Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Konserwacja
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
konserwacja srebrnej monety.
2018-04-01 13:16:59

Wykopana srebrna moneta przemyta tylko wodą, pytanie czy tak zostawić w tej patynie czy dalsze czyszczenie typu moczenie w soku z cytryny do usunięcia osadu do białego itp.

 Linki sponsorowane
RE: konserwacja srebrnej monety.
2018-04-01 13:17:18

rewers

RE: konserwacja srebrnej monety.
2018-04-05 03:07:02

Twój wybór:
1) chcesz mieć lśniący krążek, który po jakimś czasie będzie w najgorszym razie korodował, a w najlepszym razie złapie tęczowy poblask tudzież miejscami zmatowieje - katuj sokiem z cytryny. Nie polecam, ale ta próba srebra taki eksperyment wytrzyma, tylko dobrze potem wypłucz/wymocz w wodzie, najlepiej co jakiś czas zmieniając wodę.
2) Chcesz mieć monetę z patyną (choć jest ona już w chwili obecnej niepełna, co "tak sobie" wygląda) - zostaw tak jak jest, ewentualnie (choć to kwestia gustu) zabezpiecz przed dalszym utlenianiem (paraloid, wazelina techniczna, ewentualnie inne - to szerszy temat).
3) chcesz mieć srebrny krążek bez patyny, ale ze znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia następstw wskazanych w pkt 1 - polecam 5-10% roztwór winianu amonowo-sodowego. Niektórzy stosują również wodę amoniakalną (bardziej agresywna)/conservo (do srebra tej próby powinno być całkie-całkiem)/winian sodowo-potasowy (działanie podobne do amonowo-sodowego, ale troche szybsze)/wersenian dwusodowy (chyba jeszcze delikatniejszy niż winian, tzn. dluższe moczenie)/ewentualnie specjalistyczne płyny typu argentum czy tez nawet ocet ( w tym przypadku stanowczo nie polecam, ze względu na rodzaj "zabrudzeń"). Kwestia gustu, doświadczenia i indywidualnej oceny monety oraz efektu, jaki chce się uzyskać. Potem solidne płukanie/moczenie w wodzie destylowanej, można również w niej wygotować. Następnie można dodatkowo zabezpieczyć (jeżeli chce się powstrzymać patynowanie), jak w pkt 2.

Tyle, oczywiście wyłącznie w telegraficznym skrócie. Szczegóły bez problemu odnajdziesz, jeżeli poszukasz na forum.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.