Logo
   ODKRYWCA - Aktualny numer
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Spis treści


Odkrycia i poszukiwania

- Skrzynie kapitana Reutera
- Maciej Bartków s. 4
- Ostatni strażnicy skarbów wywiezionych w 1939 roku z Zamku Królewskiego
- Jolanta Adamska s. 8
- Skarb Skorzenego pod samotnią
- Tomasz Rzeczycki s. 16
- Detektory krzemowe z Lubiąża. Część 4
- Romuald Owczarek s. 20
- Sir Lancelot z Wieży Książęcej w Siedlęcinie
- Katarzyna Ogrodnik-Fujcik s. 28
Kulisy historii

- Bakterie made in poland
- Adam Gaafar s. 34


- Pancerna rzeź w Breslau
- Radosław Szewczyk s. 40


ciąg dalszy na prawym panelu

Drodzy Czytelnicy,
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy

No i stała się jasność! Chciałoby się rzec po kilkunastu miesiącach burzliwych debat, ostrych sporów i perturbacji organizacyjnych zawiązane zostało pierwsze ogólnokrajowe stowarzyszenie "Polska Federacja Poszukiwaczy".

Tak naprawdę jednak inicjatywa ta rodziła się co najmniej ostatnie ćwierć wieku, a może i dłużej, co z pewnością potwierdzą najstarsi stażem przedstawiciele naszego środowiska. Od kiedy pamiętam był to gorący temat. Były spotkania, rozmowy, próby nawiązania dialogu i wypracowania wspólnego stanowiska. Niestety, mimo szczerych chęci uczestników dyskusji nie udawało się osiągnąć satysfakcjonującego wszystkich konsensusu. W efekcie większość inicjatyw systematycznie upadała. Czy tym razem zrobimy krok naprzód? Mam nadzieję, że tak. Więcej szczegółów w kolejnym numerze.

Tymczasem w bieżącym nasi autorzy, dzięki dostępowi do dotąd nieznanych materiałów archiwalnych skutecznie rozwiązują tajemnice przeszłości. O poniemieckich skrytkach ukrytych nieopodal Dusznik Zdroju na Dolnym Śląsku mówiło się od zakończenia II wojny światowej. Dziś udało się tę historię doprecyzować i odtworzyć niemal całkowicie. Podobnie jak drobiazgowo zrekonstruować zakres prac prowadzonych przez nazistów w laboratoriach na terenie klasztoru w Lubiążu. Tajne prace badawcze nie były zresztą domeną wyłącznie Niemców. Jak się bowiem okazuje w II Rzeczpospolitej realizowano program analiz dotyczących zastosowania... broni bakteriologicznej. Co znamienne wszystkie te sprawy oparte na miarodajnych źródłach zyskują merytoryczny wymiar, przestając być tym samym jedynie sensacyjnymi ciekawostkami. I takich jednak nie brakuje, czego przykładem może być sprawa pojawienia się w latach 50. na terenie Karkonoszy pierwszego komandosa Hitlera ? Otto Skorzenego. Jednak i w tym przypadku nie jest to materiał oparty na doniesieniach prasowych, lecz raportach Służby Bezpieczeństwa. Czy wiarygodnych? Przekonajcie się Państwo sami. Życzę miłej lektury.Piotr Maszkowski

c.d. spisu treści

c.d z lewego panelu

Kolekcjonerstwo

- Amunicja małokalibrowa z materiałów zastępczych. część 1
- Piotr J. Bochyński s. 48
- Lodowe tchnienie północy
- Tomasz Bienek s. 54
Fortyfikacje

- Bateria "Vara". część 1
- Jacek Jarosz s. 62


Felieton

- Podcinanie gałęzi
- Radosław Biczak s. 7


Księgarnia "Odkrywcy"

- Nowości kwietnia w księgarni "Odkrywcy" str.71


0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.