Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-11 22:23:00

Witam
Tak sobie dziś ten film oglądałem i rzuciły mi się w oczy charakterystyczne wieże...Pewnie podróby bo skąd by wzieli dwa oryginały?
Pozdrawiam
Sebek

 Linki sponsorowane
RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 01:57:00

Choćby stąd, że "Sami Swoi" kręceni byli ok. 1967r. Wtedy jeszcze były takie dziwy.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 02:16:00

Eee. Równie dobrze mogą to być makiety. Po prostu scenograf się mógł trochę postarać i zamiast nieśmiertelnie ucharakteryzowanych kaczorków wymyslił coś takiego.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 04:09:00

Łódzka filmówka miała makiety niemieckich czołgów. Widziałem "drewnianą Pantherę" grającą wrak, latem 1972 w Mieroszowie k/Wałbrzycha - [być może wcześniej grała w "4 panc i pies"?]
Realizowano tam serial "Gruby".
Czołg stał przez całe wakacje na jednym ze zniszczonych podwórek, pilnowany przez lokalnego ciecia - przesłaniał "współczesny" śmietnik :) To było, o ile pamiętam, tuż za Rynkiem: domy od frontu były "cacy", ale od zaplecza nosiły jeszcze ślady wojny i nie trzeba było stawiać dodatkowych dekoracji - wystarczył "czołg". Nie wolno go było dotykać [cieć przeganiał dzieciaki], bo by się rozpadł. Później zdemontowano "Pantherę" w ciągu 2 godzin.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 07:27:00

Swego czasu widziałem plany przerobienia t-34 na tygrysa. Autorem tych planów był nie jaki W. Śniadecki scenarzysta w pierwszej częsci serialu 4 pancerni i pies. Oprócz tgrysa, który zagrał w pancernych były plany przebudowy t-34 w cromwela i panterę . A co do zamieszczone fotografii wydaje mi się że to są makiety. chociarzby dlatego ze na wieża tego czołgu z lewej strony jest zbyt płaska, tzn. nie widzę szczelin wentylacyjnych i ani peryskopów.
Pozdr. MJ

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 08:30:00

W filmie "Rzeczpospolita babska" panterę odgrywa ucharakteryzowany T34.Wierza jest nawet dobrze ustylizowana,podobnie kadłub i błotniki.Ale na koła jezdne juz stylista nie miał pomysłu.:)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 08:53:00

Z tym przerabianiem T-34 lub T-54/55 na "niemieckie machiny" wszyscy mają ten sam problem: układ jezdny! Żebyś nie wiem jak dokładnie odtworzył wieżę i kadłub, to zawsze zostają te nieszczęsne zachodzące na siebie koła. Myślę, że tu mogą pomóc tylko... efekty komputerowe. Szkoda, że nie zrobił tego Spielberg w "Szeregowcu" :(
Oczywiście mam na myśli te pojazdy, które w filmach mają być w ruchu. Bo makieta, o której wcześniej pisałem, była OK - tylko nie jeździła :)
Przyszłośc w wtej dziedzinie [w/g mnie] to: doskonałe modele wozów pancernych [np w skali 1:16] komputerowo wmontowane w sceny batalistyczne. Z modelami samolotów robiono to już 30 lat temu :) Ale to inna para kaloszy...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 11:17:00

To prawda, przyszłość w technikach komputerowych. O ile same pojazdy to nie jest nic nadzwyczajnego (sam mam ich kilka w skali 1:1 więc stopień uszczegółowienia jest taki jak w oryginałach) ale uruchomienie tego wszystkiego to zagadnienie zupełnie innego kalibru. Niezależnie zawieszone koła, a jest ich trochę w każdym czołgu, i przede wszystkim gąsienice składające się z ok. 100 ogniw na stronę, które muszą układać się według określonych procedur, to prawdziwe wyzwanie dla animatora.
Myślę, że ze statycznymi modelami wszelkiego rodzaju broni pancernej w tej chwili nie powinno już być kłopotów, kwestia chęci.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 12:25:00

Z modelami "w skali" jest taki problem w filmie,że zawsze będzie to widać,nawet jak jedzie czołg 1:16 to wygląda jak zabawka,pamiętacie napewno z filmów ,sceny zatonięć okrętów wojennych niby model duży,niby woda to wada,ale widać inną gęstośc wody,ogień jakiś taki za duży etc.
Mistrzostwem świata były sceny z polskiego filmu "Misja Specjalna"- bodajże Storch i moment trafienia go przez UFO ( niezła kombinacja),wogóle tytuł tego filmu powinien być "Efekty specjalne" :-).

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 13:59:00

A co powiecie o takiej przerobce? (nie pantera ale ...)

http://www.afra.org.uk/php/abeltring05.php

przerobiony w UK przez jedna z grup rekonstrukcyjnych.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 14:21:00

Zobaczcie sobie strzelanie z moździeża ;-).
http://www.afra.org.uk/video/MortarDemo.WMV
Polecam

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 15:30:00

ten moździerz ekstra! normalnie normalny kraj te UK!

pzdr
Bar_Naba

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 16:15:00

ChrisFly masz rację, że w filmach, które powstały do tej pory, modele pojazdów - nawet te świewtnie wykonane, są jak zabawki, ale... Właśnie, ale technika idzie do przodu - i to w tempie zaskakującym. KIedyś "epokowe" wynalazki powstawały raz na kilkanaście lat - teraz co kilkanaście minut!
Wszyscy pamiętamy np. "Park Jurajski" i słynne dinozaury. Choć film ma dopiero 12 lat - to jego "efekty specjalne" wyglądają jak... z epoki kredy:) Nic tak szybko się nie starzeje jak: komputery, kobiety i ..."efekty specjalnie":) dlatego wierzę, że jeszcze kiedyś zobaczymy film o... Powstaniu Warszawskim, ze sceną zdobycia "Panter" - do wyglądu których, nikt z nas nie bedzie się mógł przyczepić :)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 16:30:00

Do dziś nie mogę zapomnieć sceny z serialu "Gruby" (chyba tak sie nazywał), gdzie główny bohater wyciągał z jakiegoś kanału pistolet a w tle stały 3 czy 4 rozbite czołgi. Prawdziwe :)))) Piękny widok.
pozdrawiam

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 17:28:00

Tak, ten serial to "Gruby". Chłopaki znalazły zawinięty w szmaty rewolwer - i poszli na kamionkę "wypróbować" :) Po drodze w lesie znaleźli też hełm niemiecki, ale go wyrzucili, bo był "brudny" - ta scena mną wstrząsnęła!
W Mieroszowie byłem dwa razy z rzędu - na koloniach. I co ciekawe: gdy przyjechaliśmy drugi raz, miasto "nieco zmieniło wygląd": pojawiło się kilka bunkrów przed budynkami [a rok temu jakoś tych bunkrów nie widzieliśmy], na murach wielkie białe napisy: "Pst! Feind hort mit" itd. Dopiero potem wyjaśniło się, że to dekoracje do filmu.
Film raczej słaby - i pewnie dlatego bardzo szybko zapomniany. W nim po raz ostatni zagrał super aktor Stanisław Milski ["woźny"]...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 17:59:00

Whotforze! Ta scena z hełmem mogła wstrząsnąć, ale w 1946r. tego różnego "badziewia" było mnóstwo.
Zresztą podejrzewam, że wtedy mało kto, biorąc pod uwagę 5 lat wojny zastanawiał się nad tworzeniem kolekcji i zbieraniem tego typu pamiątek. Ot złom. A po co brać brudny skoro czystych było na pęczki.
A serial masz rację, słaby, tylko ten motyw z tajnymi drzwiami do lochów i obracającym sie krzyżem maltańskim wprowadzał atmosferę tajemniczości.
Pana Milskiego (zawsze mu podprowadzali ten klucz szabrownicy), pamiętam, w dialogach podstawiał już ktoś inny.
Owinięty w szmaty rewolwer pamiętam miał "ukruszoną iglicę" i wtedy dopiero dowiedziałem się, że jest coś takiego jak iglica. Zaleźli go chyba pod jakimś mostkiem.
Natomiast jak zwykle w tamtych obrazach Niemcy pojawiają sie tam jako tylko jako tajemniczy i groźny Wehrwolf. Co sie działo z resztą pozostałych jeszcze mieszkańców nie wiadomo. Czarna dziura.
Ot przyszli Polacy na stare opuszczone piastowskie ziemie i to wszystko.
I jeszcze zagadkowy motyw kolegi Maćka Łazanka, którego ojciec nie wiadomo dlaczego siedział w więzieniu.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 18:40:00

yorik albo masz dobrą pamięć, albo jej trochę pomogłeś "Bazą Filmu Polskiego":) - ale masz rację, motyw z aresztowaniem ojca, to "dziwna sprawa" - zwłaszcza w tamtym okresie [chodzi o rok prod. filmu]. Jednak to nie ojciec Maćka został aresztowany - on był raczej "towarzyszem po linii partyjnej", jeździł służbowym Jeepem, z służbową TT-ką:) [Tadeusz Schmidt].
A hełmy? Coż, pod płot naszej kolonii podchodzili "autochtoni" z pobliskiej wioski. Oferowali nam hełmy niemieckie po 30 zł :) Ale nie miałem tyle: wszystko poszło na lody :(
Mówili też o "starych okopach, w górach". Za 10 zł chcieli nam pokazać miejsce, skąd wyciągali te hełmy gdy potrzebowali "większej gotówki". Takie były czasy.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 19:09:00

Czasy były takie że wtedy - w czasie kręcenia tego filmu jak chciales to miejscowi przyniesli ci kilka chełmów za darmo bo dla miejscowych wtedy nie miały one żadnej wartości
waltwor- co to za kolonie były w zasmrodzonym Mieroszowie -to juz nie stać było rodziców wysłać cię chociażby do Kudowy

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 19:17:00

Lokomotywa - "zapaszki" faktycznie były [przypomniałeś mi!!], ale tuż przed Mieroszowem, natomiast nasz Ośrodek kolonijny był jakieś 3 km za miastezkiem - w górach. Tam było OK. Wtedy wszystkie firmy miały własne ośrodki wypoczynkowe. Na kolonie i obozy każdego roku jeździło jakieś 1,5 młodych ludzi. A teraz - chyba 10 x mniej...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-12 19:19:00

miało byc oczywiście 1,5 miliona :)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-13 07:26:00

A mi się podobał, fajny film. Jest wiele fajnych filmów z lat 60-tych, 70-tych, ale telewzja ich nie przypomina, ciekawe czemu.
Pozdrawiam

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-13 08:28:00

moim zdaniem wiekszość panter w światowym kinie to stylizowane T34. no ale to moja subiektywna opinia rzecz jasna.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-13 12:33:00

odnosnie filmu o strzelaniu z mozdzierza - to farsa. a efekt łatwy do osiągnięcia

do lufy wrzucana jest atrapa pocisku i z lufy odpalana jest petarda, zeby wylecial dym. a pan heniek za górką odpala z konsoli przycisk, i odpala podłożone wcześniej ładunki na górce a na koncu w szopie.

metoda banalna - a jaki efekt

zauwazcie ze pocisk od mozdzierza po kazdym strzale zostaje wyjęty spowrodem przez dół lufy :)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-13 17:22:00

Świetny jest podskakujący pulpet,tylko czekałem jak mu spadną spodnie :-).

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-14 19:37:00

Whatforze ! Daję słowo honoru! Z pamięci!
Źle mnie zrozumiałeś.Aresztowali ojca kolegi Łazanka. Ojciec Łazanka budował odzyskiwał stare piastowskie dziedzictwo jako pracownik gazowni.
I jeszcze sobie przypomniałem, że Pana Milskiego podstawiał (chyba?) Pan Zintel -zresztą bardzo udanie.
A co do hełmów- to zazdroszczę. Ja swojego pierwszego M-42 pozyskałem w połowie lat 70-ch z chłopskiego gospodarstwa, gdzie służył jako naczynie do ... Wtedy już przewaliła się przez wsie fala handlarzy.Ceny poszły w górę.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2005-12-15 09:18:00

"Gruby" właśnie leci sobie rano na TV2 o 7.30 w dni powszednie.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 11:57:26

Witam!Wracając do tematu,a konkretnie do czołgu w serialu "Gruby".Przez wiele lat,za młodego-myślałem,ze to orginał.Zrobiłem kilka fotek z filmu."Tygrysy" w "Pancernych..."to już była trochę inna robota(charakterystyczne bruzdy na pancerzu).Nie jestem znawcą broni pancernej,ale lubię wracać do tego serialu-taki sentyment z dziecięcych lat...Może ktoś z kolegów forumowiczów(siedzących głębiej w temacie:broń panc.)dokładniej opisze,oceni tego serialowego "tygryska".Pozdro.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 12:00:17

kolejne...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 12:00:57

...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 12:02:45

...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 12:03:26

...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 12:09:26

sorry!Niechcący zamieściłem to na głównym.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 12:13:10

hamulec wylotowy w tych panterach wskazuje na to że to lufy radzieckie są.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 13:27:45

A "Kolumbów" to te pseudotygruski ;) nie obskoczyły? Dwie sztuki były w odcinku 5. "Oto dziś" w scenach z Woli. Niestety nie mam teraz dojscia do serialu, bo pożyczyłem na wieczne nieoddanie.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 16:16:36

A nie wie z was ktoś co się stało z M3 Lee w wersji z trałem minowym czy lemieszem bez wieży który do lat 70 stał w łódzkiej filmówce " w sponsonie była 75" W książce czołgi LWP którą wydano w latch 70-80 " kiedyś miałem tę pozycję w ręce" były zdjęcia tego czołgu na placu magazynowym łódzkiej filmówki. Wiadoma sprawa że go nie ma, tylko czy pojechał w siną dal czy pojechał na polsilvery?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 17:12:55

No proszę jakich ciekawych rzeczy się człowiek (to brzmi dumnie) dowiaduje.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:32:31

Może ja pomogę. Kolumbowie odc.4

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:33:27

Dostał nazista!!!

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:35:05

Tu ciekawostka! Każdy wie z czym mamy do czynienia. Autentyk?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:36:01

Słabo widać.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:37:16

Coś z innej beczki z napisem dekoracje. Co szkop trzyma w łapach?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:38:42

To ja widziałem amerykański film z lat 60, co tygrysa grały M26 Pershing.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:39:52

Podobno najdoskonalszy kotek to T(ygrys)-34 z filmu "Godzina W". Słyszałem że "tygrys" istnieje do dziś.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:42:24

A szkop trzyma coś z rodziny AK, w tamtym roku oglądając odcinek 4 Pancerni i Pies, jednym z odcinku co nasi bohaterowie byli już w Niemczech, jakiś czerwony latał i naparzał do szkopów AKS-47

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:45:45

Mam jeszcze "Jarzębinę czerwoną" "Kierunek berlin" Tam kociarstwo było jednak gorzej wykonane.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:47:09

Kol. sudajew
pancerni też kosili szkopów z kałachów, odc "wysoka woda "

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 18:51:13

Największa jazda to film "Ardeny" Niemcy to Peshingi a amerykanie w Chaffee. Pewnie po to żeby uwypuklic róznicę między nimi tzn jak w rzeczywitości Tygrys królewski vs Sherman

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 19:28:36

Kolego piotr916 serialowy "tygrys" różni sie znacznie od orginału wizjerem kierowcy i stanowiskiem ukm'u strzelca-radiotelegrafisty

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 19:36:26

Z tego co pamietam to w ksiażce "Wozy Bojowe LWP" Janusza Magnuskiego pokazany był nie M3 Lee/Grant, a oparty na jego kadłubie ciagnik ewakuacyjny M31
http://www.o5m6.de/m31arv.html

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-29 20:40:33

Wracając do tematu.
Czołgi w "Samych swoich" to makiety zrobione na potrzeby "Czterech pancernych i psa". Jeśli macie możliwosć obejrzenia filmu (mam na myśli "Samych swoich") to zwróćcie uwagę, że na polu Pawlaka stoi także T-34 z numerem 102 (bardzo dobrze widoczny w scenie kłótni Kargula z Pawlakiem na tymże zaminowanym polu).

Te makiety były zrobione do I serii (odcinki I-VIII) "Czterech pancernych i psa" we wrocławskiej WFF.
Były to tylko "nadwozia", które montowano na jeżdżącym kadłubie T-34. Te "czołgi" są doskonale widoczne w odcinkach pokazujących walki o Studzianki ("Gdzie my, tam granica", "Psi pazur", "Rudy, miód i krzyże")

Pozdrowionka

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 13:25:20

Niestety ale w żadnym z polskich powojennych filmów nie widac oryginalnych niemieckich czołgów . Nasze wojsko zaraz po wojnie używało transportery niemieckie 250 i 251(niektóre nawet brały udzał w walkach w Beszczadach z UPA) , podobno na stanie były też jakieś niemieckie czołgi, są wspomnienia ( zapewne panzer 4) no ale jak na razie fotek to ja nie widzałem.W naszych filmach wojennych niestety królowały kubelwageny oraz cieżarówki - o samochodach pancernych sdkfz.222,232,i innych można zapomniec .Niestety ale armia radziecka wszystkie w miarę sprawne niemieckie czołgi zbierała , następnie wagony gdzie czekał ich raczej los materiału wsadowego do pieca hutniczego. Pozdr.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 14:17:43

Juz w latach 50. za niemieckie wredne czołgi robiły teciaki (np. "Godziny nadziei", "Kanał", "Lotna"). Później zdarzyły sie "iesy" ("Czterej pancerni", "Kierunek Berlin"). Nawet ich nie upodabniano). Esdekaefzety zastępowano BTR-y 152.
A jak im sie nie chciało, to BRDM-y jak w "Pancernych".

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 14:25:10

hen. zing. napisał:
"Coś z innej beczki z napisem dekoracje. Co szkop trzyma w łapach?"

Przepraszam za OT. Gdzieś mi sie obiło o uszy, że mieli kłopoty ze ślepą amunicją do "empi".
Za to w latach 70. do "Polskich dróg" to już ponoć od czechosłowackich filmowców flinty pożyczali, bo nie było z czym kręcić.
Zresztą ze strychu (I odcinek) to chyba z czeskiej zbrojovki do dywersantów Heimanna sieją.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 16:30:20

yorik
Ja słyszałem coś takiego... pomijając kwestie dostępności amunicji... z MP było coś takiego że ślepakami nie bardzo da sie z nich strzelać, MP ma zamek swobodny, lufie jest zbyt małe ciśnienie by odrzucić zamek i dosłać kolejny nabój. Powołam się na słowa aktora Friedmana kiedyś w TV opowiadał że z tego rodzaju broni można pościć serię 1-2-3 naboje i należy repetować W filmie wyglądało by to groteskowo. Widocznie wynalazki nakręcane na lufę jak w km czy kałachu (zamek ryglowany)nie rozwiązują problemu.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 16:36:08

W książce "wozy bojowe LWP" jest zagadkowe zdjęcie. Widać na nich StuG'a ale nie scenerii pola bitwy ale jakby w centrum miasta a w tle T-34

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 17:39:26

Na pancernych to faktycznie było przegięcie: biegali z Pps (np "Magneto") ale w scenach strzelanych ogień prowadzili z kałachów. Swoją drogą koszmarny pomysł żeby "tamto" WP oraz sołdaty z krasnoj armii biegali w hełmach bodajże wz 55 (te robione na sztancach hełmu wz31)- o dziwo dzieje się tak tylko w odcinkach dokręconych tzn tych po zdobyciu Gdańska
A co do sprzętów niemieckich to w polskim filmie (nie pamietam tytułu) o jakimś szpitalu koło jeziora - ostatnie dni wojny albo tuż po kapitulacji brały udział sdkfz 251

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 17:58:58

W jednym z odcinków "pancernych" jest scena w której "Rudy" robi miazgę z leFH18 :(

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 20:57:49

A w "Pancernych" to w epizodzie to przypadkiem jakiegoś Half Tracka nie było? Już nie pamiętam. Co to nieprzytomny Grigorij na jego drzwiach wisiał jak dostał wcześniej w makówkę.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 21:41:47

HALF-TRACk był, co ciekawe na tym zdjeciu M31 w magazynie filmówki za nim stoi su-76 bez uzbrojenia,a co do zdjęcia stuga z tej samej książki to nierozumiem dlaczego centrum miasta? t-34/85 za nim stoi ale obok widze tylko krzaki.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 21:43:40

W filmie "Miasto nieujarzmione" filmowi Niemcy posługują się oryginalnymi Nebelwerferami. Poza tym w filmie "Skąpani w ogniu" z 1963 (nota bene, coś jakby ciąg dalszy trylogii kaprala Wojciecha Naroga tj. "Barwy walki", "kierunek Berlin i "Ostatnie dni")Mikulski z Siemionem ganiają po Kotlinie Kłodzkiej schwimmwagenem - w bazie filmpolski.pl jest stosowne zdjęcie w galerii do tego filmu. Poza tym pamięć mnie zawodzi ale w którymś z polskich filmów z lat '60 czy '70 widziałem oryginalne sturmgewehry (ale to może znowu "made in cccp") - coś mi się zdaje, że to "Pułapka" z 1970r. z Jerzym Kopiczyńskim w roli głównej.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 21:44:36

SU 76 w filmach robił za mityczne "Ferdynandy".

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 21:50:15

Kol rm
Str 289 fot "c" W tle majaczy jakiś budynek. Krzaczory i kamienna wyściółka jak w jakim parku za Stug'iem coś jak chodnik. Pod gąsienicami coś rozryte... przyjechał sam?
W książce można znaleźć IS'a z krzyżem i inne ciekawostki.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 21:51:42

Schwimmwagen wjeżdża też z Niemcami w "Zezowatym szczęściu" na rynek w Zegrzu.

Mały OT
Ciekawostka co do "Miasta nieujarzmionego". Jest taka scena w której Niemiec w hełmie przez telefon wydaje komendy dotyczące wysadzania domów w Warszawie.
Mało kto o tym wie, że odtwarza go młodziutki Stanisław Różewicz. Do dziś pokazują go w różnych filmach dokumentalnych jako jednego z niszczycieli Warszawy.:)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-09-30 22:13:10

Zapomnieliście o sławetnym schwimmwagenie w serii" pan samochodzik i..."

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-01 07:44:48

Nie pamiętam tytułu filmu. Był czarno - biały o naszych dzielnych WOPistach. Nasi latali z pepeszami, element przestępczo - wywrotowy z produktami imperialistów angielskich typu sten lub hitlerowskich faszystów (MP-40).
Zaprzyjaźnieni czechosłowaccy pogranicznicy używali sturmgewehrów. Główną rolę grał Tadeusz Schmidt.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-01 11:26:46

To jest CZ858 standardowy czechosłowacki karabinek. Armia Czechosłowacka nie miała na wyposażeniu AK47. Może tą broń widziałeś w filmie?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-01 11:47:47

Łudząco podobny do kałacha, ale to zupełnie inna, czechosłowacka konstrukcja.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-01 16:40:29

kol. hen.zing
masz racje o parku nie pomyslałem.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-05 21:10:07

hen.zing ten kotek z pierwszej fotki ma skrzywioną końcówkę lufy,chyba do strzelania za węgła :)))

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-05 21:48:27

Racja... słyszełem że Niemcy nad tym pracowali!!!

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 13:50:23

A to T(ygrys)-34 z "Godziny W"

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 13:51:14

2

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 13:51:46

2

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 13:53:48

3. jak żywy... podobno jeszcze nie dawno w jakimś magazynie jeszcze istniał

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 13:55:41

A to.. BTR

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 13:57:11

Co szkop trzyma w rękach

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 21:28:45

A propos pojazdów w filmach. Cos mi się przypomniało, w jednym z filmów z lat 60-tych z Tadeuszem Janczarem bodajże w roli głównej, bohater spogląda z okna na ulicę okupowanej Warszawy? a tam patrol niemiecki na Sdkfz 251 Ausf.D
Z OT-810 ciężko pomylić. A podobno oryginalnych pojazdów Rzeszy w polskich filmach z tamtego okresu się nie uświadczy?
Poszukam tytułu
Pozdrawiam

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-13 21:39:56

"Tygrys" grający w filmie "Godzina W" stał kilka lat na terenie starej warszawskiej Gazowni w dzielnicy Wola.
W 1995 roku spotkał go smutny koniec pod palnikiem spawacza i został wywieziony na złom : (

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-14 07:39:27

W sumie szkoda.. poznańskie muzeum mogło by o wziąć jako ciekawostkę.
wm71 czy film o którym mówisz to nie było "Pokolenie"? Jeżeli tak to mówimy o wczesnych latach 50-tych

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-14 09:11:22

Być może ten ucharakteryzowany na Tygrysa czołg był wykorzystywany wcześniej w innych filmach.
Informacje o nim znalazłem wraz ze zdjęciami w książce Ryszarda Wójcika "Potwory wychodzą z ukrycia".
Pozdrawiam!

