Logo
   ODKRYWCA - Aktualny numer
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Spis treści


Odkrycia i poszukiwania

- Kostrzyn, szyfry i gołębie
- Jerzy Dreger s. 4
- Moździerz z twierdzy Przemyśl wydobyty
- Jacek Dzik s. 6
- Telefunken w klasztorze w Lubiążu. Część 2
- Romuald Owczarek s. 12
Kulisy historii

- Sabotaż inżyniera Schmidta.
- Leszek Adamczewski s. 18


- Szpital leśny "665". Partyzanckie obiekty Puszczy Solskiej. Część 3
- Janusz Skowroński s. 26


- Breda - najcięższa broń zrzucona dla AK. część 2
- Michał Czacharowski s. 32


- Oficerowie września - co zabrali na wojnę. część 2
- Jolanta Adamska s. 36


ciąg dalszy na prawym panelu

Drodzy Czytelnicy,
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy
Sypnęło śniegiem, powiało mrozem, zima w pełni. Mimo jednak niesprzyjającej poszukiwaniom pory roku działania eksploracyjne wciąż się odbywają. Najlepszym na to przykładem jest opisywana w niniejszym numerze historia, związana z wydobyciem w Przemyślu znacznych fragmentów moździerza oblężniczego pochodzącego z I wojny światowej. Ani opady, ani chłód nie przeszkodziły w realizacji profesjonalnej i w pełni legalnej akcji, realizowanej wspólnymi siłami pasjonatów i archeologów przy wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków.

Niezależnie natomiast od pory roku pojawiają się w mediach informacje na temat odnajdywanych kapsuł czasu, czy też wyrzucanych po latach przez morze na brzeg butelkach z zakorkowanymi wewnątrz listami. Tym bardziej intrygująca wydaje się prezentowana kilka stron dalej sprawa, związana z przypadkowo odnalezionym w pobliżu Świebodzina niewielkim, aluminiowym pojemnikiem zawierającym? zaszyfrowaną wiadomość z 1912 roku. Jej tropy prowadzą do Twierdzy Kostrzyn, gdzie ostatecznie trafiła po ponad 100 latach. O szczegółach pisze jej obecny pracownik Jerzy Dreger.
Na koniec nasz okładkowy temat. Program atomowy realizowany podczas II wojny światowej w III Rzeszy do dziś wzbudza liczne kontrowersje. Na ile był zaawansowany i czy miał szanse na powodzenie? Czy Niemcy byli blisko skonstruowania własnej bomby? To pytanie zadają sobie do dziś historycy, zaś miłośnicy tajemnic i sensacji odpowiadając na nie, często popuszczają wodze fantazji. Temat, choć wydaje się obecnie wyeksploatowany, wciąż potrafi zaskakiwać mniej znanymi epizodami. Jeden z nich, za to niezwykle istotny, przypomina Leszek Adamczewski w artykule ?Sabotaż inżyniera Schmidta?. Co jednak najciekawsze, prezentowana historia związana jest z funkcjonującymi do dziś w Raciborzu, zakładami specjalizującymi się w zastosowaniu przemysłowym? grafitu.

To zaledwie trzy propozycje z kilkunastu fascynujących tekstów, jakie przygotowaliśmy do wydania lutowego. Mam nadzieję, że wypełnią wciąż długie zimowe wieczory emocjonującą lekturą.

Piotr Maszkowski

c.d. spisu treści

c.d z lewego panelu

Wędrówki odkrywcy

- Podziemia zamknięte dla turystów
- Tomasz Rzeczycki s. 44
Kolekcjonerstwo

- Nóż szturmowy wz.55, czyli przedwojenna jakość dla LWP
- Piotr Orman s. 48
- Krew na śniegu
- Tomasz Bienek s. 54
Fortyfikacje

- Radziecka bateria nr 456
- Jacek Jarosz s. 60


Wywiad

- Pomiędzy fikcją a faktem.
- Wywiad z Jolantą Kaletą s. 66


Felieton

- Szpadel niech będzie z wami
- Radek Biczak s. 70


Księgarnia "Odkrywcy"

- Nowości lutego w księgarni "Odkrywcy" str.71


0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.