Skocz do zawartości

Góra św. Anny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Zainteresowałem się ostatnio historią Góry św. Anny (opolskie) i znalazłem informacje o istniejących tam podziemnych korytarzach. Podobno tunele te prowadziły kilometrami od tamtejszego amfiteratru do miejscowości Zdzieszowice. Dowiedziałem sie również, że zaczęto je budowac juz w latach I wojny światowej. Czy słyszeliście juz o tym? Moze wiecie więcej niż ja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunele faktycznie istnieją - chodziłem po nich w latach 80 -tych. Są to dwa tunele oddalone od siebie o ok 40 metrów. Obmurówka ceglana,piach na dnie - znalazłem parę metalowych podkładów świadczących o istnieniu kolejki do wywozu ziemi oraz kołki do mocowania instalacji elektrycznej.Szerokość ok 2metry. Po przejściu ok 20 metrów tunele skręcają w lewo pod kątem ok 125 stopni, po kolejnych 10 metrach tunele są zasypane - wg mnie sztucznie - nie ma żadnego oberwania stropu. Ktoś próbował się przekopać pod sufitem ale chyba nic z tego nie wyszło. Pod koniec lat 90 wejścia zostały zamurowanbe ponieważ jakoby stwierdzono tam miejsca noclegu jakiś wyjątkowo rzadkich nietoperzy...Dziwne że ich nie spotkałem...;-)Z tego co sie orientuję nie były tam prowadzone żadna eksploracja.
Co do posterunku łączności (zapytanie Beavisto) to na pewno był tam punkt pocztowo-telegraficzny Mój brat znalazł tam emaliowaną żółtą tablicę z orłem niemieckim i napisem KRAFTPOST HALTESTELLE -parę długich lat wisiała u mnie w pokoju. Gdzieś niedaleko Góry św. Anny było ponoć lotnisko osłaniające zakłady IG Farben w Kędzierzynie, Blachowni i koksownię w Zdzieszowicach. Niestety nie udało mi się go zlokalizować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew,

Miałem jednak coś innego na myśli. Posterunek namierzania własnych samolotów myśliwskich, który miał na pewno wieże z namiernikami (Y-Peiler i Hans). Na moją logikę powinien znajdować się gdzieś na szczycie tej góry. Jedynym widocznym śladem mogą dziś być wszelkie betonowe klocki i cokoły wystające z ziemi. Ktoś coś kojarzy?

pozdr, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Amfiteatr wybudowano w nieczynnym kamieniołomie w latach 1934-38, jest jednym z największych amfiteatrów w Europie. Na szczycie amfiteatru w 1955 r. odsłonięto Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Xawerego Dunikowskiego). Otwarcia amfiteatru na świętej polskiej górze miał dokonać osobiście Adolf Hitler. W przededniu manifestacji nad Górą św. Anny nastąpiło oberwanie chmury. Następnego dnia na uroczystości nie pojawił się Hitler, tylko jego partyjny zastępca i dokonał otwarcia obiektu. Wśród zdziwionej gawiedzi rozeszła się wieść, że na Hitlera planowano zamach, a w rurach odwadniających amfiteatr umieszczone były ładunki wybuchowe, które wypchnęła woda podczas ulewy. Fakt ten spowodował nieobecność Hitlera na imprezie, natomiast 50 winnych i podejrzanych osób zrzucono ze skały na scenę amfiteatru. Mało kto wie, że w skarpie pod pomnikiem, a także pod amfiteatrem znajduje się cały zespół podziemnych korytarzy. Lepiej tam nie wchodźmy, gdyż nie są one zabezpieczone, nie są również przeznaczone do zwiedzania.

http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,82269,984102.html?as=3&ias=3&startsz=x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35106,5189190.html

tu jest dokładne wytłumaczenie sensu tych korytarzy pod amfiteatrem. Inne sa legenda, powielaną do tego stopnia, że za kilka lat będą one prowadzić aż do Opola :)

Co do lotniska, to w Ligocie Dolnej, nieopodal wsi Oleszka, niedaleko drogi Gogolin- Strzelce, bylo przed wojną lotnisko szybowcowe. W czasie wojny uzywano jego jako lotniska polowego dla Luftwaffe. Po wojnie az do 1955 roku, była tam znowu szkola szybowcowa Służby Polsce. Na pamiątke lotniska w wsi ufundowano tablicę pamiatkowa. Jedynym sladem po hangarach są fundamenty, a ich zarys jest nieźle rozpoznawalny z okolic pomnika pilota, wapiennika na którym jest ikar, godło Luftwaffe. Do 1945 roku obok wapiennika były także duże znicze ale zostały zniszczone tak jak inne elementy wystroju pomnika. W pobliży Góry św Anny istnialo w czasie wojny jeszcze jedno lotnisko polowe w Otmicach, i nieco dalej w Kamieniu ślaskim. W Oleszce w czasie wojny zainstalowana była także ateria" reflektorów p.lot, której zadanie było oswietlac cele w czasie alianckich nalotów na zaklady paliwowe w Zdzieszowicach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Patrząc na pomnik z trybun, mamy schody po lewej stronie prowadzące na dół do amfiteatru. na wys. ok. 1/3 schodów jest wejście do odwodnienia- stopnie wykute pod oficjalnymi schodami. Hamburgi dalej stanowią zagadkę, lewy odstrzelony, prawy zasypany. Do kol. silezaur - nie powielaj plotek, nie byłeś- nie pisz. Przy schodach o których wspomniałem są również metalowe drzwi, które prowadzą do sali pod pomnikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
a co to za sala pod pomnikiem do czego miala sluzyc??
schodzac po schodach slychac ze schody sa jakby puste takie gluche tupanie to przez to odwadnianie?


na innym forum znalazlem taki o to wpis:

unele ciagna sie pod klasztor...nie mozna ich zwiedzac bo sa jak labirynty mozecie mi wierzyc ciezej jest wyjsc jak wejsc...slyszalem ze na intruzow czekaja smiertelne niespodzianki. jest jeszcze jeden ponad korytaz "bursztynowy z lochow zamku w Zyrowej pod kosciol na Annie..."

ile w tym prawdy?? wg mnie raczej nie wiele a bardziej mi to wyglada na jedna z wielu legend" o dlugich tunelach na Górze Św. Anny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
jestem w temacie G.Św.Anny dość dobrze zorientowany ponieważ mieszkam blisko.
Jeśli chodzi o podziemia są to byłe magazyny i schrony dla górników wydobywających kamień wapienny. W czasie III Rzeszy jak był tam Hitler do tych podziemi podłożono materiał wybuchowy chcąc wywołać na niego zamach lecz materiał albo zamókł albo coś innego spowodowało, że do eksplozji nie doszło. Oprócz tego działy się tam jeszcze bitwy powstańcze oraz w rejonie Zdzieszowic Rosjanie zniszczyli dywizję niemiecką ale w jakim rejonie - nie powiem ;)
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę okolicznej historii z czasów powstań. Trochę biegałem po Oleszce, łuseczki z czasów powstań, srebrna oprawka od zegarka kieszonkowego, górę św. Anny też odwiedziłem, ogólnie bez większych sukcesów, koło muzeum Czynu Powstańczego był w czasie wojny obóz, gdzie trzymali Żydów. Do dnia dzisiejszego zostały pozostałości fundamentów, ale są bardzo zrujnowane. Parę lat temu leżały słupy, ale ktoś je porozwalał, a gruz usuną. Samo miejsce kaźni nie jest nawet zaznaczone żadną tablicą. Tutejszej społeczności widać zależy na zatarciu nie faktów z tamtego okresu. W budynkach muzeum mieściła się komendantura obozu. Na ten temat jest bardzo mało informacji. To co wiem powiedzieli mi koledzy, którzy są historykami amatorami, jeden z nich jest przewodnikiem turystycznym.

http://www.sztetl.org.pl/en/article/gora-swietej-anny/13,places-of-martyrology/18020,oboz-pracy-zwangsarbeitslager-annaberg/



http://gsa.zopk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=129&Itemid=67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 month later...
Mała reaktywacja tematu. Kilka świeżych zdjęć z lokalizacji: czyli, m.in. Waldhof, Ananas-Y, amfiteatr, hamburgi"... Swoją drogą wygląda mi jakby tam ktoś usilnie próbował się przekopać... ziemi ciągle ubywa. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.277663362364769.67678.275875409210231&type=1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie