Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-08-27 11:57:00

Witam
Dwa pytania. Pierwsze, jak wyglądał szlak bojowy od momentu powstania kotła gen Nehringa do końca i drugie, jak wyglądał szlak przedostawania sie do kotła z Łodzi oddziałów Grossdeutschland pod dow. gen. von Sauckena który dotarł do kotła 22 I 1945 r.

 Linki sponsorowane
RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-08-27 12:13:00

Słyszałem, że szli przez Pabianice, Zduńską Wolę na Sieradz i dalej za Wartę. Część przeprawiła się w m. Warta.
Pozdrawiam

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-08-28 09:44:00

Polecam "Kielce 1945" wyd. 'Militaria' ,jest tam opisany odwrót Kampfgruppe Nehring - od Kielc do Sulejowa.

pzdr

bjar_1

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-08-30 10:05:00

Dzieki za info bjar, ale nie mam dostepu do tego wydawnictwa w tej chwili, moze bys mogl skrotowo (daty, miejscowosci) podac mi ta trasę? Zaczeło sie of course od Kielc gdzie Nehring był dowódcą obrony. Interesuje mnie trasa tego kotła.

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-08-30 10:13:00

Kielce-Mniów-Końskie-Paradyż-Sulejów - to Kgr."Nehring". 21 stycznia 1945 r. pod Sieradzem połączyli się z "GD". 27 stycznia doszli do Odry.

pzdr

bjar_1

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-08-30 10:32:00

Dzieki.

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-09 11:07:00

Według nowo zdobytych informacji, von Saucken połaczył się z grupą Negringa gdzieś pomiędzy Łaskiem i Buczkiem poczym wspolnie przekroczyli Wartę w okolicach miejscowości Chojne...czy ktoś może to potwierdzić?

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-09 17:00:00

Czy Rosjanie przeszkadzali im w tym połączeniu ? Czy wiali na zachód bez wiekszych przeszkód ?

Pzdr AK77

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-09 17:11:00

Musieli dostawać :-)O Saucken'ie pisze tak: In diesen Aufmarsch der russischen Panzerkrafte stiess Saucken mit seiner Kampfgruppe, ohne es zu ahnen, hinein.
Właśnie staram sie namierzyć te miejsca, gdzie najbardziej w skóre wzieli.
Pozdrawiam
Vaderian

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-09 19:56:00

Wiali tak samo jak "kocioł" z Ruskiego Brodu. Po drodze zdrowo zbierali po dupie. Zreszta nie wiem ,czy spod Ruskiego Brodu nie wiali (częściowo)na zachód z Nehringiem.

pzdr

bjar_1

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-10 10:41:00

Bjar masz rację. Czesc uciekinierów spod Ruskiego Brodu na pewno szła potem z Nehringiem. Tylko koło Łodzi nie ma tylu lasów co koło Przysuchy :-)))) więc ciężej szukać "pozostałości". Niemniej warto chyba poszperać. Niestety ciężko namierzyć dokładną trasę ich odwrotu. A Saucken przebijał sie przez rosjan do kotła i na pewno nie przepuszczali go z honorami :-)Połaczyli sie 22 I 45, we wczesnych godzinach porannych grupa Saucken'a dotarła do szpicy 16 dywizji panzernej. No chyba, ze zle tlumacze z niemieckiego;-) a to możliwe bo znam tylko "Hande Hoch i Min Niet"

Pozdrawiam
Vaderian

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-10 10:46:00

"Pozostałości" szukałbym w okolicy Rzgowa (Grodzisko ,Starowa Góra). Nie wiem czy coś tam będzie ,ale warto spróbować. Informacje o odwrocie moga być w jakieś monografii np. Dywizji "GD" albo 16 lub 17 pancernej. Szperałeś już w tamtej okolicy za Nehringiem i "GD"? :)

pzdr

bjar_1

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-10 11:22:00

Na razie "namierzam" miejsca które mogłyby mnie zainteresować...bo jak wiadomo najtrudniejsza robote w tym "sporcie" odwala sie w miekkim fotelu z netem, ksiazkami i mapami.:-)
Z tymi dywizjami to niegłupi pomysł, tez na niego wpadłem :-) Musze poszperac, no chyba ze ktos wie cos wiecej i sie podzieli informacjami;-)

Pozdrawiam
Vaderian

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-10 11:29:00

:) Może być ciężko z taką literaturą (małe ilości ,duża cena). Ale trzymam kciuki! Chętnie czegoś nowego się dowiem o Nehringu ,w końcu zachaczył o moje okolice.

pzdr

bjar_1

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-10 12:23:00

Jest taka książka K. Badziak, W. Kozłowski: "Wyzwolenie Ziemi Łódzkiej styczeń 1945". Tam poszukaj.
pozdrawiam

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-10 14:32:00

Cięzkie walki miały miejsce,tak jak pisałem wcześniej,w okolicach Dłutowa.GD przebijała się w kierunku trasy Wadlew-Łask,poprzez bagna w okolicach miejscowości Drzewociny.Podobno części niemieckich kolumn udało się dostać do trasy Wadlew-Łask na wysokości +,- Gucina i sidząc rosjanom na ogonie,cichuśko ale wartko,wydostać z kotła.Najwięcej ciekawostek było na dzewocińskich bagnach,ale prawdziwe rarytasy pewnie jeszcze tam leżą.Nistety teren jest skrajnie trudny.Kilka lat temu jakas ekipa próbowała podobno wydostać coś ciekawego z tamtych okolic,ale odpuścili.Ale na własne oczy widziałem resztki Skkfz 250,u chłopa na polu. Z tego co wiem już mają nowego właściciela :)
Pozdrawiam,
wicja1

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-12 09:19:00

Taka mała dygresja . Koło Drzewocin znajduje się miejscowość Karczmy . Na łące w tej właśnie miejscowości stała sobie wanna PzKfw III , którą wyciągnął M. Kęszycki . Cała historia tego zdarzenia jest opisana w znanej książce red. Wójcika .

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-14 12:31:00

"Dorwałem" knigę Horsta Scheibert'a - Panzer-Grenadier-Division Grossdeutschland und ihre Schwestererbande i jestem zawiedziony, bo na temat przebijania sie do kotła Nehringa nie ma nawet wzmianki :-( . Natomiast jest jedna mapa poglądowa gdzie jest pokazana ich trasa odwrotu spod Łodzi i połaczenie sie z kotłem pod Sieradzem. Niestety co do dokładności tej mapy, to tak jak napisałem...jest poglądowa.
Niemniej kocioł Nehringa "zakończył" swój marsz spod Kielc pod Sieradzem. Dalej posuwały sie już wspólnie różne jednostki.

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-14 13:19:00

Właśnie ponownie znalazłem się w Wawie, co oznacza dostęp do sprzętu elektronicznego. No i widzę, że temat kotła znów modny. Przypomnę, że trasa odwrotu została na tym Forum opisana dość dokładnie już dwa razy...

W monografi dywizji GD nie może być nic o tym odwrocie, bo ta dywizja w tym odwrocie nie brała udziału... W Korpusie GD w styczniu 1945 roku nie było dywizji o tej nazwie. Była HG nr 1 oraz Brandenburg plus Brygada Dział Szturmowych GD. Sprawa także opisana na Forum... Przypomnę, iż było kilka tras odwrotu wojsk uciekających na zachód, i wiały jako grupy mieszane, nie występując jako dywizje czy korpusy. Nigdy więc ta lub inna droga nie jest miejscem przejścia konkretnej dywizji. Co najwyżej pułku (tak było przykładowo z HG nr 1, która rozleciała się na trzy osobne części).

Co do map, to wszędzie są one dość umowne (np w monografii 16 DPanc czy wspomnieniach dowódcy saperów LVI KPanc). Co dziwić nie może, bo jak się wieje, to map nie rysuje. Niemniej nazwy miejscowości są :-) a to daje pole do popisu.
pzdr

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-14 15:31:00

Duncam, przeczytałem wcześniej te posty ale nie zauważyłem aby ktos byl tam zainteresowany akurat tym odcinkiem ktory mnie interesuje :-) czyli grupa Nehringa trasa od okolic Piotrkowa (oczywiście mniej wiecej) do Sieradza i grupy Sauckena od Łodzi do Sieradza. Widzę, że masz bogatą wiedzę na ten temat. Ja niestety nie posiadam takiej literatury :-( dlatego mój post tutaj na forum. Może mógłbyś sie podzielic info akurat o tym skrawku naszego kraju w 1945 r. :-)

Pozdrawiam
Vaderian

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-14 16:23:00

mojego kumpla matka mieszkala w poblizu karczm.jak sie potopily niemiecie pojazdy w bagni-ponoc 3 to jedna z zalog zpstawila u niej mundury,byli przemoknieci przylezli noca,przebali sie w cywilki i prysneli.poza tym w okolicy jest pare krzyzy wykonanych z luf armat i czolgow.oraz kilkukilometrowy row przeciwczolgowy,w czesci byl wykorzystany na masowy grob niemcow-w latach 90 ponoc ekshumowano ok.80.pozdrawiam pupil z pabianic.a w grodzisku ponoc helmami spadochronowymi odmierza sie owies

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-14 23:43:00

Te "kotły" to temat rzeka. Szkoda, że w Polsce nie ma pieniędzy, ale i woli czynników wyższych, by przeprowadzić szeroką akcję wydobycia co cięższych pamiątek po nich. A właśnie dzięki nim mamy, mieliśmy lub mieć będziemy (niepotrzebne wykreślić) i "Rosi" (XXXX KPanc), "Lufcika" (I KArtPlot), "Pantherę Kęszyckiego" co do USA trafiła (XXIV KPanc), "kapeć" kolejnej w Skarżysku (XXIV KPanc), gnijący ciągnik z MWP, tegoroczny złom z Kalisza co był dawno temu 250-tką i tak dalej, i tak dalej...

No i te pamiętne kaski flaszko-strzelców, co to jak je HG gubiła, to teraz gigantyczną konspirę czynią, bo się ludzie za siebie nerwowo patrzają, czy czasem im te pokraczne orły Goeringa jakiego desantu nie czynią.

A bardziej poważnie, to trasy odwrotu wojsk niemieckich między Piotrkowem i Sieradzem są... praktycznie wszędzie. Dla przykładu po Szturmowym Batalionie Saperów Pancernych dywizji Brandenburg kpt Friedricha Mullera-Rochholza, co to go ponoć kamraci zdrobniale zwali Pi-Mullerem, pamiątek można szukać właśnie w rejonie mostu nad Grabią koło Karczmy. Pewnie jest ich tam sporo, bo 19 stycznia mocno tam w tyłek dostali, wielu ich poginęło. Właśnie linia Piotrków-Grabica-Karczmy-Łask/Buczek wyznacza kierunek odwrotu głównych sił Nehringa. Co nie zmienia faktu, iż niemieckie odpady były i w Dłutowie i w Zelowie, a mała grupa, teoretycznie podlegająca Nehringowi, wiała razem z Sauckenem. I odwrotnie (wspomniany batalion saperów natomiast ani w jednej, ani w drugiej, bo odpadł od dywizji Brandenburg po rozładunku 17 stycznia we wsi Baby, następnie zaśpod naporem wojsk radzieckich razem z resztkami 2 Pułku Brandenburg wycofywał się 20 km przed grupą Nehringa na zachód, ale trasą właśnie nehringa, nie zaś Sauckena).
To był niezły pasztet. Dywizja Brandenburg rozładowywała się od Piotrkowa aż po Kutno...

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-15 06:09:00

Co do militarnych krzyży,to czy macie na myśli coś takiego? W pobliżu tego są jeszcze dwa podobne,ale tylko podobne.

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-15 07:43:00

Duncam, wiesz może, kto rozładował się w Łęczycy?
Pozdrawiam

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-15 11:06:00

Duncam, co do wydobywania "cięższych" sztuk to niestety masz racje :-(. Tak w zasadzie to ważniejsze jest zbieranie kup po pieskach niż zbieranie pamiątek historycznych :-( ale już sie przyzwyczaiłem do tego "dziwnego" kraju.

HG...dziwny kult zauważam tych oddziałów :-), rozumiem, ze nie było ich tak wielu i "pozostałości" wydają sie rarytasem ale chyba część ludzi przesadza.


