Logo
   ODKRYWCA - Artykuły
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  

Artykuły

(*)„Żołnierze wyklęci”, czyli rzecz o mjr. „Łupaszce” i innych…
(*)Pancerny rydwan stalina
(*)Biuro rzecznika praw obywatelskich
zespół prawa konstytucyjnego i międzynarodowego

(*)Kodeks poszukiwacza - etyka a eksploracja
(*)Prof. andrzej zoll
rzecznik praw obywatelskich

(*)Komiks "westerplatte". rekonstrukcja z pietyzmem
(*)Rajd dla niezwyciężonych
(*)16 kwietnia 1945 r., o godz. 23.56, transportowiec "goya" został trafiony dwoma torpedami. w ciągu kilku minut bałtyk pochłonął ponad 6 tys. niemieckich uchodźców i żołnierzy.
(*)"gryf pomorski" - schron szóstaka
(*)Znaleziono archiwum "gryfa pomorskiego"!
(*)Stary wilk miaŁ racjĘ
(*)I zlot członków klubu sensacje xx wieku
(*)Odnaleziono w biskupinie grób skrzynkowy
(*)Najpotężniejsza twierdza w europie czeka na kupca
(*)Wyjdźmy z podziemia!!!
(*)Czy istnieje podziemny tunel łączący zamek dybowski z bazyliką Św. jana, poprowadzony pod korytem wisły ?
(*)Co kryją podziemia toruńskiej starówki ?
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Skarb przeoryszy
(*)Wyspa sobieszewska
(*)Grupa poszukiwawcza orzeŁ chce zlokalizowaĆ wrak orp orzeŁ
(*)Wyniki badaŃ archeologicznych na terenie bielskiego rynku w latach 1995-1996
(*)Poszukiwacz to nie przestępca !!!-projekt zmiany prawa
(*)Nowinki z m.r.u. - polemizować, czy współczuć odkrywcom
(*)Tajemniczy kabel z rzeczki
(*)"westerplatte. załoga Śmierci"
(*)Kołobrzeskie kasyno
(*)Czyszczenie i konserwacja metali
(*)Wykrywacz metali - jaki wybrać?
(*)Bunkier umierającego słońca
(*)Desant na panienki
(*)Badania klasztornej studni
(*)Zamieszczamy historię opublikowaną w książce pt. twierdza przemyśl jana różańskiego

legendy i tajemnice fortów

(*)Senackie tablice
(*)Zagadka rycerzy Świątyni
(*)Dolny Śląsk upomina się o dzieła sztuki
(*)Odkrywca wydobywa u-boota
(*)Numer 7 (1) lipiec 2001
(*)Jak zostałem grzebiuszką ziemną
(*)Ostatni lot mojego samolotu...
(*)Pismo pg - luty 1999

opowieŚci kreŚlarniane (5)

(*)Szanowni czytelnicy
(*)Raport ma temat wydobywania u-boota
(*)Zastał biskupin drewniany, a zostawia malowany
(*)Kurozwęki
(*)Poszukiwania w zamku czocha
(*)Podziemia
(*)Xv zlot borne sulinowo 2002
(*)W piątek we wrocławiu rozpoczynają się poszukiwania kielicha lutra. prace sponsoruje m.in. "odkrywca"
(*)Wykopany motocykl
(*)Tunele pod parkiem
(*)"dawno odkryte tajemnice ii wojny Światowej..."
(*)"lisia sztolnia" zinwentaryzowana
(*)Wojna w odolanowie
(*)Stug 40 w drzonowie
(*)Złotoryja 2003
(*)Kosmopolici są wśród nas
(*)Bagicz pod kołobrzegiem - zakazana strefa, magnes dla odkrywców
(*)Nieznany lot - Śladem katastrofy sprzed 60 lat
(*)Tropem lotniskowca
(*)Litzmannstadt - getto
(*)11 listopada 1918 roku - szkic o początku niepodległości
(*)Rakiety na litwie
(*)Góra mieczysława...

Numer 7 (1) lipiec 2001
Odkrywca nr 1 strona 1
   Każdy z nas ma w sobie duszę romantyka. Każdy chciałby wierzyć, że tunel, do którego właśnie się dokopuje to przejście, które doprowadzi nas prosto do Berlina, a po drodze spotkamy jeszcze partyzantów, którym nikt nie powiedział, że skończyła się wojna. Ze mną jest podobnie i wcale się tego nie wstydzę.
    Jednak każda fantazja ma swoje granice, szczególnie wtedy, gdy może zaszkodzić innym. Świetnym przykładem niech będzie jeden z ostatnich programów telewizji TVN "Nie do wiary", poświęcony tym razem podziemnemu kompleksowi Włodarz w Górach Sowich. "Nie do wiary" to program znany i popularny, ale może dlatego, że jego największym atutem jest element zaskoczenia. Bardzo trafny jest natomiast tytuł, po odcinku o Włodarzu, można już tylko krzyknąć: nie do wiary! I to z siedemnastoma wykrzyknikami. Cóż bowiem pozostaje, gdy co innego widz ogląda, a co innego słyszy.
    Nurkowie wpływają do odkrytej właśnie sztolni i z satysfakcją informują, że pod wodą znajdują się skrzynie. Z jednej z nich wyjęli właśnie zardzewiały karabin. Są ostrożni. Wiadomo, że tego miejsca pilnują tzw. strażnicy skarbów, a symboliczny krzyż, który niedawno widzieli, podobno postawiono chłopcu, zbytnio zainteresowanemu tajemnicami tych rejonów. To właśnie kadr z "Nie do wiary". Problem polega na tym, że we Włodarzu nie ma takiej sztolni, karabin trudno tam znaleźć, a krzyż postawiono młodemu mężczyźnie, który zamarzł w górach. Na szczęście podziemia były prawdziwe.
    Cieszę się za każdym razem, gdy Dolny Śląsk, z którym jestem związana od dzieciństwa, i na terenie którego wychodzi ODKRYWCA jest telewizyjnym bohaterem. Każdy program, audycja, artykuł sprawiają, że znajdują się nowi informatorzy, że przyjeżdża do nas coraz więcej ludzi. Jednak program TVN poświęcony kompleksowi Włodarz to po prostu jawne nadużycie. Włodarz, w przeciwieństwie do Osówki w Głuszycy i Podziemnych Fabryk Walimia, nie jest udostępniony do zwiedzania. Potężny i tajemniczy, jest również bardzo niebezpieczny. Częściowo zalany Włodarz został dokładnie spenetrowany wiele lat temu, bywały okresy, kiedy było w nim zupełnie sucho i bez żadnego ryzyka penetrowano jego wszystkie zaułki. Nikt nigdy nie trafił tam na żadne ukryte dobra. Tymczasem opowiadanie o jakichkolwiek skrzyniach (czytaj:skarbach) rozbudza wyobraźnię i jestem pewna, że wnet ruszą tam tabuny poszukiwaczy z całej Polski. Samo wejście do Włodarza, dla osób nie przygotowanych na trudne warunki może być niezwykle ryzykowne.
A już zupełnie niezrozumiałe i w pewien sposób okrutne jest pokazywanie grobu człowieka, który zamarzł, a nie - jak sugeruje telewizja - zbytnio interesował się przeznaczeniem podziemi. Co natomiast sądzić o sugestiach, że giną bądź znikają ludzie, którzy badali Góry Sowie?
    Temat podziemi budowanych w czasie II wojny światowej w Górach Sowich jest sam w sobie na tyle sensacyjny, że nie powinno się go ubarwiać jeszcze kiepskim kryminałem, do tego mało wiarygodnym. Nurkowie z programu znajdowali się pod wodą dłuższy czas. Tymczasem najwięcej wody jest w sztolni nr 1, jej poziom w "najlepszym okresie" sięga od 1,80 do 2 m. Przez większość drogi to miejsce pokonuje się w woderach. Do Włodarza prowadzą trzy wejścia.
Wszelkie telewizje, w tym TVN wykorzystują oczywiście to najbardziej niebezpieczne, 40 metrowy szyb, którym ostatecznie można się dostać na dół, ale po co, skoro jest prostsza i nieco bezpieczniejsza droga. Na ogół pojawiają się też sugestie, że to jedyna droga na dół. Czy w takim razie ekipy telewizyjne także wracają nią na powierzchnię? Nie chce mi się w to wierzyć. Wiem natomiast, że wkrótce znajdzie się kilku śmiałków i to wcale nie związanych z eksploracją, którzy "rzucą" się na skrzynie we Włodarzu i to w sensie dosłownym, bo przez 40-metrowy szyb. Resztę dopowiedzcie sobie sami.

A tak na koniec...Podziwiam odwagę kolegów z telewizji. Wiadomo przecież, co dzieje się z tymi, którzy zbytnio interesowali się Górami Sowimi...
Joanna Lamparska
Wersja do wydrukuKomentarzeIlość tematów: 23 na 3 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3   - następna >>>


Temat:  Wielbicielka   
Dulczynea      e-mail    2006-03-09   
Witajcie! Wiadoma rzecz, ze dziennikarze szukaja czegokolwiek, by zablysnac. Nie negujcie jednak Aski, bo swietne ksiazki pisze! Pierwsza do mojej reki trafi przewodnik po Dolnym Slasku. Z racji na to, ze ja sama uwielbiam Aske, zaczela jej ksiazke tez czytac. No i nigdy nie przypuszczalam, ze z takim zainteresowaniem bede czytac podrecznik turystyczny!!!! Moze zwiazek moich uczuc tez ma na to wplyw, jednak pomimo to, uwazam, ze pisze super i z zainteresowaniem. Nie znam jej osobiscie za dobrze, jednak wierze, ze nastapi dzien, moze dni, kiedy bede mogla osobiscie powiedziec jej o tym, ze jest super dziennikarka i bardzo ja podziwiam, a jeszcze bardziej chcialabym byc taka, jak ona!!!! Stad tez ide na dziennikarstwo! Pozdrawiam wszystkich wielbicieli Aski Lamparskiej! Trzymajcie z nia, jakkolwiek bedzie! Pa Pa Pa :)   
   
Temat:  Włodarz   
kubutek10      e-mail    2005-05-25   
A cobyscie powiedzieli że program to nie wszystko ściema ,być może warunki realizacji nie pozwoliły na pokazanie czegos nowego ? a może odwrucono uwagę wszystkich od właściwego miejsca na Włodarzu ,scenariusz zdjęciowy można nażucić,ale było coś co dało podstawę do realizacji programu ale to wie redakcja i ci co tam znimi byli.   
   
Temat:  temat   
sobi      e-mail    2004-10-14   
to racja ndw to sciema   
   
Temat:  Program...   
piter476      e-mail    2004-06-04   
Brawo Aśka,
Nie pozwalaj by ktoś wchodził na twoje podwórko.   
   
Temat:  nie do wiary   
duzyxxl      e-mail    2004-01-28   
Joanna pisz dalej książki a nie rozdmuchuj sensacie a czasami pomyśl czy warto ten temet to rzeka i ilu zainteresowanych tyle opowiadań i domysłów ale sam obiekt jednak robi wrarzenie   
   
Temat:  TVN   
marg33      e-mail    2004-01-24   
Takie programy są jak tzw."prasa kobieca",mnóstwo hałasu o nic,a ponieważ nie ma nic ciekawego do powiedzenia to trzeba coś wydumać.A ludzie niezorientowani to kupią i kasa leci.A swoją drogą, Pani Lamparska niestety czyni to samo.   
   
Temat:  NIE DO WIARY że to piszesz..   
NieDoWiarek      e-mail    2004-01-23   
Pewnie że masz rację że TVN mocno przegina ale że akurat ty Joasiu się temu dziwisz? Czy Twoje przewodniki wolne są od koloryzownia? Czy zawsze trzymasz się faktów i prawdy historycznej? Śmiem wątpić, podobnie jak i wielu innych czytelników Twojej twórczości.. Pamiętam też sytuacje gdy np. relacjonowałaś "tajemnicze zalane tunele" pod wrocławskim rynkiem, tak naprawdę stojąc razem z innym asem prawdomówności, Wojtkiem Stojakiem w kaloszach w studzience kanalizacyjnej.. Oj Joasiu,Joasiu.. Czy przypadkiem nie przemawia przez Ciebie troszkę zazdrość że nie pracujesz dla TVN? Czy naprawdę byłabyś inna od swoich "kolegów z telewizji"? Swoją drogą taka ładna dziewczyna powinna znaleźć się przed kamerą czego Ci szczerze życzę.. Pozdrawiam wszystkich prawdomównych którzy NIGDY nie koloryzowali swoich skarbowych historii..   
   
Temat:  hehe   
Maniek      e-mail    2003-12-06   
Mieszkam blisko Gór Sowich , u ich podnóża, i strach mnie obleciał... to brednie, ludzie, Góry Sowie są naprawdę bardzo łagodne, jak dotąd, nie zginął jeszcze nikt z moich znajomych! Poza tym , cieszą się włodarze "Włodarza" z kapitalnej reklamy. Acha, polecam przejażdżkę czołgiem (prawie za darmo), świetnie przygotowane miejsca do grillowania i ogniska(Pensjonat "Olbrzym", w którym dowiecie się o wielkich tajemnicach Gór Sowich!!!). Polecam, i oczywiście... ZACHOWAJCIE OSTROŻNOŚĆ!!! :-) pozdrawiam amatorów mocnych wrażeń - Maniek Dzierżoniów.   
   
Temat:  Ten odcinek powraca!   
Kojot5      e-mail    2003-08-17   
Jak by kogoś to interesowało to ten sam, opisowany odcinek lecie dzisiaj w TVN o 22:45 :)   
   
Temat:  Nie do wiary   
      e-mail    2002-12-15   
Godne uwagi jest też to, że żaden z programów NDW nie kończy się niczym konkretnym. Zawsze rozstawiają kamery, które nic nie rejestrują, dochodzą do miejsc, w których kontynuowanie poszukiwań jest zbyt niebezpieczne. Po co to wszystko? Ale TVN zawsze szuka taniej sensacji.   
   

Ilość tematów: 23 na 3 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3   - następna >>>

Redakcja ODKRYWCY nie bierze odpowiedzialności za publikowane materiały oraz komentarze użytkowników.
0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.