Skocz do zawartości

Lubań: Eksploratorzy spróbują dowiercić się do tajemniczego schronu


Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt wojskowy, dokumenty czy pozostałości po szpitalu polowym? W marcu eksploratorzy spróbują dotrzeć do wybudowanych w czasie II wojny światowej podziemi w dolnośląskim Lubaniu. Próby wejścia do podziemnego schronu podejmowane są od kilkunastu lat. Wejścia są jednak tak zniszczone, że jakiekolwiek prace kończyły się fiaskiem. Tym razem eksploratorzy spróbują dowiercić się do podziemnego schronu.

Próba wyjaśnienia tajemnicy podziemi pod Kamienną Górą w Lubaniu rozpoczęła się już kilkanaście lat temu. W archiwach plany schronu przeciwlotniczego odkrył Tomasz Bernacki.

Według planów podziemia to dwa chodniki, które mają około 100 - 150 metrów. Eksploratorzy podejrzewają, że ta część została dokończa. Wiadomo jedynie, że w czasie prac nie dokończono tunelu ewakuacyjnego, który biegnie pod całą górą.

Cały schron został wybudowany w okresie II wojny światowej. Ten rejon był w rękach niemieckich aż do maja 1945 roku. Wówczas wejścia prawdopodobnie zostały wysadzone. Pierwsze próby wejścia do wnętrza zostały podjęte po wojnie przez organizację Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych. Próbowało wojsko. Wejścia są jednak tak zniszczone, że każda próba zakończyła się fiaskiem. Tym razem eksploratorzy chcą dowiercić się do podziemi.

Cały schron został wybudowany w okresie II wojny światowej. Ten rejon był w rękach niemieckich aż do maja 1945 roku. Wówczas wejścia prawdopodobnie zostały wysadzone. Pierwsze próby wejścia do wnętrza zostały podjęte po wojnie przez organizację Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych. Próbowało wojsko. Wejścia są jednak tak zniszczone, że każda próba zakończyła się fiaskiem. Tym razem eksploratorzy chcą dowiercić się do podziemi.

Po wykonaniu odwiertu będziemy mogli do wnętrza wprowadzić kamery. W momencie, kiedy się okaże, że stan techniczny wnętrza tych schronów jest dobry, a może w środku coś się znajduje, to będzie znacznie łatwiej zebrać środki na odkopanie tuneli. Być może trzeba będzie wykonać szyb od góry - mówi Łukasz Orlicki z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca".

Hipotez dotyczących tego, co może być w środku, jest bardzo wiele. Jedna z nich zakłada, że w schronie działał szpital polowy, zatem pod ziemią mogą znajdować się ciała żołnierzy. Kolejna mówi o tym, że został tam porzucony sprzęt wojskowy. Niewykluczone, że ukryto tam także dokumenty z miejskich archiwów.

Prace rozpoczną się w marcu. Eksploratorzy by dotrzeć do podziemi będą musieli wykonać odwierty na głębokość od 20 do 25 metrów.

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-luban-eksploratorzy-sprobuja-dowiercic-sie-do-tajemniczego-s,nId,2549593
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pod Kamienną Górą w Lubaniu odnaleziono podziemne tunele. Wciąż nie wiadomo, co w nich jest, bo są zalane wodą.

O możliwości istnienia podziemnego schronu w Lubaniu mówiło się od lat. W sobotę ruszyły finansowane przez władze miasta odwierty. Już pierwszy z nich, wywiercony na głębokość 20 metrów, potwierdził istnienie schronu. Wpuszczona do niego kamera pokazała podziemny korytarz.
W Lubaniu odnaleziono schron z czasów II wojny światowej

Kilka lat temu mieszkaniec Lubania Tomasz Bernacki odnalazł w archiwach plan schronu przeciwlotniczego. Pokazywał, że pod ziemią znajdują się dwa korytarze o długości 100-150 metrów każdy. Lubań był pod kontrolą nazistów do maja 1945 roku. Najprawdopodobniej właśnie oni w czasie II wojny światowej wybudowali schron.

Kilka lat po wojnie sprawie przyjrzało się Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych. Ustalono, że pod ziemią znajdowały się trzy chodniki, które zostały wysadzone przez wycofujących się Niemców. Pojawiały się także informacje o zdeponowanym tam sprzęcie, dokumentach, a nawet szpitalu polowym. Jednak wejścia do schronu nie udało się odnaleźć.
Poszukiwany od lat

W 2011 roku Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca" i Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc wraz z Bernackim podjęli pierwszą próbę odkopania jednego z tuneli. Okazało się, że nie został ukończony i nie prowadzi do schronu.

Teraz poszukiwacze zapowiadają kolejne odwierty i wpuszczanie do nich kamer. Planują przygotować raport dla władz Lubania. Na jego podstawie w przyszłości ma powstać plan odkopania całego schronu.

Wiemy już, że co najmniej pięćdziesiąt procent schronu zostało wykonane. Schron jest w całkiem niezłym stanie. Ściany, stropy są w całości. Zagadką wciąż pozostaje to, co jest pod wodą. To, co najciekawsze, na razie nie udało się obejrzeć. Wszystko przed nami

- powiedział w rozmowie z RMF FM historyk Tomasz Bernacki.

Lubań, trwa czwarty odwiert. Do trzeciego - nad głównym schronem wpuszczana jest kamera. Zdjęcie niżej to zdjęcie z pierwszego odwiertu. Tuż za zasypem do podziemnych tuneli z czasów IIWŚ. Korytarz prowadzący do głównego obiektu. Zalany wodą

- napisał na Twitterze reporter RMF FM, Bartłomiej Paulus.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23127995,sensacja-w-lubaniu-po-latach-poszukiwan-odnaleziono-tunele.html#Z_BoxNewsImg&a=66&c=96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się sezon na złoty pociąg, a tu nic, cisza. Będą wiercić, kopać, wjeżdżać, wyjeżdżać nie wiadomo. A tak ładnie szło, takie zainteresowanie. Komu to przeszkadzało? Szaro, buro i ponuro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jeszcze uwaga odnośnie tekstu z portalu RMF wrzuconego 11 marca przez czlowiekasniegu: Tomasz Bernacki NIE JEST historykiem. Jest urzędnikiem (naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta w Lubaniu) oraz regionalistą i krajoznawcą. To, że ktoś interesuje się historią, a nawet publikuje artykuły i książki na ten temat, nie czyni go automatycznie historykiem. To tak w kwestii formalnej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Rezultaty prac
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-luban-zakonczono-badania-schronu-z-czasow-ii-wojny-swiatowej,nId,2571639

Do końca kwietnia powstanie specjalny raport, w którym zaproponowane zostaną metody dotarcia do środka podziemi. Dokument trafi do władz Lubania. Eksploratorzy już dziś przyznają, że podziemia są w dobrym stanie i warto je eksplorować. By wejść do tuneli trzeba jednak odgruzować wysadzone na odcinku od 20 do 30 metrów wejścia. To od władz miasteczka będzie zależała ostateczna decyzja o rozpoczęciu prac."

A po co włazić do środka? Co tam niby ciekawego jest? Jeśli eksploratorzy chcą tam wejść, niech finansują te prace z własnej kieszeni. Lubań to miasto biedne jak mysz kościelna. Ma wiele pilniejszych wydatków...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, Karol Sawiak. Mój ulubiony poszukiwacz! :D

Zapomniałeś ująć słowa w cudzysłów - bynajmniej nie jesteś autorem mojego iogramu", tylko osławiony Szymon Wrzesiński.
Podam linka
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=19992

Zapomniałeś zamieścić informację moderatora tamtego forum, którą można znaleźć kilka postów poniżej. Zacytuję:
Tu akurat muszę sprostować - bo oskarżenie to jest zupełnie niesłuszne! Po prostu Leuthen ma tam rangę doktor i tyle! Na forum ioh są za liczbę postów przyznawane stopnie wojskowe, a na forum.historia.org.pl stopnie naukowe."

Masz jeszcze jakieś ciekawe pomysły? Może się pochwalisz swoimi awanturami na forum.sudety.it i tym jak admini wykasowali tam Twoje (jakże cenne!) posty o Ślęży. No śmiało! Taki z Ciebie skromny chłopak. Pochwal się. Czekam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafisz swe złote myśli napisać w jednym poście? Czy tylko nabijasz forumowy licznik? :D

Znawco Wielkiego Kryształu, Niewybuchłego wulkanu, Rytualnych gwałtów, Ludzi-Jaszczurów, Święta wszystkich zmarłych i jeszcze wielu innych ciekawych tematów. Jeśli zarzucasz komuś trollowanie, może warto ustalić najpierw fakty?

po nieudanych próbach z własnym wykrywaczem"
...którego nigdy nie posiadałem (chyba że wstawisz tu zrzut ekranu, gdzie piszę, że mam :P)

agle zacząłeś chwalić się, również na tym forum, że jak spotkasz kogoś w lesie z wykrywaczem to nie omieszkasz zadzwonić po policję."

Widzisz - napisałem (na wstawionym zrzucie to widać), że postąpię tak, jeśli spotkam któregoś na wzgórzu Trupień koło Kondratowa. Zdradzę Ci sekret - od listopada 2011 r. nie byłem na tym wzgórzu ani razu. Dałem w ten sposób szansę eksploratorom :D Kiedy ostatni spotkałem jakiś ludzi z wykrywaczami? Jesień 2017, wzg. Jedlice (na Wzgórzach Strzegomskich) między Rogoźnicą a Żółkiewką. Na niebieskim szlaku. Obaj panowie chodzą sobie na wolności do dziś. Nawet im cześć" powiedziałem.

Co do forum sudety to coś ci się pomyliło i piszesz nieprawdę"
Czyli kłamię, tak? Wytłumacz mi zatem, gdzie się podziały te posty z wątku o Ślęży, po których został ślad wyłącznie w postaci cytatu w moich postach? Sam je wymyśliłem? A może pochwalisz się forumowiczom, jak mnie zdemaskowałeś jako Żyda? Sporo ostatnio mówiono (dokładnie od 27.01 b.r.) o antysemityzmie w Polsce. Zrzucik ekranu na potwierdzenie (tak bardzo je lubisz)?

Chyba masz własną wersję tego forum, tylko dla "doktorów."
Chyba własną wersję masz Ty...

Nawiązując do powyższego czym chwaliłeś się - wielu już userów z tego forum zgłosiłeś na policję?"
Ani jednego, skoro chcesz wiedzieć. Mam ochotę jednego. Tego który na pewnym blogu wypisywał elaboraty nt. ero współpracy z archeologami" albo Nie trzymać fantów w domu"...

czy nadal twierdzisz, że poziom forum na którym przesiadujesz jest niski?"
Tak, nadal twierdzę, że poziom forum Odkrywcy" jest ogólnie niski. Przed laty też taki był.

Jak to pisałeś bibliotekarzu Leutchen ? - "z faktami się nie dyskutuje."
Dokładnie, Karolu Sawiak, dokładnie.
Faktem np. jest, że ani na forum.sudety.it ani tutaj nie potrafisz poprawnie napisać mojego pseudonimu...


Masz jeszcze jakieś rewelacje na mój temat, demaskatorze? :-)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniała" wiadomość - kilka dni temu Fakty" TVP Wrocław podały, że lubański samorząd wyłoży pieniądze na penetrację podziemi i ich udostępnienie. Zarezerwowano już fundusze na ten cel z budżetu miasta. PUBLICZNE pieniądze, dodajmy, nie prywatne pana burmistrza, który o tym mówił (Laubaner Buergemeister zwie się Arkadiusz Słowiński).

Miasto z wysokim jak na Dolny Śląsk bezrobociem, brakiem chodnika wzdłuż ulicy idącej z centrum do dworca i notorycznie zniechęcające turystów do odwiedzin (np. robienie łaski, by obejrzeć lokalne Muzeum Regionalne, zamknięta na głucho przez pół roku Baszta Bracka, a w weekendy po obiedzie zwiedzić się jej nie da - czynna do 14 itd.), że o aferze z dachówką z Domu Solnego nie wspomnę, nagle zapragnęło mieć swoje >>Riese<<". Szerokości!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie