Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
NN żołnierz / Wielowieś k.Ostrowa / 29 p. strz.kaniowskich?
2011-07-23 18:04:21

Szanowni Państwo!
Kilka miesięcy temu został odnaleziony i ekshumowany (pogrzeb prawdopodobnie 1 września w Poznaniu) NN żołnierz. Znaleziony został w oznaczonej krzyżem mogile na skraju lasu 2 km na płd-wsch. od miejscowości Wielowieś gm. Sieroszewice (linia Ołobok-Wielowieś-Grabów).
Znaleziono kurtkę mundurową wz. 1919, spodnie, owijacze, guziki wz. 1922 orz buty wz. 1939(!). Nie było nieśmiertelnika, nakrycia głowy, pasa. Mogiła nosiła ślady eksploracji sprzed (maks. kilka lat wstecz) - może wtedy te przedmioty zostały skradzione. Wg relacji mieszkańców wsi - żołnierz miał zostać znaleziony na łące i przeniesiony oraz pogrzebany (jeszcze w czasie wojny) w miejscu, skąd go ekshumowano. Odnalezione umundurowanie jest w tej chwili wystawione w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli w Poznaniu.
W publikacji UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA ZIEMI KALISKIEJ W WOJNIE OBRONNEJ 1939 ROKU (B.Polak) znajduje się informacja, że zgodnie z rozkazem z nocy 31VIII / 1IX na linię Ołobok-Wielowieś-Grabów skierowano kompanię zwiadowczą 29 p.strz.kaniowskich. Jest też wzmianka o starciu ze zmotoryzowanym oddziałem niemieckim pod Wielowsią i zepchnięciu na zachód w stronę wsi Masanów. Nie ma nic o stratach.
Może ktoś mógłby podzielić się większą wiedzą na temat wydarzeń w tym rejonie?
Wydaje się prawdopodobne, że NN żołnierz był z 29 p.strz. kaniowskich.
Ale równie dobrze z Obrony Narodowej.

Pozdrawiam!
Adam Kaczmarek

 Linki sponsorowane
RE: NN żołnierz / Wielowieś k.Ostrowa / 29 p. strz.kaniowskich?
2017-09-02 14:06:16

Witam, byłem na Cytadeli ok miesiąc temu i widziałem na wystawie ten mundur. Jestem z Ostrowa Wielkopolskiego chciałbym podjechać na miejsce znalezienia mogiły i zapalić znicz. Czy była by możliwość aby wysyłał by mi Pan zdjęcie np. z gogle maps gdzie dokładnie znajduje się to miejsce? Pytałem w pobliskim sklepie spożywczym nikt nic o tym nie wie. Z góry dziękuję Pozdrawiam marcin85-21@o2.pl

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.