Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Książka, film, video
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Pamiętniki/ wspomnienia z września 39.
2013-10-08 19:46:24

Możecie polecić jakieś ciekawe pamiętniki/ wspomnienia żołnierzy z walk w roku 1939 ?

 Linki sponsorowane
RE: Pamiętniki/ wspomnienia z września 39.
2013-10-09 10:42:59

- Na początek polecam "Wrzesień podchorążego" Franciszka Wankiewicza. Niezatarte wrażenie pozostawia np. opis, gdy jeden ze strzelców niebacznie wychylając się z ukrycia zostaje ranny. W ułamku sekundy pada na dno rowu krztusząc się i obficie brocząc krwią z nosa i ust. Autor wspomnień nie jest w stanie mu pomóc, a ranny w akcie desperacji podkłada karabinek pod brodę, pociągając za spust. "(...) Rozległ się strzał. Widziałem, że nie był śmiertelny. Kula strzaskała nieszczęśnikowi szczękę. Niezdolny się poruszyć, leżałem jak skamieniały ze zgrozy. (...)". Potem następuje opis, jak podwójnie ranny strzelec dokonuje ostatecznie aktu samobójstwa, ponawiając pierwotną próbę.
- Nie jest stricte wspomnieniową publikacja Jerzego Korczaka "Cóżeś ty za pani... O walkach armii "Poznań" 12-19 września 1939 r.", ale to kanon, jeśli chodzi o żywy opis bitwy nad Bzurą. Można znaleźć w tej książce wiele kapitalnych opisów przeżyć uczestników bitwy.
- Na deser - coś z pogranicza faktu i baśni. Książka dobrego reportażysty, ale i bajarza zarazem, Melchiora Wańkowicza „Wrzesień żagwiący”. Dreszczyk emocji przebiega przez plecy, gdy natrafia się na taki smaczek: wycofujący się oddział piechoty zajmuje pozycje na skraju lasu. W ruch idą łopatki i stopniowo kształtuje się okop. Nagle ostrze łopatki zgrzyta o zakopany metal. To Browning wz.30 ukryty przez wycofujący się wcześniej oddział! Przykryty brezentem, zasypany piaskiem…Przydał się nowym właścicielom.
Powyższe pozycje, nie wyczerpują listy. To tylko przykład kilku ciekawych pozycji, które warto znać.

RE: Pamiętniki/ wspomnienia z września 39.
2013-10-10 15:16:24

Podbijam. Sam również chciałem założyć podobny wątek od dłuższego czasu. Optymalnie gdyby stopień wojskowy autora był umiarkowany, właściwie im mniejszy tym lepiej.

Z własnej kolekcji mogę polecić "Przeciw nawale" płk. W. Adamczyka - trochę o obronie Śląska, ciągłym odwrocie i w sumie o końcu w kotle na Lubelszczyźnie. Ciekawym uzupełnieniem może też być "Dziennik z oblężonej Warszawy" Haliny Regulskiej.

RE: Pamiętniki/ wspomnienia z września 39.
2013-10-12 20:45:46

Od siebie dodam: płk Adam Epler OSTATNI ŻOŁNIERZ POLSKI KAMPANII 1939.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.