Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Zarejestruj się

Zarejestruj się w naszym serwisie

Zapomniałeś swojego hasła? Kliknij tutaj

Profile

Facebook:

Google +:
Odkrywcaon Google+

Twitter:

Nasza Klasa:
Dołącz do grupy

Poznajmy się

Księgarnia Odkrywcy

KSIĘGARNIA ODKRYWCY
e-mail: sklep@odk.pl
internet: ksiegarnia-odkrywcy.pl
biuro: (42) 630 71 41


Kontakt
Napisz do administratora
Uwaga zanim do mnie napiszesz przeczytaj tekst poniżej

Przy wysyłaniu korespondencji seryjnej lub do paru osób zwróć uwagę na to aby umieścić wszystkich adresatów w polach UDW: lub BCC: w zależności od programu pocztowego.

Jeżeli umieścisz wszystkie adresy e-mail w polach DW: lub BC: każdy z nich otrzyma kompletną listę adresów pozostałych osób.

Nie pomagaj w ten sposób SPAMerom!!! Szanuj prywatność innych!!!

Każdy e-mail który otrzymam zaadresowany w ten spoób trafi jeszcze przed przeczytaniem do kosza a nadawca zostanie zablokowany.

XI Konferencja Popularnonaukowa miesięcznika "Odkrywca" - 20-22 maja 2016, Kostrzyn nad Odrą


Spotykamy się w Kostrzynie nad Odrą 20 maja br.
Czekamy na Was w Hotelu Bastion już od 13:00.

Pamiętajcie, że cały czas poruszamy się w strefie nadgranicznej, a w niedzielę nawet tę granicę przekroczymy, więc niezbędne jest posiadanie przy sobie przez każdego uczestnika dokumentu tożsamości.

Pamiętajcie o wygodnym obuwiu, dostosowanym do pogody stroju, latarkach, telefonach, aparatach fotograficznych, ale przede wszystkim o dobrym humorze. My zapewnimy Wam sporą dawkę wiedzy, niezapomnianych wrażeń i wspomnień oraz niezwykły weekend w gronie pasjonatów takich jak Wy.

Do zobaczenia!Co można znaleźć w majowym numerze


Odkrywca nowy numer
Kwietniowy numer "Odkrywcy", a w nim m.in.:

Ku zjednoczeniu
Depozyt lotnika
Zagmatwana historia motorynki cz.2
Ukryty transport
Tajemnica borowego lasu
Sensacje spod Książa cz.1
Carska Praga cyrylicą pisana
"Maszyna do szycia" nad Festung Breslau
Amunicja rewolwerowa Nagant
Naafi znane i lubiane. Wojna od strony kuchni cz. 14
Podstawy przeciwlotnicze ze wzgórza Grudzia
Wędrówka fortecznego silnika
Nowości maja w księgarni "Odkrywcy"
i wiele innych ciekawych artykułów. Zapraszamy do lektury


 Zapowiedzi artykułów

Depozyt lotnika
Karolina Rendak

- Z literatury przedmiotu można było się dowiedzieć, że w tych okolicach dokonał się wojenny los samolotu PZL.11c. Ze 132 Eskadry Myśliwskiej, za sterami którego zasiadał ppor. pil. Paweł Łuczyński. Trafiłem do domu Popłonikowskich, którzy, jak słyszałem, pielęgnują historię o rannym polskim pilocie. Przedstawiłem się jako historyk amator lotnictwa polskiego, a pan Paweł Popłonikowski, wnuk Franciszka, opowiedział mi wszystko, co zapamiętał na ten temat z opowiadań dziadka i ojca Józefa. Dodał, że jego ojciec z bratem, na prośbę pilota, zakopali na polu depozyt z mapą oraz z bronią osobistą typu VIS. Przedmioty te miały być uprzednio dobrze zabezpieczone smarem, szmatami a następnie złożone w skrzyni - mówi Robert Kielek.


Zagmatwana historia motorynki cz. 2
Michał Czacharowski

Na lotnisko Campo Cassale plut. Paseniuk odhaczył załadowanie Welbike'a oraz resztę sprzętu w Liberatorze, potwierdzając to formułką "załadowany" oraz parafką sporządzoną fioletowym ołówkiem kopiowym. Ostatnią z osób nadzorująca załadunek samolotu był Komendant Stacji Pakowania ppor. Kazimierz Trytko, który podpisał cały "Plan Załadowania Samolotu", dodając poniżej formułkę "sprawdzono". Wszystkie te czynności sprawdzające i weryfikacyjne, jakie przeprowadzono przed i w czasie załadowania zasobnika MTC z motocyklem dają dziś pewność, że znalazł się na pokładzie polskiego Liberatora, którego celem była placówka "Hipopotam".

