Skocz do zawartości

Gdzie oddać do renowaccji stare dokumenty.


jacko33

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dyplom mojego dziadka ukończenia szkoły podoficerskiej z 1933 roku. Niestety był on przez wiele lat złożony na cztery" i w miejscu zgięć jest dość poprzecierany. I tu moje pytanie o to gdzie można by było taki dokument poddać renowacji. Najlepiej w okolicach lublina lub Warszawy.
I drugie pytanie czy jeśli powieszę go na ścianie za szkłem czy od światła czy słońca nie zacznie płowieć ?
Pozdro.J"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu nieopatrznie wyeksponowałem pewien dokument oprawiony w antyramę, wyglądało toto bardzo ładnie ale po 2 latach napisy atramentem wyblakły pod wpływem UV tak że trzeba się dokładnie przyjrzeć aby cokolwiek przeczytać.Podobno istnieje specjalne szkło powleczone substancją pochłaniającą UV jest używane do opraw i gablot na ekspozycjach muzealnych .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno konserwacja papieru jest droższa niz metalu,tak mi powiedzieli w muzeum PW jak byłem ze swoimi(wątek ibuła")
wrzucam skan opinii mojej,kąpiele celulozowe,odkwaszanie"itp itd
podobno za koszt ratowania moich można by było 2auta kupić,albo jedno dobre:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź tylko jest małe ale ... mój dokument ma tylko uszkodzenia mechaniczne (przetarcia-zagniecenia i podniszczone rogi) więc może konserwacja była niezbyt trudna i trochę tańsza-jedno autko, tylko czym ja będę jeździł :) Ja wrócę z pracy postaram się wrzucić jakieś fotki tego rodzinnego cuda. A tym czasem Pozdrawiam. J"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż - Twój ruch

zakres oczekiwany - uzupełnienie podkładu (braków)

wersja prosta - podklejenie
wersja nieprosta - uzupełnienie


http://www.google.pl/search?q=pracownia+konserwacji+muzeum+papieru&hl=pl&rlz=1C1GGGE_plPL385&prmd=ivns&ei=bGsQTZXsI8W08QO3-LCEBw&start=30&sa=N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacko33 - są specjaliści konserwatorzy papieru - podklejanie bibułką japońską nie jest trudne, wzmacnia papier w miejscach zagięcia, uzupełnianie ubytków wymaga większej wprawy. Papier żółknie pod wpływem światła; szyba chroni przed UV, ale nawet zakres światła widzialnego nie jest obojętny dla papieru - zakres żółknięcia zależy od rodzaju papieru (jego składu chemicznego). W zasadzie dokumenty, archiwalia, grafiki etc. nie powinny być długo eksponowane, nawet przy specjalistycznym oświetleniu (są normy na to).
Odkwaszanie indywidualne (pojedynczych arkuszy) nie jest trudne - płukanie papieru, potem kąpiel w roztworze Ca(OH)2 (trudno rozpuszczalny) - po ponownej kąpieli w wodzie i wypłukaniu produktów neutralizacji kwasów - suszenie. I tu jest pewien problem - trzeba trochę techniki i wprawy aby papier wysuszyć bez nadmiernych skurczów włókien. Tylko czy to warto? najpierw należałoby sprawdzić co to za papier, czy rzeczywiście jest kwaśny" (pH metry kontaktowe do papieru). Wzmacnianie papieru w czasie odkwaszania za pomocą preparatów celulozowych też jest do wykonania, ale nie zawsze konieczne. problemem jest zawsze rodzaj zapisu (ołówek kopiowy, tusz etc.) w żadnym wypadku zabieg nie powinien naruszyć zapisu.

Kopijnik2
płowienie - efekt technologii produkcji papieru
kwasy uaktywniane nadfioletem"

Nadfiolet nie uaktywnia kwasów - energia niesiona przez fale UV jest absorbowana przez grupy chromoforowe związane z ligniną (papiery drzewne) lub częściowo utlenionymi węglowodanami (celuloza, hemicelulozy) w papierach bezdrzewnych, grupy chromoforowe wzbudzają tlen tripletowy, który przechodzi w tlen singletowy, a ten jest w stanie oderwać np. proton z fenolowych grup hydroksylowych ligniny, które tworzą rodnik fenoksylowy, co zapoczątkowuje reakcje żółknięcia papieru. To najstarszy i najbardziej rozpowszechniony mechanizm żółknięcia ( znane są nowsze) papierów zawierających ligninę. Grupy podlegające wzbudzeniu to np. CO. Zółknięcie determinuje nie tylko technologia (czyli sposób wytwarzania) ale i surowiec, czyli skład chemiczny włokien oraz dodatki masowe, kleje etc.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie