Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Lokomotywy na plaży
2004-10-18 14:33:00

Witam!Co prawda jestem Miłośnikiem Kolei, co nieco odbiega od zainteresowań forumowiczów, ale połączył nas taki temat: "Lokomotywy na plaży" opublikowany w nr 1/2004. Niestety nie czytałem tego osobiście i mam prośbę, czy ktoś mógłby mi zrobić skan tego artykułu. Być może da się wysnuć teze, jakie to były parowozy, co na pewno zainteresowałoby szerokie grono Miłośników Kolei w PL.

Pozdrawiam!

 Linki sponsorowane
RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-18 20:01:00

Hehe mało ludzi zna tą historię :)
Zapożyczone z Helskiej Tawerny www.hela.com.pl
http://hela.com.pl/lokom.jpg

"Na wystawie prac pewnego fotografika działającego po wojnie w Gdańsku i okolicach zauważyłem zdjęcie (podpisane: "Kres, 1948", autor - M.Jankowski 1904-1974, opublikowane w czasopiśmie "Fotografia" 1/1987) przedstawiające kilka lokomotyw ustawionych w rzędzie i "wchodzących" niejako w morze (prostopadle do plaży). Nie dziwię się, ze tak surrealistyczny obrazek zainteresował kogoś z aparatem fotograficznym. Wtedy przypomniałem sobie, że kilkanaście lat temu, podczas pobytu w okolicach Chałup. ktoś opowiadał o tym jak Niemcy w 1945 roku wykonali właśnie z parowozów barykadę przecinającą Półwysep. Dla poparcia tego opowiadania wskazywano nam wystający z piasku na bałtyckiej plaży, chyba na odcinku Chałupy-Kuźnica fragment żelastwa mający być kominem lokomotywy, wessanej pod własnym ciężarem w piasek. Cos musiało w tym być, bo próby odkopania zardzewiałego przedmiotu nie powiodły się - tak, jakby był on rzeczywiście fragmentem większej, ukrytej pod piaskiem całości. Być może Ty - lub, ktoś Ci znajomy wie cos więcej na ten temat? Naprawdę nie ma żadnych opublikowanych relacji z maja 1945 na Helu?
(Marek Gabzdyl marekg@imz.gliwice.pl)

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-18 20:05:00

Czytałem ten tekst na wymienionej www i widziałem zdjęcie tam zamieszczone. Nasuwają mi się pewne spostrzeżenia, ale jeszcze za wcześnie, aby coś mówić o seriach parowozów. Czy to zdjęcie to jedyne znane w tym temacie? Ten tekst jest powieleniem artykułu z Odkrywcy?

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-18 20:14:00

Póki co na pewno były to maszyny niemieckie, a jedną z nich mogła być konstrukcja Kriegslok skonstruowana specjalnie do eksploatacji w warunkach wojennych.

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-18 20:56:00

Sprawa też jest w kręgu moich zainteresowań o t o co proponuje przeczytać na ten temat:

*Wśród min i bunkrów-Dziennik Bałtycki*

Mozolna i długa jest jazda na Hel. Wąska, piaszczysta droga z trudem pomieścić może dwa mijające się samochody. W ciągu tygodnia szły tędy wojska niemieckie. Porzucane koce, płaszcze, bagnety, plecaki znaczą całą trasę marszu odwrotowego Niemców z Helu aż po Wielką Wieś i dalej w stronę Pucka. Dopiero obecnie, gdy 140 tysięczna armia opuściła półwysep można się pokusić na zwiedzenie Helu.