"Maszyna do szycia" nad Festung Breslau
Robert Primke

W celu zaopatrzenia walczącej Festung Breslau w amunicję, zwłaszcza artyleryjską, uzbrojenie, na przykład pancerfausty oraz świeże, elitarne jednostki wojskowe, stworzono prawdziwy most powietrzny z III Rzeszy, który opierał się na wrocławskim lotnisku w Gądowie (Gandau). Nocą lądowały tam Dorniery Do-17, Heinkle He-111, szybowce transportowe i osławione, powszechnie uznawane za niezawodne, Junkersy Ju-52 , określane mianem "Ciotki Ju" (Tante Ju) lub "Żelaznej Anny" (Eiserne Anna). Jeden z nich został strącony przez przestarzałego rosyjskiego dwupłatowca Po-2, zwanego "maszyną do szycia".


Amunicja rewolwerowa Nagant
Piotr J. Bochyński

W rewolwerze konstrukcji Naganta stosowano specjalnie skonstruowany dla niego nabój. Wynikało to bowiem z założeń działania broni, która zakładała jej gazoszczelność (ograniczenie ucieczki gazów prochowych z przerwy pomiędzy bębenkiem a lufą). Z tego powodu pocisk był całkowicie schowany w łusce, która po załadowaniu bębenka wystawała z niego częściowo na około 2 mm. Podczas odwodzenia kurka bębenek oprócz obrotu przesuwał się również do przodu, a wystająca krawędź szyjki łuski wsuwała się do wlotu przewodu lufy. Podczas wystrzału łuska pod wpływem pocisku i ciśnienia gazów prochowych ulegała rozdęciu, uszczelniając przerwę pomiędzy lufą a bębenkiem.

Kalendarium
27.05.1940 - Bitwa o Narvik stoczona między jednostkami francuskimi (13. półbrygada Legii Cudzoziemskiej i 27. półbrygada Strzelców Alpejskich), Samodzielną Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz norweskimi 6. i 7. Brygadą Piechoty, a 3. Dywizją Górską gen. Dietla.

Zobacz nas na Facebooku


Co nowego w naszym serwisie


Ostatnio dodane galerie
 
  Bateria nadbrzeżna Ergan - Norwegia
   [2012-10-30]

Bateria Nadbrzeżna Ergan. Lokalizacja: Bud, 40 km na północ od Molde (gmina Fræna), Norwegia Budowa baterii rozpoczęła się w kwietniu 1941 roku i została ukończona dwa lata...

[ zobacz galerię ]
Bateria nadbrzeżna Ergan - Norwegia
  Archiwalne numery Odkrywcy

Czy masz wszystkie numery Odkrywcy?

Uzupełnij swoje archiwum zanim wyczerpie się nakład!

Dział prenumeraty:
(071) 329 71 71

[ Więcej ]


Aktywność użytkowników forum

Ostatnia identyfikacja

Wątek: nieśmiertelnik ?


Proszę o pomoc w identyfikacji.

Nowe posty w
naszym forum
dyskusyjnym
  Najedź kursorem na kopertę lub link aby zobaczyć pełen temat

RE: Ozdoba ? L... RE: nieśmierte... RE: Dzikie zwi... nieśmiertelnik... RE: Dzikie zwi... Odnaleziono wr... RE: bułgaria RE: przęślik RE: zapalnik przęślik RE: Identyfika... RE: Identyfika... Identyfikacja... RE: Niemieckie... RE: zapalnik RE: Poszukiwan... RE: Ustawa dek... RE: Niemieckie... RE: Część moto... RE: Część moto...


Nowe komentarze
w serwisie
  Najedź na link aby zobaczyć pełną treść

posiadam jarzm... Mam ładne faci... WITAM WSZYSTKI... Schrony sa tym... :@ ;-) Niesamowity go... pamiętajcie,że... Witam, jakie f... witam znalazłe... Czocha -tajemn... Jestem synem L... Witam od 3 mie... czy ktos morze... Witam,czytam p... witam ja posia... Witam.Odkrywc... Jeżeli ktos po... Byłem w kompan... Witam. Ja od n...


Informacje
Ilość zarejestrowanych użytkowników w serwisie : 59695

Ilość wszystkich postów w naszym forum : 1737170

Ilość odnośników w dziale linki: 962

Ilość osób w dziale Poznajmy Się: 7528

Ilość komentarzy w naszym serwisie : 2142

Ilość aktualnych ogłoszeń na naszej giełdzie : 0

Ilość wszystkich zdjęć w galeriach : 22869

    R E K L A M A


0.009
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.