Skocz do zawartości

lotnisko w Łabuniach- styczeń 1945


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, parę dni temu odezwał się do mnie Rosjanin- poszukuje grobu swojego wuja. Według dokumentów(skany mam)został on pochowany w Łabuniach na cmentarzu- 15 stycznie 1945r. tu rodzi się moje pytanie: gdzie? nie ma na terenie gminy cmentarza żołnierzy radzieckich. Czy- jeśli byłby ekshumowany i przeniesiony do Rosji byłaby jakaś adnotacja w tychże dokumentach, które zostały opatrzone nagłówkiem sekretno"? czy- został przeniesiony na zamojską rotundę? Sergiej Malov był 20 letnim strzelcem- gwardzista młodszy sierżant, został pośmiertnie odznaczony Orderem Wojny Ojczyźnianej 1. stopnia. Służył w 8 pułku gwardii (?) bombowo-lotniczym czerkawskiej dywizji, zginął latając ПЕ-2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe jest, że został pochowany na terenie cmentarza czy prawosławnego czy starego I wojennego (chociaż mniejsza chyba szansa). Istnieją także praktyki chowania zmarłych innego wyzwania na terenie cmentarzy np rzymskokatolickich.
Najlepiej chyba byłoby udanie się do proboszcza (aktualnie ks. Tadeusz Czuk ) i poproszenie o wgląd w księgi ewentualnie wcześniej zapytać (Tel./fax: 84 627 95 21
e-mail: kuria@zamosc.opoka.org.pl )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając grobu lotnika Siergieja Jefimowicza Małowa, pochowanego w Łabuniach, można także posłużyć się tropem, że na tym samym cmentarzu powinien na pewno znajdować się również drugi lotnik, z siostrzanego pułku - Nikołaj Fiedorowicz Chomienko.

Prawdopodobnie może tam znajdować się także grób Borysa Aleksiejewicza Sorokina. Wszyscy trzej zginęli na różnych Pe-2 od ognia Flaku. Służyli jako strzelcy-radiotelegrafiści w 160. (Małow, Sorokin) i 162. (Chomienko) gwardyjskich pułkach lotnictwa bombowego ze składu 8. Dywizji 2. Gwardyjskiego Korpusu Lotnictwa Bombowego.

Dodatkowo, w tej samej jednostce, w której służył Małow, czyli w 160. gwardyjskim pułku lotnictwa bombowego, w tym samym czasie co Małow, zginęła załoga w składzie: pilot - Nikołaj Iwanowicz Denisenko i nawigator - Nikołaj Iwanowicz Szwec. Jednak możliwe, że akurat ci nie spoczęli na cmentarzu.

Myślę, że konkretnym tropem będzie informacja uściślająca, że Chomienko, który zginął 2 dni przed Małowem, a służył w tej samej dywizji (tylko w siostrzanym 162. pułku) został pochowany a polskim cmentarzu we wsi Łabunie, ok. 10 km na pd-wsch od Zamościa". To na pewno ten sam cmentarz, który dotyczy Małowa.

Jest tylko jedno zasadnicze ale". Wskazane miejsce jest pochówkiem wojennym. A tego, czy kilka lat po wojnie groby wojenne nie zostały przeniesione w docelowe miejsce zbiorcze (cmentarz żołnierzy AR), nie wiadomo. Istnieje wszakże szansa, że w tym akurat przypadku szczątki zostały na miejscu, bo wyjątkowo były to groby wojenne od początku ulokowane na cmentarzu, a nie gdzieś na zwykłym terenie.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Widzę, że dużo wiesz!:)
Na karcie nagrodowej" mł. sierżanta Małowa jest adnotacja: 12 stycznia 1945r.( na izwieszczeniu stoi 15 stycznia 1945r!) podczas wykonywania zadania bojowego(...) w punkcie BEZDENTYN tow. Malow zginął śmiercią bohatera. Czy wiecie gdzie zlokalizować ten punkt? Powyżej tegoż zapiska mówią o punkcie BIAŁY KAMIEŃ, gdzie wykazał się wyjątkową umiejętnością w zakresie niszczenia wroga swoim karabinem maszynowym.
No i skąd te Łabunie?
Andriej Małow (bratanek Sergieja)był w Łabuniach przy okazji meczu Polska-Rosja, spotkał się z panem, który w 1945r. miał 11 lat i pamięta wiele z okresu wojennego, który wskazał teren cmentarza- tyle, że dziś stoją tam domy, jest czyjś ogródek...
Odwiedził także Zamość- mogiły na ul. Szwedzkiej i Rotundę- tyle tylko, że raczej to groby z lat 1941-1944r.
Macie jakiś pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groby wojenne radzieckie po wojnie jak i podczas jej trwania były przenoszone na stałe cmentarze wojenne. były one ekshumowane zgodnie z terenem administracyjnym głównie powiatów i województw ale trzeba pamiętać, że nie zawsze tak było. Teraz należy ustalić gdzie znajduje się takowy cmentarz i udać się na niego i sprawdzić. W związku z tym, że owe cmentarze po wojnie przejmowała administracja polska to większość może figurować na nagrobkach jako NN. Dlatego należy się udać do zarządcy i sprawdzić w księgach pochówków gdzie powinny być dokładniejsze dane w ty miejsce pierwotnego pochówku czyli przed ekshumacją. Taka księga zazwyczaj znajduje się w urzędzie miejskim w wydziałach komunalnych zieleni miejskiej. Może być tak, że w urzędzie pracują niechluje i nie sporządzili takiej listy lub jest dość słaba albo zaginęła ze wszystkimi przypadkami się już spotkałem. Dodatkowo taka księga powinna się znajdować w Urzędzie Wojewódzkim gdzie są zgromadzone dane z całego województwa. Jeśli zawiedzie i ta droga to pozostają jeszcze żmudne poszukiwania w Archiwum Państwowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas wykonywania zadania bojowego(...) w punkcie BEZDENTYN"
Oberwał nad Bodzentynem. Samolot z zabitym członkiem załogi wrócił na lotnisko Łabunie, tam ciało mł. sierż. gwardii Małowa wyjęli z samolotu i pochowali.
Musisz poszukać w archiwach (albo jak radzi wm - w urzędach pobliskich miast, gdzie są cmentarze RKKA), na który cmentarz wojskowy były ekshumacje z tej miejscowości. Bo prawie wszyscy polegli, pochowani w przygodnych mogiłach i na wiejskich cmentarzach, byli przeniesieni na cmentarze wojskowe, budowane w końcu lat 40-tych XX w. Rosjanie nie mają tej ewidencji.

w tym samym czasie co Małow, zginęła załoga w składzie: pilot - Nikołaj Iwanowicz Denisenko i nawigator - Nikołaj Iwanowicz Szwec. Jednak możliwe, że akurat ci nie spoczęli na cmentarzu"
Peszki miały załogę trzyosobową. Denisenko, Szwec i Sorokin to jedna załoga. Nie wrócili z zadania, tak więc Sorokin nie leży w Łabuniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie