszukali i wykupili wszystko. Ciagle ktoś o to pyta!".

:)


Bolas

::galerie ver.3.1.0

0.007
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.