Skocz do zawartości

kryte ujeżdżalnie


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z użytkowników może mi powiedzieć czy zachowały się w Polsce obiekty krytych ujeżdżalni wykorzystywanych do szkolenia przez oddziały kawalerii II RP.
Taki budynek znajduje się na pewno w Suwałkach. Jego dni mogą być jednak policzone, ponieważ pojawiły się głosy o jego rozbiórce.
Budynek ten powstał ok. 1900 roku wraz z budową kompleksu koszar dla 2 Lejb-dragońskiego Pskowskiego Pułku Marii Fiodorwony. W okresie międzywojennym koszary te zajmował 2 Pułk Ułanów Grochowskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek krytej ujeżdżalni jeszcze po carski, ale wykorzystywany przez 9 psk w okresie II RP istnieje nadal w Grajewie. Aktualnie po wyremontowaniu zajmowany jest przez PSP.
Zaq chwilę powrzucam fotki historyczne i współczesne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bielsku-Białej zachowały się dwie na terenie koszar, wzniesionych za Franza Josefa dla dywizjonu 3. puł, w międzywojniu zajmowanych przez polski 2. pszwol, potem 21. pal, a obecnie przez 18. bd-sz (ul. Bardowskiego).

W Poznaniu w zespole koszarowym na Jeżycach, zajmowanym początkowo przez niemiecki 2. phuz, potem 1. psk, w międzywojniu przez 15. puł i 7. psk, obecnie częściowo przez CSWL, a częściowo ucywilnionym" i swobodnie dostępnym, zachowały się wolnostojące na rogu Marcelińskiej i polnej (dwie) oraz przy Matejki, a także dwie przy Ułańskiej - obie dobudowane do stajni. Co najmniej jedna, również z dołączonymi stajniami zachowała się na Sołaczu, w koszarach niemieckiego 5. pap, potem polskiego 7. pac i 7. dak, obecnie CSWL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie