Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf nie żyje
2017-01-05 11:14:56

Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf nie żyje. Bohater powstania warszawskiego miał 96 lat

Generał Janusz Brochwicz-Lewiński był żołnierzem batalionu AK "Parasol" i dowódcą legendarnej grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli. O jego śmierci poinformował prezydent Duda.

- Był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, człowiekiem honoru, wielkim patriotą - mówi o zmarłym p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk - Do końca swych dni starał się zaszczepić w młodym pokoleniu - wśród oficerów, żołnierzy, harcerzy i strzelców - wartości, które znaczyły Jego drogę życiową. Zawsze podkreślał, że patriotyzm należy pojmować w kategorii bezinteresownej służby Rzeczypospolitej.

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego walczył w batalionie "Parasol". Generał dowodził także legendarną grupą szturmową, która broniła Pałacyku Michla na Woli - budynek stanowił pierwszą linię obrony polskich oddziałów w pierwszych dniach powstania warszawskiego na Woli.

Wkraczające 4 sierpnia 1944 r. formacje SS musiały pokonać stacjonujące tam grupy powstańcze, ponieważ obszar stanowił ważny łącznik pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią lewobrzeżnej Warszawy. Powstańcy czterokrotnie odparli atak, jednak piąte natarcie, wsparte przez niemieckie czołgi, zmusiło Polaków do odwrotu.

W listopadzie 2015 roku gen. Brochwicz-Lewiński został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.Ta nagroda jest przyznawana "za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu".

http://wiadomosci.gazeta.pl/...5857,janusz-brochwicz-lewinski-ps-gryf-nie-zyje-bohater-powstania.html#MTstream

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.