Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-27 13:44:45

http://facet.wp.pl/kat,1034179,title,Zostaly-po-nich-zapalniczki,wid,15365139,wiadomosc.html

Kim byli amerykańscy żołnierze walczący w Wietnamie? Bezkompromisowymi twardzielami, którzy nie pękają do końca i drwią ze śmierci? Zagubionymi pacyfistami uwikłanymi w wojnę wbrew swojej woli? Jakie myśli i uczucia towarzyszyły im na wietnamskim froncie? Lapidarnych, ale i obrazowych odpowiedzi na te pytania udziela niezwykła kolekcja, własność amerykańskiego artysty, która poszła pod młotek w połowie ubiegłego roku za sumę ponad 35 tysięcy dolarów.

Kolekcja obejmuje 282 zapalniczki benzynowe znanej na całym świecie firmy Zippo należące niegdyś do żołnierzy walczących w Wietnamie. Już podczas II wojny światowej Zippo stały się żołnierskim gadżetem-symbolem wojennym, służącym zarówno jako źródło ognia, ciepła, podgrzewacz jedzenia, jak i narzędzie porozumiewania się na odległość, niezbędnym niczym karabin. Amerykańska kolekcja pokazuje, że dla żołnierzy, którzy walczyli w Wietnamie, zapalniczki Zippo stały się swoistym pamiętnikiem osobistym, transparentem ideowym, a także nieśmiertelnikiem, na którym można umieścić swój testament.

Wszystko za sprawą trendu, by na każdej zapalniczce grawerować to, co leży na sercu. Osobiste hasła wypisane na benzynówkach to niezwykłe świadectwo wiele mówiące o tym, kim byli i o czym myśleli amerykańscy żołnierze podczas wietnamskiej ofensywy.

"Bagno. Pieprzyć to", "Kiedy zginę, pochowajcie mnie twarzą w dół, by cały świat mógł pocałować mnie w d...ę", "35 trupów. Jeśli wygrzebujesz moje ciało - pieprz się", "Pieprzyć komunizm" - butne hasła i wygrawerowane rysunki dłoni z wyprostowanym środkowym palcem to jedna z najbardziej popularnych odsłon przekazu z Wietnamu, zamkniętego na zapalniczkach.

Nie brakuje jednak bardziej refleksyjnych haseł, pełnych poczucia beznadziei i nieuniknionej śmierci: "Wietnam 71-72. Dlaczego ja", "Urodzony, by zginąć", "W dzień - żołnierz, nocą - kochanek, z wyboru - pijak, przez pomyłkę - marines", Nie pytaj, co twoja głowa może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojej głowy".

Z benzynówek przebija również niejednokrotnie tęsknota za domem i bliskimi: "Do mamy. Samotny spadochroniarz Tony", "Dla mnie nie ma innych dziewczyn, prócz jednej. Jej słodkie imię to Beverly Dennigton. Bardzo ją kocham", a nawet refleksji nad sposobem, w jakim wojna zmienia pojmowanie sensu życia: "Nigdy nie żyłeś, jeśli nie byłeś niemal martwy. Dla tych, którzy walczą, życie ma smak, którego ci, których bronimy, nigdy nie poznają".

Jeżeli było to przepraszam i do dołka proszę.

 Linki sponsorowane
RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-27 14:16:38

wp.pl czyli do kasacji :)

RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-27 16:02:27

"znanej na całym świecie firmy Zippo należące niegdyś do żołnierzy walczących w Wietnamie. Już podczas II wojny światowej Zippo stały się żołnierskim gadżetem-symbolem wojennym, służącym zarówno jako źródło ognia, ciepła, podgrzewacz jedzenia, jak i narzędzie porozumiewania się na odległość, niezbędnym niczym karabin"


Tak, Zippo bardzo dobrze dba o image i chwytliwą reklamę. Na takim g. jak wojna robi się doskonałe interesy.

RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-27 16:52:37

ale zippo niezbyt dobrze kojarzy sie miejscowym. słynne "zippo raids".

RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-27 16:57:00

i tu chcialbym wystosowac prośbę do wszystkiich odkrywców odnośnie jednego egzemplarza także grawerowanego. jeśli kiedyś trafi się wam ładne zippo venetian z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem na reversie to znaczy że już tam byłem;-)

RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-28 14:13:26

Tylko gdzie ja zgubiłeś?

RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-28 14:31:22

podlaskie okolice kulesz kość.coś od siebie też dla potomnych trzeba zostawić

RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2013-02-28 17:58:11

Ja mam na przykład taka tylko ze związana z Japonia :)


Pozdrawiam

RE: Grawerowane zapalniczki z Wietnamu
2014-03-18 13:57:18

Fajna zapalniczka jan-80 z miniaturką plakatu propagującego 6 obligacje wojenne
`pewnie w latach 1944-45 można w USA było taką kupić. Jeszcze do kompletu powinieneś kupić plakacik;)
http://library.umkc.edu/spec-col/ww2/pacifictheater/warbonds.htm

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.