Skocz do zawartości

Narodowy Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych 2015


Rekomendowane odpowiedzi

Lubań 01.03.2015r.
Z krótkiej sceny aresztowania ppłk Anatola Sawickiego całkiem niezła rekonstrukcja.
https://www.youtube.com/watch?v=JWodIIKJjyc

Za Wikipedią:
Anatol Sawicki herbu Lubicz (ur. w 14 października 1897 w Odessie, zm. 9 sierpnia 1948 we Wrocławiu[1]) – podpułkownik artylerii Wojska Polskiego.

Rodzina przybyła z Litwy Mitruny" koło roku 1782 na Zamojszczyznę. Anatol Sawicki był wnukiem Antoniego Jan-Luba" Sawickiego, właściciela niewielkiego majątku w okolicach miejscowości Zaklików. Był synem Leona-Wincentego Sawickego, z zawodu architekta, i Teresy z domu Bajer-Koczubej. Uczestnik walk o niepodległość w latach 1919-1920. Brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami oraz wojnie z bolszewikami. Po bitwie pod Zamościem odznaczony został Krzyżem Walecznych.

Był słuchaczem Oficerskiej Szkoły dla Podoficerów w Bydgoszczy. 26 sierpnia 1924 roku Prezydent RP mianował go podporucznikiem ze starszeństwem z 31 sierpnia 1924 roku i 22. lokatą w korpusie oficerów artylerii. Porucznik ze starszeństwem z 31 sierpnia 1926 roku w korpusie oficerów artylerii. W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił służbę w 22 Pułku Artylerii Polowej w Rzeszowie, a następnie w 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku pełnił obowiązki zastępcy oficera operacyjnego Sztabu Podlaskiej Brygady Kawalerii. Aresztowany, zbiegł z niewoli niemieckiej. Komendant Obwodu Krasnystaw i Chełm, inspektor Inspektoratu Południowego Okręgu AK Lwów (styczeń 1943 - 31 lipca 1944), komendant Okręgu Lwów «Nie» «WiN», wyjechał w grudniu 1945 na Dolny Śląsk i zamieszkał w Lubaniu, tam zorganizował Eksterytorialny Okręg Lwowski «WiN», którego był komendantem do aresztowania 16 marca 1948. W więzieniu we Wrocławiu został skatowany podczas przesłuchania, po czym zmarł. Według innej wersji został wyrzucony albo też sam wyskoczył z okna więzienia. W roku 1965 władze PRL pośmiertnie zrehabilitowały ppłk. Anatola Sawickiego przywracając mu odznaczenia oraz odznaczając Krzyżem Virtuti Militari i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie