Skocz do zawartości

Kolorowe fotografie z lat 1914-18


elpasys

Rekomendowane odpowiedzi

Do niedawna tylko nieliczni znawcy wiedzieli, że już w czasie 1. Wojny Światowej wykonywano kolorowe fotografie z frontu. Dopiero w 2004r. w 90. rocznicę wybuchu 1. WŚ media pokazały kolorowe fotografie wykonane na froncie przez francuskich fotografów w latach 1914-18. Dotychczas nie było wiadomo, że również po niemieckiej stronie oficjalni wojenni fotografowie wykonali wiele kolorowych zdjęć. Niedawno w Niemczech ukazał się tom Endzeit Europa. Ein kollektives Tagebuch deutschsprachiger Schriftsteller, Künstler und Gelehrter im Ersten Weltkrieg" (autor i wydawca Peter Walther) zawierający wiele kolorowych fotografii z lat 1914-18.
Na zdjęciu: niemieccy żołnierze w okopie na stanowisku karabinu maszynowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę tutaj o konkretnej nowej niemiecko-języcznej nowej książce, która opisuje też historię kolorowej fotografii 1.W.Ś. i fotografii w ogóle. Na zdjęciu: fotografia m.p. niemieckiego oddziału wykonana w 1915r. przez jednego z oficjalnych fotografów wojennych o nazwisku Hildenbrand.
Cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazywane tutaj fotografie zostały wykonane w technologii Autochrom" i opublikowane drukiem w okresie 1.WŚ. Pochodzący ze Stuttgartu Hans Hildenbrand (1870-1957) od 1909r. wykonywał fotografie Autochrom. W 1911 założył fotograficzne przedsiębiorstwo i wprowadzał swe produkty na środkowoeuropejski rynek w książkach, jako pocztówki i obrazy stereoskopowe. Jako nadworny fotograf od 1914 należał do grupy 19 akredytowanych fotografów wojennych. Był jedynym niemieckim fotografem, który w latach 1915-16 fotografował pola bitew w Elsass, w Wogezach i Szampanii.
Na zdjęciu: zniszczone francuskie miasto Rethel, paździenik 1914.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie Ententy pracowało wielu fotografów wykonujących barwne zdjęcia. Poza brytyjskimi i australijskimi dziennikarzami było kilku Francuzów: Paul Castelnau, Fernand Cuville, Léon Gimpel oraz Jules Gervais-Courtellemont posługujących się techniką Autochrom. Jules Gervais-Courtellemont (1863-1931) jeszcze w czasie trwania pierwszej bitwy nad Marną oraz bitwy o Verdun wydał drukiem albumy zawierające zbiory barwnych fotografii z tych pól bitewnych.
Na zdjęciu: Verdun rok 1916.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celach propagandowych Niemcy często publikowali zdjęcia zniszczonych kościołów, aby wykazać niecność wroga. W rzeczywistości obie strony niszczyły punkty obserwacyjne przeciwnika, jakimi były wieże kościelne. Na zdjęciu kościół w Uffholtz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia, która mogłaby trafić do wątku Wątek nekro-grosdojczlandski". Niemieckie groby na Hartmannswillerkopf (znane również jako Vieil Armand) – wzgórze we wschodniej Francji, w Wogezach (Alzacja). Rejon walk w czasie pierwszej wojny światowej, podczas których poległo około 25 tys. żołnierzy po obu stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno agencja Reuters" opublikowała ok. 40 nieznanych zdjęć z okresu 1.WŚ, pochodzących z prywatnych zbiorów. Oto jedno z tych zdjęć, pozostałe są tutaj:
http://www.spiegel.de/fotostrecke/erster-weltkrieg-reuters-fotos-zeigen-soldaten-alltag-fotostrecke-116159.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie