Logo
   ODKRYWCA - Artykuły
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Artykuły

(*)„Żołnierze wyklęci”, czyli rzecz o mjr. „Łupaszce” i innych…
(*)Pancerny rydwan stalina
(*)Biuro rzecznika praw obywatelskich
zespół prawa konstytucyjnego i międzynarodowego

(*)Kodeks poszukiwacza - etyka a eksploracja
(*)Prof. andrzej zoll
rzecznik praw obywatelskich

(*)Komiks "westerplatte". rekonstrukcja z pietyzmem
(*)Rajd dla niezwyciężonych
(*)16 kwietnia 1945 r., o godz. 23.56, transportowiec "goya" został trafiony dwoma torpedami. w ciągu kilku minut bałtyk pochłonął ponad 6 tys. niemieckich uchodźców i żołnierzy.
(*)"gryf pomorski" - schron szóstaka
(*)Znaleziono archiwum "gryfa pomorskiego"!
(*)Stary wilk miaŁ racjĘ
(*)I zlot członków klubu sensacje xx wieku
(*)Odnaleziono w biskupinie grób skrzynkowy
(*)Najpotężniejsza twierdza w europie czeka na kupca
(*)Wyjdźmy z podziemia!!!
(*)Czy istnieje podziemny tunel łączący zamek dybowski z bazyliką Św. jana, poprowadzony pod korytem wisły ?
(*)Co kryją podziemia toruńskiej starówki ?
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Skarb przeoryszy
(*)Wyspa sobieszewska
(*)Grupa poszukiwawcza orzeŁ chce zlokalizowaĆ wrak orp orzeŁ
(*)Wyniki badaŃ archeologicznych na terenie bielskiego rynku w latach 1995-1996
(*)Poszukiwacz to nie przestępca !!!-projekt zmiany prawa
(*)Nowinki z m.r.u. - polemizować, czy współczuć odkrywcom
(*)Tajemniczy kabel z rzeczki
(*)"westerplatte. załoga Śmierci"
(*)Kołobrzeskie kasyno
(*)Czyszczenie i konserwacja metali
(*)Wykrywacz metali - jaki wybrać?
(*)Bunkier umierającego słońca
(*)Desant na panienki
(*)Badania klasztornej studni
(*)Zamieszczamy historię opublikowaną w książce pt. twierdza przemyśl jana różańskiego

legendy i tajemnice fortów

(*)Senackie tablice
(*)Zagadka rycerzy Świątyni
(*)Dolny Śląsk upomina się o dzieła sztuki
(*)Odkrywca wydobywa u-boota
(*)Numer 7 (1) lipiec 2001
(*)Jak zostałem grzebiuszką ziemną
(*)Ostatni lot mojego samolotu...
(*)Pismo pg - luty 1999

opowieŚci kreŚlarniane (5)

(*)Szanowni czytelnicy
(*)Raport ma temat wydobywania u-boota
(*)Zastał biskupin drewniany, a zostawia malowany
(*)Kurozwęki
(*)Poszukiwania w zamku czocha
(*)Podziemia
(*)Xv zlot borne sulinowo 2002
(*)W piątek we wrocławiu rozpoczynają się poszukiwania kielicha lutra. prace sponsoruje m.in. "odkrywca"
(*)Wykopany motocykl
(*)Tunele pod parkiem
(*)"dawno odkryte tajemnice ii wojny Światowej..."
(*)"lisia sztolnia" zinwentaryzowana
(*)Wojna w odolanowie
(*)Stug 40 w drzonowie
(*)Złotoryja 2003
(*)Kosmopolici są wśród nas
(*)Bagicz pod kołobrzegiem - zakazana strefa, magnes dla odkrywców
(*)Nieznany lot - Śladem katastrofy sprzed 60 lat
(*)Tropem lotniskowca
(*)Litzmannstadt - getto
(*)11 listopada 1918 roku - szkic o początku niepodległości
(*)Rakiety na litwie
(*)Góra mieczysława...

Kurozwęki
Nie lada gratką dla miłośników średniowiecznych warowni oraz ich podziemi, a także innych występujących tylko tu atrakcji będzie na pewno Zespół pałacowy w Kurozwękach.
Ta mała świętokrzyska wieś leżąca 6 km na północny zachód od Staszowa stała się od pewnego czasu Mekką szukających wrażeń turystów i jest absolutną nowością nad rzeką Czarną.
Mimo, że prace konserwatorskie i adaptacyjne całego Zespołu Pałacowego trwają tu nieprzerwanie od 1994 r, a więc od czasu gdy państwo zwróciło Pałac wraz z okolicznymi dobrami prawowitemu właścicielowi Marcinowi Popielowi z pochodzenia Belgowi / Kawaler maltański /.
Tu bowiem w jednym miejscu mamy do dyspozycji: prastary nizinny zamek obecnie Pałac zarządzany przez potomka prastarego rodu , pod Pałacem kompletnie udostępniona i oświetloną podziemna trasa z gotyckimi komorami, stadninę czystej krwi arabów oraz jedyne w Polsce stado bizonów amerykańskich. Warto dodać że ulubiona kasztanka Piłsudskiego pochodziła właśnie z kurozwęckiej stadniny. Kurozwęki to osada o bogatej przeszłości historycznej sięgającej wieku XIII. Jednym z pierwszych właścicieli tych ziem był Krzesław z Kurozwęk. Po nim władał tu Dobiesław z Kurozwęk herbu Poraj, któremu zawdzięczamy wybudowanie ok. 1400r. obecnego pałacu, a poprzednio drewniano-murowanego , nizinnego zamku obronnego. Naturalną obronność dawały tu rozlewiska rzeki Czarnej, które napełniały także fosę.
Zamek i okoliczne dobra były w rękach wielu znakomitych rodów. Byli tu kolejno Kurozwęccy, Lanckorońscy, Sołtykowie, byli i są nadal Popielowie. Obiekt z upływem lat zmieniał swoją obronną formę rycerskiego zamku w wygodny pałac choć nadal był otoczony wodą . Kolejni właściciele dodali tu od dwupoziomowych arkadowych krużganków naśladujących Wawel, poprzez bogate barokowe zdobienia całej bryły pałacu. Mimo to i dziś możemy łatwo dostrzec pierwotny charakter budowli wkomponowany w fosę, zewnętrzne tylne mury czy surowe, głębokie podziemia.
Dzisiaj oglądając stare zdjęcia pałacu - ruiny i patrząc na jego nową szatę min. okazały, różowy fronton promieniujący świeżością ciężko jest uwierzyć w to czego dokonał obecny właściciel. W czasie siedmiu lat mimo problemów natury prawno - finansowej, a także bariery językowej wskrzesił do życia dom swoich przodków, a nawet jako jedyny sprowadził do Polski stado amerykańskich bizonów.

Jedną z ciekawszych tutejszych atrakcji są na pewno ciągnące się pod całym pałacem głęboko osadzone podziemia. W świetle lamp o które zadbał właściciel i w towarzystwie tutejszego przewodnika możemy czuć się naprawdę komfortowo, podziwiając pierwotny gotycki zarys zamku obronnego. Odnajdziemy tu łukowato sklepione gotyckie komory połączone wysokimi i szerokimi korytarzami, choć i znajdą się takie, których rozmiar przeznaczony jest na jedną osobę.
Podziemia gdy obiekt trwał w ruinie były dość mocno i wysoko zagruzowane, zamulone część z nich stała w wodzie.. Prace przy oczyszczaniu podziemi trwały dość długo, po nich przystąpiono do montowania pomp ciepła, które osuszyły sprawnie wszystkie fundamenty i pomieszczenia.
Jak każdy stary zamek i ten posiada legendy o skarbach i lochach, podwyższające jego atrakcyjność. Ta najczęściej powtarzająca się mówi o lochu łączącym kurozwęcki zamek z pobliskim obecnym kościołem, a dawnym klasztorem.
Ilość podziemnych zakamarków może zmylić drogę powrotną na powierzchnię lecz o połączeniu z kościołem chyba trzeba zapomnieć, a przemawia za tym podmokłe od zawsze, ciągle zalewane przez rzekę zamkowe otoczenie.
Jeden fakt burzy tu tylko powyższe teorie. W jednym z oczyszczonych podziemnych pomieszczeń na poziomie gruntu odkryto niedawno przez przypadek sklepienie nowego korytarza, wypełnionego gruzem. Najciekawsze jest to iż korytarz leży poniżej przepływającej obok rzeki.

W tej sytuacji najlepiej poczekać do wyjaśnienia sprawy w jednym z pawilonów pod pałacem przerobionym na mały uroczy hotel.

artur.komorowski@lporem.pl

Artur Komorowski
Wersja do wydrukuKomentarzeIlość tematów: 5 na 1 stronach


Temat:  Kurozweki   
Zulu      e-mail    2004-09-27   
Bylem na zjezdzie rodzinnym w maju
2003 w zamku wKurozwekach.Musze przyznac ze wiele zrobiono do tej pory.To sa olbrzymie koszty.
Bedac na balu, ogladalem wszystko dokladnie,jest bardzo ciekawa architektora tej zabytkowej budowli.Mysle ze napewno tam wlasciciele udostepnia jakis odcinek do penetrowania jako atrakcja turystyczna.Moze byc nardzo ciekawie.   
   
Temat:  Skarb w Kurozwękach   
NoBuś      e-mail    2002-11-30   
Skarb w Kurozwękach ukrył Mikołaj Białucha, kasztelan krakowski. Po bitwie pod Grunwaldem przejął z rozkazu króla krzyżacką Brodnicę. Zrabował tam wszystkie nagromadzone przez Krzyżaków skarby. Część z nich oddał królowi, część zamurował w murze zamkowym. Wnukowie jego braci odkryli część skarbu i około 1490 r. rozpoczęli proces o olbrzymią sumę 1000 złotych florenów, pochodzących z odnalezionego skarbu. Resztę próbował odnaleźć jeden z Sołtyków, później któryś z Popielów. Nic nie wiadomo o odnalezieniu choćby części.   
   
Temat:  Kurozwęki   
Grzesio      e-mail    2002-05-07   
Eee, właśnie odwiedziłem K. ponownie, skrytka jest już zamurowana, choć poza odpicowaniem frontowej elewacji wyraźnego postępu robót nie stwierdziłem :-).
   
   
Temat:  Skrytka   
S M      e-mail    2002-03-16   
Skrytka jest nadal widoczna , można nawet sprawdzić czy coś zostało w środku . Co do przwodników ich wiedza na temat rodziny popielów raczej mierna. W bieżącym roku mam nadzieje będzie można kosztować bizoniego mięsa    
   
Temat:     
Grzesio      e-mail    2002-03-14   
Remont od 1994??? Może rzeczywiście NIEPRZERWANIE od 1994, bo ja byłem w Kurozwękach w 1989 i 1991 i też były w stanie wskazującym na remont i częściową rekonstrukcję (z tego co pamiętam spore partie lewego przedniego naroża wzniesione były od nowa). Tyle, że bez przeszkód mogłem zwiedzić CAŁY zamek od piwnic po strych (ciekawe, czy pokazują teraz w kaplicy XVIII w skrytkę w ścianie).   
   

Ilość tematów: 5 na 1 stronach

Redakcja ODKRYWCY nie bierze odpowiedzialności za publikowane materiały oraz komentarze użytkowników.
0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.