Pierwszy etap drogi wiedzie z Wielkiej Wsi do Chałup. Po prawej stronie zatoka - białą pianą bryzgają fale w umocnienia przybrzeżne, w oddali widać Puck i sine kontury Gdyni. Na lewo cmentarzysko lasu. Pokotem leżą olbrzymie sosny, brzozy zgięte ku ziemi, poprzestrzelane młode świerczki sterczą żałośnie kikutami gałęzi. Zasieki z drutów kolczastych i rowy tworzyły tu graniczną linię między pozycjami wojsk sowieckich i niemieckich. Nad brzegiem morza pas bunkrów. Droga jest tak wąska, że samochód niemalże ociera się o napisy: "Uwaga miny" -cały teren półwyspu jest silnie zaminowany. 3 bataliony niemieckie pracowały przy zaminowywaniu Helu -obecnie niemieccy saperzy stopniowo miny usuwają.

Pośród zniszczonych drzew mogiły poległych, gdzieniegdzie niepochowane zwłoki żołnierzy, trupy końskie i dużo bezpańskich wałęsających się psów. W pobliżu Chałup mijamy pierwszy przekop, rów parometrowej szerokości, ciągnący się od morza do zatoki. W razie potrzeby woda, zalewając rowy miała odciąć półwysep od lądu.

Przejeżdżamy obok wielkich składów amunicji. Ułożone warstwami leżą karabiny, naboje, pociski. W pośród wykarczowanego lasu stoją armaty. Wszędzie rozrzucone hełmy, manierki, bagnety. Z grozą zniszczenia niefrasobliwie kontrastują kolorowe leżaki i wygodne fotele, wystawione przed żelbetonowe bunkry.

Chałupy - wioska rybacka uległa całkowitemu zniszczeniu. W ruinach domów wiatr rozwiesza strzępki sieci rybackich, wśród zgliszczy różowieje kwitnąca jabłonka, a zapach spalenizny miesza się z wonią wiosennej zieleni.

W drodze do Kuźnic mijamy zapory, rowy przeciwtankowe, których przedłużenie stanowią lokomotywy wpierające się długim szeregiem w morze.

W Jastarni zaczyna już powoli budzić się życie. Urzęduje wójt, widać milicjantów. Na schodkach domów przysiadły szare grupki cywilów z tłumoczkami, wózkami - to niemiecka ludność cywilna, którą w ilości 25 tysięcy ewakuowano z Helu. Oprócz ludności niemieckiej idą również jeńcy z obozu helskiego, do którego Niemcy zwieźli ludzi z obozów w północnych Niemczech.

Na samym cyplu rozrzucone są bunkry - małe miasteczko, w którym ostrożnie trzeba lawirować wśród ostrzegających napisów: „miny". Niektóre ziemianki urządzone niemalże komfortowo: prycze kompletnie zasłane, na stołach serwety, półki z książkami, apteczki.

W bunkrze oficerów sztabowych pod pryczą znajdujemy mapy, zmięte, rzucone w pośpiechu, na stole lornetka, papiery służbowe. W przeciwieństwie do tego, ziemianki jeńców są nędzne - w słomianym barłogu strzępki szmat, wokół obozowiska garnki, łopaty. Ludzi nie widać wcale. Od czasu do czasu na ścieżce mignie sylwetka żołnierza. Wiatr morski rozrzuca strzępy listów, fotografie, karty do gry - mizerne szczątki butnego władztwa hitleryzmu na naszej ziemi.

Dziennik Bałtycki 19-05-1945

Pzdr.
@ndrew

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-20 14:33:00

Szanowne gorno moich kolegów MK próbuje ustalić serie tych lokomotyw. Są już pierwsze przypuszczenia. Niebawem podam wnioski z tych rozważań. Fakt, że zdjęcie nie przedstawia wielu szczegółów jest utrudnieniem, ale z tego co widać także można parę rzeczy wywnioskować.

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-21 19:35:00

Pora na identyfikację: od lewej (widać silnik parowy / cylindry) od parowozu serii Tp2, potem wrak kolejnego Tp2, Tp4 i najdalej w morzu - ponownie Tp2.
Krótkie opisy w/w maszyn:

- Tp2 - Czteroosiowe parowozy z silnikami sprzężonymi (seria G7.2) dostarczano kolejom pruskim równolegle z wersją bliźniaczą (silnik bliźniaczy), gdyż oba rozwiązania wykazywały określone zalety. Dostawy tych prostych i niezawodnych maszyn były kontynuowane jeszcze parę lat po rozpoczęciu produkcji lokomotyw G8 na parę przegrzaną. W latach 1895 - 1911 wyprodukowano 1646 egz., z których 295 pracowało na PKP w okresie międzywojennym jako seria Tp2. Stacjonowały one w dyrekcjach: warszawskiej, radomskiej, wileńskiej, poznańskiej, gdańskiej oraz katowickiej. Po wojnie na PKP pozostała tylko jedna trzecia lokomotyw, z których większość skoncentrowano w dyrekcji łódzkiej i warszawskiej. Ostatnie egzemplarze skreślono z inwentarza w 1966 roku, przez kilka lat część parowozów Tp2 używały jeszcze Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych do prac gospodarczych. Do chwili obecnej zachował się tylko 1 egz. w skansenie w Jaworzynie Śląskiej. Jest nim Tp2-34.
Po wojnie w PL pracowało 91 maszyn.
Tp2 budowano głównie w Hannoversche Maschinenbau AG, Vulcan Stettin, Henschel & Sohn Cassel.
Podstawowe dane:
- układ osi D
- ciśnienie pary w kotle 12 atm
- Vmax 45 km/h
- zapas wody w tendrze 12m3 i węgla 7 t
- masa służbowa 90,3 t

- Tp4 - Od 1913 roku niemieckie fabryki produkowały wzmocnioną odmianę lokomotywy towarowej, oznaczonej na pruskich kolejach jako G8.1. W stosunku do G8 znacznie, prawie o 3 t podwyższono nacisk osi na tor, podniesiono też do 14 atm ciśnienie kotłowe. Lokomotywy te były budowane do 1921 roku. Kolejom pruskim KPEV dostarczono ich 4948, produkowano je również dla innych odbiorców, także na export. PKP eksploatowały 462 maszyny jako serię Tp4, w tym 50 nowych, zakupionych w 1921 roku. Lokomotywy te eksploatowano prawie we wszystkich dyrekcjach, a po wojnie zgrupowano je w dyrekcjach: Warszawa, Wrocław, Szczecin i Łódź. Wiele lokomotyw skreślonych z inwentarza PKP przekazano do przemysłu. Na kolejach piaskowych na Śląsku pracowało ponad 50 maszyn Tp4. Ostatnia z nich "pod parą" pracowała do 1983 roku. Po wojnie pracowało na PKP 302 maszyny. Do dziś zachowano 3 maszyny: Tp4-148 Czeremcha, Tp4-217 Pyskowice Kotlarnia i Tp4-259 Skansen Chabówka.
Tp4 budowano głównie w Hanoverze, Schichau w Elblągu, Breslau.
Podstawowe dane:
- układ osi D
- ciśnienie pary w kotle 14 atm
- Vmax 55 km/h
- zapas wody w tendrze 16,5m3 i węgla 7 t
- masa służbowa 115,4 t.

Otrzymałem także info, że w 1976 i 1977: "(...) W odległości około 1,5 do 2 km [od Kuźnicy] osobiście widziałem wystające z piasku na samym brzegu
miedziane fragmenty KOTŁA , powyginane części skrzyni ogniowej.(...)".

Pozdrawiam!RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-22 00:42:00

Witam serdecznie i cieszę się ,że temat po kilku miesiącach wypłynął.Ponieważ zostałem "wyrwany" do odpowiedzi, zabieram głos.
1.)- Do Pana Gunshipa! :WCALE NIE ZAPOŻYCZONE ze stony www.hela...... .Otóż Pan Marek Gabzdyl- podpisany pod tekstem na stronie "hela" jest moim serdecznym przyjacielem i to On kilka lat temu pokazał mi zdjęcie lokomotyw w starym numerze Fotografii.Pytał ,czy jako wczasowicz jeżdzący do Chałup widziałem to cudo ,bo On bedąc dzieckiem widział resztki tych lokomotyw.Zainteresowaliśmy sie bliżej tematem.Po kilku dniach poinformował mnie ,że na w/w stronie w formie listu umiescił informację ze zdjęciem.Do dnia dzisiejszego nie dostał od "tubylców" ani jednego maila na ten temat. Dlatego też wspólnie postanowilismy ,że ja napiszę artykuł do Odkrywcy ,gdzie na pewno znajdą się czytelnicy ,którzy znają temat.
2.)- Za zgodą Redaktor Naczelnej p.Izabeli Kwiecińskiej artykuł z Odkrywcy został przedrukowany w przedostatnim numerze "Helskiej Blizy" Nr 15(181)z 10.09.2004r .

Tyle tytułem wyjasnień.

Jaco30 - jestem pod wrażeniem Pańskiej wiedzy.Na tym zdjęciu naprawdę nie za dużo widać,a Pan rozpoznał typy.

Mnie interesuje "militarna" kwestia. Informacje zawarte w artykule pochodzą od mieszkańców Chałup.Ale może ktoś widział te barykady w latach 40-80? Czy ktoś kojarzy barykady od strony zatoki? .Niestety nie dotarłem do jakichkolwiek zdjęć.Może ktoś robił sobie przy lokomotywach zdjęcie pamiątkowe z wczasów? I wreszcie ,czy w innych miejscach nad Bałtykiem niemcy robili podobne barykady z lokomotyw lub wagonów? Dla tych co nie widzieli zamieszczam zdjęcie .Zainteresowanym duże zdjęcie prześlę na maila. Pozdrowienia
Krzysztof Mrówka - "Grzebiuszka" mail: lkp.mrowka@interia.pl GG 1387135

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-22 00:46:00

Zapomniałem dodać w poprzednim poscie ,że w lipcu b.r. nie było już widać ani kawałka lokomotywy.Morze naniosło tyle piachu ,ze linia brzegowa przesunęła się o ok 10m w kierunku morza zakrywając nieliczne już kawałki barykady.
Krzysiek Mrówka- "Grzebiuszka"

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-22 11:45:00

Do Grzebiuszka :)

Hej. Dzięki za wyjaśnienia. Informacje od tych lokomotywach miałem wcześniej od "dobrego Duszka z MW" :) ale dopiero ten artykuł napotkany w Helskiej Tawernie poszerzył wiedzę na ten temat. :)
Teraz podobno jeszcze można znaleźć elementy lokomotyw... takie chodzą słuchy :)

Pozdrawiam

Gunship

RE:Lokomotywy na plaży
2004-10-23 18:25:00

Pozostaje teraz temat lokomotyw odzyskanych z podobych barykad w tym rejonie. Wiemy, że kilka wróciło do służby, ale ten temat potrzebuje dużo czasu na ustalenie danych, co mam zamiar uczynić.

RE: Lokomotywy na plaży
2006-04-12 23:41:00

Wg info od "tubylca" około roku 1950 prowadzono akcję wydobywania lokomotyw.

RE: Lokomotywy na plaży
2006-04-16 21:55:00

To jeszcze dla tych, którzy nie czytali:
http://www.przyjacielehelu.org/helska_bliza/hb_181/art22.htm

RE: Lokomotywy na plaży
2014-04-27 22:19:45

Wątek stary, ale sprawa nadal ciekawa. Nie sądziłem, że są jeszcze jakieś foty, a tu proszę:

http://www.facebook.com/...?fbid=637296412996974&set=pb.510299029030047.-2207520000.1398629192.&type=3&theaterPost został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 22:40 27-04-2014

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.006
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.