Logo
   ODKRYWCA - Aktualny numer
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Spis treści


Odkrycia i poszukiwania

- Nieznane oblicze zamku Grodno
- Łukasz Orlicki s. 3
- Kübelwagen z plaży
- Piotr Maszkowski s. 4
- Klasztor w Lubiążu zdobyty. Część 3
- Romuald Owczarek s. 6
- Wunderwaffe z Babich Dołów
- Radek Biczak s. 14
- Historia w zdjęciach ukryta
- Adam Korytowski s. 18
- Tajemniczy schron w Przemyślu
- Jacek Dzik s. 26
- Wielki urok poszukiwań. Wywiad z Katarzyną Bajerlein
- Grzegorz Góra s. 28
Kulisy historii

- Polowanie na rudę uranu
- Leszek Adamczewski s. 32


- Obozy "Woyny" i "Corda". część 4
- Janusz Skowroński s. 42


- Oficerowie września - co zabrali na wojnę. Część 3
- Jolanta Adamska s. 48


ciąg dalszy na prawym panelu

Drodzy Czytelnicy,
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy

Zawodowi sportowcy często z pobłażaniem przyglądają się amatorom, choć ci niejednokrotnie dorównują im wynikami. Podobna sytuacja jest i w innych dziedzinach, również nam bliskich. Historycy amatorzy, mimo pewnych ułomności metodologicznych i merytorycznych, są w stanie dochodzić do co najmniej interesujących, a nawet i przełomowych wniosków, fantastycznie uzupełniając prace naukowców. To samo dotyczy archeologii, gdzie nurt pozazawodowy, głównie o charakterze hobbystycznym i pasjonackim, dokonuje niezwykle interesujących odkryć, znacząco wypełniających luki; w obu przypadkach często w obszarach tematycznych znajdujących się na obrzeżach zainteresowań świata nauki. Warto by dostrzec ten pozytywny aspekt poszukiwań i nie ignorować go pod hasłem wyłącznie wypaczeń i patologii, obecnych przecież w każdym środowisku.

Większość naszych artykułów tworzona jest przez osoby, które zajmują się badaniem wszelkich aspektów przeszłości - zarówno w sposób zawodowy jak i amatorski. Wszystkich nas łączy wspólna pasja. Dzięki niej wszyscy wiemy o wiele więcej, a wiedzieć więcej to jak za każdym razem odkrywać skarb. Pojęcie to jest bowiem obecnie niezwykle pojemne, znacznie wykraczające poza utarty w kulturze wizerunek sztab złota i kufra pełnego kosztowności. W ujęciu metaforycznym może oznaczać wszystko co cenne, a bezsprzecznie wiedza jest jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości.
W bieżącym wydaniu prezentujemy odkrycia zarówno pozostałości po drugowojennym pojeździe, elementach bombotorpedy - najprawdziwszej niemieckiej Wunderwaffe - czy zapomnianych fortyfikacjach. Autorzy rekonstruują na podstawie źródeł zarówno losy pojedynczych osób, jak i dotąd owianych tajemnicą obiektów. To kwintesencja "Odkrywcy" i wieloletniej tradycji naszego miesięcznika.
Życzę przyjemnej lektury.Piotr Maszkowski

c.d. spisu treści

c.d z lewego panelu

Fortyfikacje

- Schrony armat ppanc. Kriegsmarine w twierdzy Gdynia 1944
- JKamil Sarapuk s. 56


Kolekcjonerstwo

- Nóż Bolo - model 1917
- Rafał Kucharski s. 62
- Buty ze zintegrowanymi opinaczami
- Piotr Orman s. 66
Księgarnia "Odkrywcy"

- Nowości marca w księgarni "Odkrywcy" str.71


0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.