Skocz do zawartości

Mundur gen.Stefana Dęba-Biernackiego


Rekomendowane odpowiedzi

Mundur został wyjęty z walizki która została wygrzebana w lesie.Trzy pierwsze baretki to chyba Virtuti Militari a był on chyba jedynym generałem odznaczonym trzykrotnie-3,4 i 5 klasy.Za Dębem-Biernackim przemawia też fakt że po przegranej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim zbiegł w ubraniu cywilnym,porzucając mundur za co groził mu pluton egzekucyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego odznaczenia
* Krzyż Kawalerski Orderu Wojennego Virtuti Militari
* Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari
* Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
* Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
* Krzyż Walecznych – czterokrotnie
* Krzyż Niepodległości
* Złoty Krzyż Zasługi
* Krzyż Kawalerski Legii Honorowej
* Znak oficerski Parasol"

sprawdź sobie czy sie zgadza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundur mógł zostać wyjęty z walizki wygrzebanej w lesie - ale pod warunkiem że było to jeszcze w 1939, góra kilkanaście tygodni po zagrzebaniu tejże walizki (stan munduru). Walizka zwyczajnie nie przetrzymałaby wilgoci okresu jesienno-zimowo-wiosennego, a tym bardziej mundur, który by szybko spleśniał i rozpadł się.

Poza tym abstrachując od oryginalności munduru to trzeba było mieć niesamowitego farta żeby trafić dokładnie na miejsce w lesie w którym Pan Generał przebierał gatki i zakopywał mundur w walizce.

Bez ręcznego sprawdzenia munduru trudno orzec o jego oryginalności na podstawie zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baretki odznaczen:Krzyz Virtuti Militari--trzy ,ale ktorej klasy?,Krzyz Niepodleglosci z Mieczami lub bez?,Krzyz Walecznych--ile razy nadany?,Krzyz Zaslugi--brazowy,Medale:Polska Swemu Obroncy-1918-21,10-lecia Odzyskanej Niepodleglosci,Za dlugoletnia Sluzbe?(bez cyfry)takze nie wiadomo jaki.Nie ma tam baretek Polonii Restituti ani Legii Honorowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Munduru w tym momencie nie ma i nie będzie więc raczej kolega dysponuje tylko zdjęciem. A mundur wyszedł jeszcze w `39r. na jednej z przepraw A. Prusy i od tamtej pory leżał sobie gdzieś u gospodarza w szafie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ma być wiarygodne bądź nie. Jest rok 1939, na przeprawach na Wiśle leży kupa porozwalanego sprzętu, o którym nikt nie myśli poza miejscowymi -którzy biorą wszystko co bezpańskie a się przyda. Więc i jakiś gospodarz wział walizkę w której z tego co wiem był mundur. A dokładniej pozbierał to co leżało rozwleczone obok (ale to już z opowieści innych).
A skąd każdy ma fanty wrześniowe w dobrym stanie-zbierane przez ludzi którzy akurat gdzieś tam" mieszkali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kolegi który kiedyś posiadał ten mundur dostałem te dwa zdjęcia z prośbą żeby zidentyfikować generała który go nosił.Nie ja go wykopałem,nie ja go posiadam,ani go nie widziałem na oczy,są tylko te zdjęcia.Zrobić inne będzie raczej niemożliwe-mundur jest w posiadaniu kolekcjonera który mieszka za granicą kraju.
Jak napisał makul,został on wyciągnięty z walizki w miejscu przeprawy 13 dywizji piechoty przez Wisłę.Były też lakierki,używane przez chłopa do kościoła.Mundur ma wycięte całe plecy-potrzebny do czegoś był kawałek szmaty.To tyle na temat,acha do kolegi mundur trafił z 10 lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szanse są spore. Ciężko wyrokować na odległość, ale w przedwojennym WP tylko trzech oficerów miało trzykrotnie nadany Virtuti Militari. Generał Dywizji był wśród nich tylko jeden. Kombinacja 3xVM i 4-krotnie Krzyż Walecznych również występuje tylko u jednego żołnierza WP przedwojennego - właśnie u gen. Dęba Biernackiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzeć: 3x Virtuti Militari w górnym rzędzie od lewej. Pierwsza baretka w środkowym od lewej oznacza trzykrotne nadanie Krzyża Walecznych. Faktycznie budzi wielki respekt. Poza Dębem Biernackim trzykrotnie odznaczony był marszałek Piłsudski i gen. bryg. Paszkiewicz. Wszyscy trzej oczywiście zasiadali w Kapitule Orderu. Teoretycznie pasowałby jeszcze Gustaw Paszkiewicz w 1939 roku miał stopień generała brygady, ale gen. dywizji (a taki stopień jest na mundurze) został dopiero w 1946 roku. Trochę się zagalopowałem, bo właśnie widzę że i on miał 4 krotnie KW, tyle że nie zgadza się stopień. Innych żołnierzy przedwojennego WP w tych stopniach i z taką kombinacją odznaczeń nie widzę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego baretki VM mają się różnić ?

A widział ktoś różne typy baretki do VM na jednym mundurze w przypadku wielkrotnie odznaczonego ?


Swoją drogą losy nierychliwe jeżeli byłby to faktycznie mundur Biernackiego - tu trzy razy VM które skończyły w w walizce w rowie, a raptem po roku degradacja do stopnia szeregowca, więzienie i koniec jako zwykły farmer a nie generał odznaczony najwyższymi odznaczeniami....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzi że mamy do czynienia z czymś co nie powinno mieć miejsca - trzykrotne odznaczenie tą samą klasą albo uproszczenie niuansów regulaminowych.

A mundur nigdzie nie miał żadnej metki w środku ??

To może dziwne, ale w wielu niemieckich mundurach generalskich wytwórcy zamieszczali metkę z nazwiskiem i stopniem właściciela munduru...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mowy o uproszczeniach, ani tym bardziej o trzykrotnym odznaczeniu tą samą klasą. Coś takiego nigdy w historii orderu nie miało miejsca.

A w szczególności nie dotyczyło generała Biernackiego odznaczonego trzema różnymi klasami orderu (V, IV i III).

Co to znaczy uproszczenie niuansów regulaminowych?

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie