Skocz do zawartości

Król Karol


sadyk

Rekomendowane odpowiedzi

Król Rumunii Karol w czasie wizyty w Polsce w 1937 r.
Z tyłu za nim książe Michał. Obaj wychodzą z Belwederu po zwiedzeniu Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Król w mundurze polskiego pułkownika. Na piersi ma order Virtuti Militari i rumuński Michała Walecznego.
Czy macie może jakieś inne zdjęcia króla w polskim mundurze, np. jako szefa 57 pp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he raczej dostal zeby oslodzic nasze proby opylenia Rumunom roznego szmelcu co wydaje sie nie najbardziej wyszlo. A za kilka lat i tak dostali za darmo.....

Ale tak na powaznie, czy cos poza samolotami im sprzedalismy? Jezeli tak to bardzo bylbym zainteresowany rozwinieciem tematu ale w innym watku.

Sadyk - nie boj sie nie chce Twoj watek zasmiecac - de meritum. Na tym forum sa w ktoryms watku (sprzet ktory nie zdarzono wdrozyc przed 1939?) fotki z pokazu TKSD ale nie pamietam w jakim mudurze. Moja lepsza polowa wywodzi sie z tego slonecznego kraju wiec postawie jej zadnie zeby znalazla jakies mniej znane fotki w tym mundurze, tyle ze trzeba bedzia na rezultaty poczekac troszki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, dzięki za chęci (pozdrowienia dla lepszej połowy).

Jeden z kolegów z forum podesłał mi zdjęcie:
Biedrusko rok 1937, nadanie szefostwa 57 pułku piechoty królowi Karolowi. Po lewej książe Michał, po prawej Marszałek Śmigły-Rydz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej rzecz ujmując, Król Karol II był nie tyle honorowym dowódcą 57 pułku, ile jego szefem, i to rzeczywistym. Fakt ten znalazł swoje odzwierciedlenie w Zarządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 czerwca 1937 r. (Dz. R. MSWojsk Nr 8 z dn. 28 czerwca 1937 r. poz. 99), którym 57 Pułkowi Piechoty Wielkopolskiej zmieniono nazwę na 57 Pułk Piechoty Karola II Króla Rumunii. Warto zwrócić uwagę, że w nowej nazwie pułku nie było słowa imienia", co dodatkowo podkreślało rzeczywiste szefostwo Króla Karola II, a co niestety bardzo często, w różnych publikacjach dopisywane jest do nazwy, zafałszowując jednocześnie właściwą nazwę tego poznańskiego pułku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze raz Król Karol.

A jeżeli chodzi o defiladę, którą odbierał w Al. Żwirki i Wigury w Warszawie, to dokładne plany jej przebiegu, harmonogram obozowania i przemarszu oddziałów itp. zachował się w AAN w papierach Biura Wojskowego Ministerstwa Komunikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie