Skocz do zawartości

Jak wyprzedać cześć kolekcji


kommark

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z różnymi interpretacjami, ale najważniejsze wg mnie jest to, że:
1. Sprzedajesz rzeczy, które nabyłeś nie w celu dalszej odsprzedaży, ale dla ich kolekcjonowania (ale teraz część jest zbędna), zatem nie może być mowy o działalności gospodarczej.
2. Sprzedawane detale są Twoją własnością przez więcej niż 6 miesięcy.
W takim przypadku nie płacisz podatku PIT.
Jeśli jednak wartość sprzedanych nabywcy przedmiotów przekroczy 1000 złotych, to oznaczać będzie, iż kupujący ma obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilno prawnych (tak jak w przypadku nabycia używanego samochodu od osoby fizycznej).

Więcej poczytaj tutaj:
http://www.podatki.biz/artykuly/13_12870.htm?idKom=6
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/16-przepisy-ogolne/46-przedmiot-opodatkowania/121911-aukcja-monety-przychod-sprzedaz-zbycie-rzeczy-zrodla-przychodu.html
http://www.podatki.biz/artykuly/12_78.htm

Oczywiście jak masz wątpliwości, to możesz wystąpić o indywidualną interpretację podatkową do swojego Urzędu Skarbowego (ale nie może być to ogólne pytanie, ale dokładny opis sytuacji (ogólnie co - elementy kolekcji, za ile w sumie sprzedajesz) oraz Twoje stanowisko. US odpowiada tylko, czy Twoje rozumowanie jest prawidłowe czy nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale nie przesadzajmy też z tym fiskusem, jeśli posiadasz przedmioty powyżej 6 miesięcy i nie jesteś typowym handlarzem nikt Ci nie naliczy żadnego podatku. Podatek 2 procentowy od czynności powyżej 1000 zł płaci kupujący zazwyczaj, chyba że strony ustalą inaczej. Podatek ten płaci się licząc ogólną sumę sprzedaży dla jedej osoby, podmiotu( a więc sprzedając np 2 bagnety dla tej samej osoby i gdy suma sprzedaży wynosi powyżej 1000zł.). Ogólnie to jeśli sprzedajesz kilka rzeczy nikt Ci nie będzie zawracał głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dodam, że ten podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy sprzedaży powyżej 1000 zł odnosi się do jednej osoby, jeśli kupiła coś w krótkim czasie na wyższą łączną wartość. Nie definiuje się tego krótkiego czasu", ale domyślnie przyjmuje się, że chodzi o rok. Jeśli strony nie ustalą inaczej, to obowiązek podatkowy ciąży na kupującym (tak bywa zwykle przy umowach nie zawieranych na piśmie). W praktyce jednak nie zdarza się ciąganie (jeszcze) osób kupujących sporadycznie pewne rzeczy.
Jak wcześniej pisałem, osoba sporadycznie sprzedająca swoje detale kolekcji nie prowadzi działalności gospodarczej i nie musi płacić żadnego podatku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie