Skocz do zawartości

Mauzoleum nazistowskie w Wałbrzychu


dorotix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! czy słyszeliście może o jakichś pomysłach na rewitalizację okolic mauzoleum (okolice Śródmieście,Wzgórze Niedźwiadków), albo może macie jakieś pomysły w jaki sposób warto byłoby zagospodarować to miejsce? Zajmuję się mauzoleum w ramach projektu architektonicznego i jestem ciekawa, co na jego temat sądzą osoby pochodzące z Wałbrzycha lub zainteresowane obiektem mauzoleum? Sądzicie, że warto byłoby zrobić z tego obiekt bardziej znany turystycznie, może należałby wprowadzić jakąś funkcję albo dobudować coś w pobliżu albo obiekt tylko odnowić? Wasze opinie byłyby dla mnie bardzo pomocne i chętnie uwzględnię je w projekcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zrównać z ziemią to co pozostało. Odnawiać taki obiekt? W imię czego? Prawda, mauzoleum jest, niestety, związane z historią miasta, ale idąc tym tropem, jest z nią również związana flaga ze swastyką na ratuszu. Czy będziemy ozdabiać tak ratusz?
Kto wpadł na pomysł rewitalizacji mauzy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadek architektoniczny jest - taki, jaki jest...

Książ - kolejka sowiogórska, przykościelne denkmale, struktura techniczna kopalni, - Mauzoleum.

struktura dzięki odosobnieniu zachowała się w dobrym stanie"

powstała w wyniku potrzeby politycznej - odwołując się do tradycji pierwszowojennych denkmali

i myślę, że - to winna być główna myśl przywrócenia użyteczności...

to co polityczne - może być skomentowane...
to co pierwszowojenne - bez zmian...
-----------------------
funkcja - na pewno nie droga taka jak Orląt Lwowskich, warsztat kamieniarski i samochodowy"

------------------------
galeria rzeźby - śląskiej - bo obiektów wiele - a koncepcja Książa - na taką nie pozwala
przy minimalnych zmianach terenu - założenie amfiteatralne
---------------------------
plusy dojazd, wtopienie w założenia nasady drzew, plac parkingowy, łatwa do zamknięcia bryła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega janowicz jak widzę ma dosyć radykalne poglądy. Myślę, że niszczyć takie obiekty można było w pierwszym przypływie złości. Jeśli się uchował, to jego szczęście. Zagospodarować, zrobić z niego atrakcję turystyczną. Może nie za bardzo podoba mi się pomysł konserwacji pieców krematoryjnych, ale skoro ma to utrzymać pamięć o Endlosung, to niech będzie.
Rozwalic jest najłatwiej i zawsze to można zrobić. Jeśli może się przydać- zagospodarować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają Gliwice swoje muzeum niemieckiej radiostacji z unikalną wieżą. W Gliwicach nastąpiło przegięcie z uwypukleniem roli jaką obiekt ten sprawował w PRL jako zagłuszarka RWE.
To Wałbrzych może mieć mauzoleum, ale pod warunkiem właściwych akcentów historycznych. Inaczej podpisuje się pod tym co napisał Janowicz. On wie co pisze!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie chodzi o przywracanie swastyk ani nawiązywanie do pierwotnej funkcji, ale warto zauważyć, że obiekt zaczyna być już unikatowy, jeśli chodzi o architekturę tego okresu i mimo wszystko warto by było pomyśleć o jakiejś formie zachowania go jako świadectwo przeszłości. Niekoniecznie trzeba go rewitalizować w formie jakiej istniał, ochroną konserwatorską nie jest objęty, tzn. że teoretycznie wg urzędu konserwatorskiego można zrobić z nim wszystko, nawet przysłowiową budkę z kebabem, uważam jednak że można znaleźć dla niego ciekawszą funkcję, można dodatkowo dobudować na tym terenie coś związanego z turystyką, jakąś restaurację sezonową, punkt widokowy na Wałbrzych i Chełmiec, formę muzeum np. muzeum Śląska albo Tajemnic II Wojny Światowej itp. pomysły… Ciekawe jest to, że zanim powstało mauzoleum to na mapach obszar ten jest oznaczany jako teren sportowy, a jeszcze ciekawsze jest to, że już w latach 50-tych, kilka lata po wojnie, próbowano zaadoptować ten teren jako sportowo-rekreacyjny… choć próba nieudana, to proweniencja mauzoleum nie przeszkadzała… Może warto jednak pomyśleć o wykorzystaniu tej przestrzeni wprowadzając tam dodatkowe funkcje związane czy to z turystyką czy to z rekreacją? Parking odpada, za daleko od marketów 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu. Czy z Wolfschanze zrobiono ośrodek wypoczynkowy lub sanatorium lub stadion? NIE! Tam by nikt nie przyjechał, bo przyciąga ludzi HISTORIA tego miejsca. Uważam, że w Wałbrzychu należy zachować to miejsce w stanie takim, żeby świadczyło o historii, jaka była. Chociaż nie była to prawda poprawna z obecnymi trendami. Zawsze zniszczyć można, ale szkoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mieszkańcy Wałbrzycha będą korzystać z tego miejsca? Jak na razie w czasie wolnym są albo w marketach, albo poza miastem. Wydanie pieniędzy na coś co będzie sezonowe jest marnotrawstwem. Wałbrzyszanie potrafili ogołocić ze wszystkiego szkołę w środku miasta, to spokojnie poradzą sobie z czymś, co leży daleko od szosy".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, dobre pytanie... stąd temat na forum, chcę poznać trochę zapotrzebowania miasta, bo jak to wygląda teraz to w sumie wiadomo... co do sezonowości to raczej chodziło mi o to, że jeśli miałaby tam znaleźć się przykładowo knajpka w ramach projektu, to nie wiem czy mogłaby być czynna np. w zimie takiej jak w tym roku... przez pozostałą część roku pewnie by znaleźli się chętni, dalej pozostaje pytanie otwarte czym ich przyciągnąć w to miejsce i jak to zrobić...jeszcze tego nie wiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nie chciał,żeby w moim mieście - J.Górze - odnawiali hitlerowskie zabytki.Po co ? Żeby przedłużyć pamięć o tamtych złych ludziach i czasach ? Dalej pokutuje myślenie,głupawe myślenie,że to pod Niemca",że ich tu więcej przyjedzie i zostawią więcej dutków.A to wszystko za moje,nasze polskie pieniądze.Wątpię,żeby np. Unia dała grosz na odnowę tego typu zabytku.Kto chce,to i tak się dowie,gdzie była siedziba NSDAP albo gestapo.Albo gdzie było miejsce inicjacji młodzieży hitlerowskiej.I niech sobie obejmie te miejsca swoim prywatnym kultem,niech zbiera zdjęcia z parad i uroczystości.Oczywiście,w myśl zasady zachowania ciągłości kultury,dziedzictwa kulturowego i innych podobnych bzdur.No bo żyjemy w globalnej wiosce.No bo chcemy mieć poprawne stosunki.No bo Niemcy już od dawna czczą łużyckie zabytki,pielęgnują i otaczają troską język,z Arkony zrobili wspaniały pomnik kultu pogan,chociaż przy okazji adań" niszczących kawał klifu poleciał do morza.
Ale może Wałbrzych przełamie barierę i stanie się pionierem w przywracaniu pamięci o swojej przeszłości ? Przykładem dla innych miast ? Kto wie ......... Nie życzę powodzenia.Amen.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wałbrzyskim mauzoleum" odnajduję rzeczywisty powiew historii. miejsce jest unikalne, bez precedensu w Polsce i okolicy. fakt, że zachowało się w takim stanie do dnia dzisiejszego to suma zbiegów okoliczności i zaniechań władz PRL, co w efekcie pozwoliło tym murom przetrwać do dnia dzisiejszego. uważam, że brak opieki lub celowe zniszczenie budowli byłoby niepowetowaną stratą. być może nie wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha zdają sobie nawet sprawę z jego istnienia ale uwierzcie, że w to miejsce jeżdżą ludzie z Polski tylko, żeby je zobaczyć. i absolutnie nie mam tu na myśli satanistów, czy faszystowskich bojówkarzy. uważam, że z tymi murami można zrobić dużo dobrego: to może być centrum młodzieżowe z akcentami edukacji historycznej, to może być miejsce, która da miejsca pracy i przyczyni się do rozwoju Wałbrzycha i Dolnego Śląska. ja w to wierzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to mauzoleum na zboczu Niedzwiadków ? jezeli o to to o ile wiem upamietnia ono 170 tys. Ślązaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej,oraz ofiary wypadków w kopalniach ( pal pies tych 25 nazioli )wiec odnowienie i zachowanie pamieci o tych ludziach jest jak najbardziej wskazane .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiekśniegu co innego jest dom mieszkalny zbudowany w czasach III rzeszy, tudzież hitlerowskich, a co innego jest miejsce kultu danej ideologii. Tyle się mówi o dekomunizacji kraju, to może by też wreszcie zająć się degermanizacją kraju, co?
A tak w ogóle to może ktoś wstawić obecne zdjęcia przedmiotu naszego sporu z Wałbrzycha? Byłem kilka razy w tym mieście i nie kojarzę tej budowli...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie o tych nazistów chodzi. Poległym w I wś i ofiarom katastrof górniczych nie stawia się swastyk i innych gap. Ten polityczny podtekst budzi moja niechęć do mauzoleum.
Obecnie górnicy mają swój pomnik w Wałbrzychu, w centrum miasta, przy głównej ulicy. O poległych w I wojnie niech się martwią ci, dla których oni walczyli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Por.pil.- Człowiekśniegu co innego jest dom mieszkalny zbudowany w czasach III rzeszy, tudzież hitlerowskich, a co innego jest miejsce kultu danej ideologii."

Czyli jednak wszystkie schrony zaprojektowane przez Konwiarza muszą zniknąć... Bo to przecież element wystroju wojennego Rzeszy.

Podobnie, a głos pasujący do pomysłu się pojawił, zrównajmy z ziemią wszystkie denkmale, wszystkie pomniki ku pamięci tubylczych ofiar I WŚ, zniszczmy wszystkie wojenne nekropolie...

A jednocześnie w dobrym tonie ( jak rozumiem ) i popularne jest stosowanie w nickach na Forum wszelkiej maści padliny typu SS w różnych odmianach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopi- mi, akurat, tłumaczyć nie musisz :-)

Wystarczy, że w stolycy zDolnego Śląska mieszkam i widzę, jak niewiele pamiątek ( i po części zabytków ) z ostatnich 200 lat zostało...
I jak sprytnie można uzasadniać lenistwo, bezmyślność, głupotę, wandalizm, itp poprawnością polityczną i światopoglądem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie