Logo
   ODKRYWCA - Aktualny numer
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Spis treści


Odkrycia i poszukiwania

- Sztolnia Australijczyka. Marzec 2016 - marzec 2017
- Łukasz Orlicki s. 4
- Dotknąć historii
- Piotr Maszkowski s. 8
- Testy radarowe w Glinianach i Zagórzycach. Część 5.
- Romuald Owczarek s. 10
- Dwunastu złotych apostołów z Nieświeża4
- Jolanta Adamska s. 16
- Odkryć Książ od... kuchni
- Janusz Skowroński s. 22
- Skrzynie kapitana Reutera. Część 2.
- Maciej Bartków s. 30
Kulisy historii

- Rakietowy ostrzał Kraju Wart
- Leszek Adamczewski s. 36


- Rajd radzieckiej grupy rozpoznawczej w kierunku Groszowic nad Odrą
- Maciej Szczerepa s. 44


ciąg dalszy na prawym panelu

Drodzy Czytelnicy,
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy

Cóż to był za skarb! Tuzin figur "ze szczerego złota ulanych", a każda "na dwie stopy wysokości" był zaledwie jego drobną częścią. Oj, przemawiają do wyobraźni złupione ponad 200 lat temu precjoza Radziwiłów. Część zrabowana, część do dzisiaj ukryta. Szukali ich Rosjanie, Polacy, w czasie wojny Niemcy, a całkiem niedawno podobno i Białorusini. Pytanie tylko czy ów skarb rzeczywiście istniał? Jolanta Adamska prezentuje tę ekscytującą historię, którą szczególnie polecam, w artykule "Dwunastu złotych apostołów z Nieświeża".

W tym miejscu muszę pozwolić sobie na pewną dygresję. Jedną z zasadniczych cech znakomitej większości mitycznych skarbów jest owa racjonalna wątpliwość w ich istnienie. Weźmy za przykład skarb Nibelungów, Świętego Graala, czy też rodzime złoto Wrocławia, a ostatnio całą serię złotych pociągów. Nigdy ich nie odnaleziono, choć intensywnie poszukiwano, niektórych nawet od wieków. Czy w ogóle istniały? Odpowiedź w tym przypadku jest bardziej kwestią pewnej specyficznej wiary niż merytorycznej wiedzy. To pewien wspólny mianownik czyniący tematy tego typu tak atrakcyjnymi. Pozwala bowiem im trwać w formie legendy, czyniąc po wszech czasy nieśmiertelnymi. W każdej, jak wiemy, tkwi ziarno prawdy, które zawsze warto wyłuskać. Co też staramy się co miesiąc na naszych łamach czynić.

Powróciliśmy ostatnio do sztolni Australijczyka w Sokołowsku. Sprawa ta intryguje nas szczególnie ze względu na jej specyfikę. Szczelnie wypełnione artefaktami podziemia wieńczył tajemniczy zawał. Jego pokonanie jest z pewnością kluczem do tajemnicy, dużo większego zapewne kalibru. Niedawno przeprowadziliśmy pierwszą próbę, którą opisuje Łukasz Orlicki. Czym się zakończyła? Proszę spojrzeć kilka stron dalej. Na kolejnych paginach nasi autorzy podejmują kilka równie fascynujących tematów, związanych z odkryciami, poszukiwaniami i, jak zwykle, tajemnicami historii, których z braku miejsca nie jestem w stanie już wymienić. Życzę więc miłej lektury i do zobaczenia na zbliżającej się wielkimi krokami naszej konferencji w Spale.Piotr Maszkowski

c.d. spisu treści

c.d z lewego panelu

- Bakterie made in poland. Część 2
- Adam Gaafar s. 48


- Samolot Jeannin "Stahltaube". Zapomniany depozyt w berlińskim muzeum
- Jan Nowicki s. 52


Kolekcjonerstwo

- Amunicja małokalibrowa z materiałów zastępczych. Część 2
- Piotr J. Bochyński s. 56
Fortyfikacje

- Bateria "Vara". część 2
- Jacek Jarosz


Felieton

- Wykrywacz do wyjaśnienia
- Radosław Biczak


Księgarnia "Odkrywcy"

- Nowości maja w księgarni "Odkrywcy"


0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.