Logo
   ODKRYWCA - Aktualny numer
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Spis treści


Odkrycia i poszukiwania

- Zamek Grodno. Tajemnice "izby tortur"
- Łukasz Orlicki s. 4
- Kości rozrzucone
- Radek Biczak s. 12
- Kwatera "HEDWIG" firmy Telefunken w Lubiążu
- Romuald Owczarek s. 16
- Lubiąż mniej nieznany. Część 2
- Marek Michalski s. 22
Kulisy historii

- Breda - najcięższa broń zrzucona dla AK. Część 1
- Michał Czacharowski s. 28


- Szpital leśny "665". Partyzanckie obiekty Puszczy Solskiej. Część 2
- Janusz Skowroński współpraca: Marek Skrzyński s. 34


- Zapomniana wałbrzyska defilada
- Radosław Szewczyk s. 42


- Bombardowania Stettina
- Leszek Adamczewski s. 48


ciąg dalszy na prawym panelu

Drodzy Czytelnicy,
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy

Dyskusje prowadzone wśród archeologów o poszukiwaczach i wśród poszukiwaczy o archeologach, przypominają żywo dyskusje Polaków o dzisiejszej polityce. Gdy spotkają się dwaj zwolennicy jednej z opcji, radośnie utwierdzają się we własnych poglądach. Uznają je za uniwersalne i jednocześnie marginalizują racje strony przeciwnej. Konwersacje tego typu kończą się obopólnym zadowoleniem interlokutorów. Satysfakcja jest na tyle wystarczająca, by uznać ewentualny kontakt i konfrontację z oponentami za całkowicie pozbawione sensu. Przecież wiadomo, jaki będzie tego efekt... W rezultacie wszyscy jesteśmy w martwym punkcie. Szkoda. Oby w nowym roku się to zmieniło.

Zmieniając nieco nastrój, polecam gorąco lekturę niniejszego wydania  Odkrywcy , tradycyjnie wypełnionego fascynującymi artykułami, a szczególnie relację z naszych badań na terenie pełnego tajemnic zamku Grodno. Z tą majestatycznie górująca nad Zagórzem Śląskim budowlą związanych jest mnóstwo historii, legend o skarbach, sekretnych przejściach i tunelach. Wszystkie tropy będziemy systematycznie weryfikować, prowadząc jednocześnie zaawansowane prace archeologiczne. Zaczęliśmy od jednej z piwnic, i w trakcie pojawiło się kilka niezwykle emocjonujących momentów. Jakich? Szczegółów dowiedzą się Państwo z artykułu Łukasza Orlickiego, kilka stron dalej.

Z kolei nasi dwaj autorzy, Romuald Owczarek oraz Marek Michalski jakiś czas temu, niezależnie od siebie, rozpoczęli zaawansowane kwerendy archiwalne dotyczące wojennej historii klasztoru w Lubiążu. Dotarli do zupełnie nowych i nieznanych dotąd źródeł, które prezentują na naszych łamach. Po cichu liczę, że być może wkrótce uda się przy okazji dopowiedzieć coś o najsłynniejszej, lecz oczywiście wciąż nieodkrytej, choć intensywnie poszukiwanej, fabryce podziemnej. To oczywiście tylko niewielka część tematów, które dla Państwa przygotowaliśmy. Kolejne są równie fascynujące.

Piotr Maszkowski

c.d. spisu treści

c.d z lewego panelu

Kolekcjonerstwo

- Wśród morderczego zimna
- Tomasz Bienek s. 56
Fortyfikacje

- Twierdza poznań i początki miotaczy ognia
- Artur Jacolik s. 62


Felieton

- Zwierzyna łowna
- Radosław Biczak s. 70


Księgarnia "Odkrywcy"

- Nowości stycznia w księgarni "Odkrywcy" str.71


0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.