Dzięki za informacje. A że był pasztet to widać na mapie, jak sie zobaczy daty wyzwolenia poszczególnych miast w rejonie łódzkim :-)Na pierwszy rzut oka widać jak niemcy wiali na Sieradz:-)no i skąd wiali. Do całości pasztetu dołączali sie cywile uciekający z Łodzi 19.I.45. Interesujące są pozostałości po uciekających oddziałach na kierunku Konstantynów Łódzki jak i tych którzy wycofali sie na Aleksandrów Łódzki i zajeli go po opuszczeniu go przez szpice pancerną rosjan ktora pojechała sobie dalej :-). Własnie stąd mam bardzo ładny hełm niemiecki (kiedyś załatwił mi go ojciec, od tubylców którzy dawali w nim jeść kaczkom:-)))))

Pozdrawiam
Vaderian

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-15 11:08:00

Wicja, gdzie jest ten sfotografowany przez Ciebie krzyż?

Pozdrawiam
Vaderian

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-15 11:40:00

W tej chwili siedzę w pracy i nie mam dokładnej mapy,ale jest to kilka kilometrów na południowy-wschód od Dłutowa.Kierunek +/- Tuszyn.W domu to sprawdzę.

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-15 11:48:00

jakby ktos sie wybieral na wycieczke po okolicach dlutowa,to jestem z pabianic i poniekad znam te okolice..:)pozrowionka

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-16 01:12:00

W sławetnej Łęczycy, co to w średniowieczu była centrum pasienia kóz w domach, rozładowały się pododdziały i z HG nr 1, i z Brandenburg (m.in. elementy 1 Pułku strzelców Brandenburg i 2 Pułku HG). Część tych wojsk zdołała jeszcze, zgodnie z pierwotnym rozkazem, ruszyć na południe i dojechać do Łodzi, dotyczyło to głównie wspomnianego 1 Pułku. Natomiast pododdziały HG w dużej mierze zostały zmuszone do odwrotu na zachód już w rejonie Kutna i Łęczycy.
Aby nie było za łatwo, przez ten rejon na zachód wiały też resztki 25 DPanc, ale zupełnie niezależnie od wojsk z HG...

Natomiast co do "tkliwych, sentymentalnych spotkań" Nehringów, Sauckenów i innych Adolfów, to połączenie obu grup miało miejsce we wsi Marzenin nad rzeką Grabią. Np Kurowski tak to opisał: "Na ich czele kroczył stary pułkownik, z drewnianą nogą. Uściskał on serdecznie kapitana (dowódcę batalionu saperów Brandenburg)". Zapomniał tylko dodać: "za starym pułkownikiem stało kilka czołgów, resztki 16 DPanc, a za nimi to, zo zostało z całej 4 APanc i 9 Armii".

Natomiast co do dywizji HG. Słaba to była dywizja, strukturalnie znacznie większa niż inne pancerne (do jesieni 1944), ale faktycznie bardzo przeciętna. OKH jej zwyczajnie nie lubiło (wiadomo, lądowcy do lotników dokładać nie będą, a to oni trzymają łapę na uzupełnieniach sprzętowych). No to Panthery dostali dopiero w X 1944, Tygrysy "kradli" po magazynach (pojedyncze sztuki pod koniec wojny, najwięcej w kwietniu 1945). A uzupełnienia ludzkie dostawali z pułków plot.

Dla poszukiwaczy jest jednak HG dość interesująca, bo formacje grubego marszałka rzeszy (HG nr 1, HG nr 2, Brygada Szkolno-Zapasowa HG) walczyły i były niszczone na obecnym terytorium naszego kraju od końca lipca 1944 do kwietnia 1945 roku. Mieli czas, aby dużo "fantów" zgubić...

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-16 08:20:00

Dzięki.
Pozdrawiam

RE:Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2004-09-16 13:04:00

na przyszły tydzień szykuje sie mały rekonesans w terenie opisywanym wczesniej. Zobaczymy co najstarsi "górale" opowiadają i co tam w trawie piszczy. :-)

Pozdrawiam
Vaderian

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-09 15:23:00

:-( no własnie miał się odbyć ale sie nie odbył. Natomiast odbędzie się w tą niedziele. Zobaczymy co jest grane :-)))
Bedzie na pewno troche fotek tego rejonu, więc postaram sie je tu powklejać.

Pozdrawiam
Vaderian (Lodz)

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-09 19:00:00

powodzenia

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-09 19:26:00

jestem ciekaw co z tego wyjdzie. siedze w tej łodzi bez autka to chociaz popatrze co inni wykopuja
powodzenia

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-10 10:52:00

Obawiam sie, że za bardzo nie zobaczysz co wykopujemy...bo to raczej ekspedycja przygotowawcza. Zawsze tak robimy. Najpierw poznajemy teren, robimy zdjęcia, wywiad autochtoniczny. Nanosimy nasze przypuszczenia na mapy i dopiero potem...byc może :-))))
A tak całkiem serio to dysponujemy tylko piszczałką Made In Garaż więc łażenie z nią po ciężkim terenie, bez rozpoznania jest trochę bez sensu.
To będzie rekonesans. Jeden z wielu jaki już odbylismy.

Pozdrawiam
Vaderian (Lodz)

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:29:00

Obiecałem fotki z wypadu. Jak widać teren faktycznie wyjatkowo ciężki a zważywszy ilość komarów...arcytrudny:-)

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:32:00

...drzewa wielokrotnie wskazują na historię danego terenu...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:40:00

...kapliczka wykonana z lufy...inna niz poprzednio prezentowana w tym wątku.

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:42:00

...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:45:00

...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:46:00

...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:50:00

rów przeciwczołgowy (wzmiankowany wcześniej) o długości 8 km i głębokości 4m (obecnie znacznie płytszy), wykonany rękami okolicznych mieszkańców...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:52:00

...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:53:00

...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:55:00

...tu znajdowała się informacja, co to za kapliczka, co to za dziura w ziemi...ale niestety kogos w lesie przyparło i zerwał prawie wszystko:-(...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-06-13 12:58:00

I na koniec ciekawostka troche z innego terenu (okolice Aleksandrowa Łódzkiego), fajny domek z 1908 roku niestety doszczętne zrujnowany przez okolicznych meneli.

Pozdrawiam
Vaderian (Lodz)

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2005-07-01 10:56:00

Dla tych którzy twierdza, ze pod Łodzia sie nic nie działo..."Można przyjąć, iż na początku tego dnia (20.01.1945) najwieksze zdolne do walk zgrupowanie 9 Armii Polowej było skoncentrowane miedzy Łaskiem Wadlewem i Pabianicami" i dalej "...kierowały sie tam (Sieradz) resztki XL Korpusu Pancernego, zgrupowania gen. W.Nehringa i gen. D.von Sauckena, odpierające ataki wojsk radzieckich, prowadzone od wschodu, południa i północy...)

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2007-08-20 23:01:00

Pisze o tym abyście się nie męczyli. Niema co szukać w Grodzisku koło Rzgowa ponieważ.
1. mieszkam w Grodzisku i nic ciekawego nie znalazłem,
2. kapsle od wódki są największym utrapieniem (jest ich od groma)
3. Ludzie (nie wiem po jakie licho) wywożą nieraz złom na pola i to strasznie dezorientuje
4. tyle ludu szukało już w Grodzisku że niewiem czy opłaca się jeszcze szukać

ale jak ktoś chce to niech szuka bo może będzie miał więcej szczęścia odemnie :)

pozdro

Jak ktoś ma jakieś pytania to niech pisze gg:8598635
żadko bywam na forum

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2008-05-11 19:54:08

Witam.
Mam skromne pytanko,gdzie dokładnie znajduje się ten rów przeciwczołgowy.
Zgóry dziekuję.
Pzdr

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2009-04-14 22:11:35

Odgrzewane watki podobno nie sa smaczne ale chcialbym dowiedziec sie czegos nowego o tym terenie,czy ktos wykopal cos fajnego po tym kociolku?Interesuje mnie glownie teren Karczm,Czestkowa i lasy w okolicy.Osobiscie wykopalem tam troche smieci,teren wydaje sie systematycznie odwiedzany przez poszukiwaczy wiec moze ktos sie odezwie...

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2012-07-28 15:04:44

Witam,
ostatnio spenetrowalismy razem z kolega odcinki gdzie niby to cos sie dzialo ( dwa dni z komarami okolo 18 godzin w terenie) moje odczucie raczej mizerne trasa wadlew guzin rokitnica sieradz
moze ktos wie co dalej sie dzialo z tymi oddzialami bo ostatnie wiadomosci jakie uzyskalem lub yczytalem to :kierowali sie na odre sieradz
kazda pomoc bedzie mile widziana

RE: Kocioł Nehringa i Grossdeutschland
2012-07-28 15:49:46

27.I.1945 r. siły von Sauckena i Nehringa dotarły do rz. Odry, tracąc jednak po drodze licznych żołnierzy i większość swojego ciężkiego sprzętu.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.011
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.