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-14 15:17:56

Wójcik to ten co mu Panterę zwinęli spod nosa?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-16 20:34:35

Z tym transporterem w filmie to był jednak lata 50 -te, mój błąd. Ale nie był to chyba film "Pokolenie" bo nie był to film wojenny. Wydaje mi się że był to film "Pożeganania" z 1958r. dramat obyczajowy akcja dział się w czasie wojny.
No ale pewien nie jestem na 100 % ,musiał bym jeszcze raz zobaczyć.
Rzeczywiście w tych latach było by jeszcze możliwe użyć do filmu jakiegoś Sdkfz-ta. ?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-16 21:44:27

"Pokolenie " to film wojenny jak diabli ... bohaterami są dzielni partyzanci GL... A Tadeusz Janczar ginie ... ostrzeliwując się do ostatniego naboju... skacząc z 4-tego pietra

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-16 21:45:36

Oczywiście nie twierdze że Sdkfz był w tym filmie .. tego nie pamietam.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-17 10:56:46

Witam Panów,
wiecie moze ,co to za wóz pancerny pojawia sie w filmie o ORP Orzel?(scena internowania okretu w Tallinie).

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-17 12:15:55

W filmie z 1955 roku "Kanał" występuje sdkfz 251,goliathów nie liczę.Najwięcej jednak sdkfz 251 widziałem w filmie też z 1955 roku "Godziny nadziei".Film ten oglądałem dość dawno temu,ale z tego co pamiętam było tych wozów chyba z pięć.Jeździli nimi i ss-mani a potem amerykanie.

Czesi mieli po wojnie na uzbrojeniu sturmgewehry.

Co do broni strzeleckiej to chyba najlepszy był film "Sąsiedzi".Cała gama broni polskiej i niemieckiej z której strzelano a nie udawano,że się strzela.Szczególnie zapamiętałem młodego Opanie,któty "pruł"z lotniczego MG15.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-17 15:40:33

Witam . Niedawno oglądałem " Godziny nadziei " , istotnie jeżdżą tam oryginalne sdkfz 251 . Doliczyłem się tam dwóch sztuk , oprócz tego można dostrzec w niewielkie liczbie oryginalne mudury maskujące SS , i strzelającego stg (?) . Interesująca pozycja . Pozdrawiam .

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-17 18:08:26

sten napisał:

"wiecie moze ,co to za wóz pancerny pojawia sie w filmie o ORP Orzel?(scena internowania okretu w Tallinie)".

A to nie ta sama konstrukcja, która w filmie "Wolne Miasto" udawała "Sudetenland" czyli austriackiego ADGZ?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-10-25 19:02:29

Panowie może wiecie co to za film nie znam tytułu ale to na pewno jest polska komedia w której gra jedna z drugoplanowych ról Jan Kobuszewski , otóż w tym filmie pewne młode małżeństwo dostaje domek na przedmieściach jakiegoś miasta i na ich posesji jest duża hałda piasku ,właściciel posesji zaczyna ja rozkopywać i po rozkopaniu ukazuje się czołg t-34 facet dzwoni do różnych muzeów ale żadne go nie che zabrać , chce go tez oddać na złom ale na złomie też go nie chcom jak dobrze pamiętam to powiedzieli mu aby go przyprowadził i po jakimś czasie udało mu się go uruchomić i zaczęła się szopka, film oglądałem będąc dzieckiem , wiem że to była czarno biała polska komedia może ktoś wie co to za film , ogólnie na koniec filmu pamiętam ze pod dom tego małżeństwa przyjechał pojazd i chciał zabrać ten czołg ale t-34 stał już jako mebel w domu proszę o pomoc może ktoś wie o jaki mi film chodzi pamiętam że kobieta pracowała w szkole jako nauczycielka i zabrała w tym filmie klasę aby pokazać im ten czołg

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-05 21:10:03

Tygrys z filmu "Ballada o żołnierzu"

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-06 09:29:02

Dla kolegi Remro: Film fabularny "Szczęściarz Antoni"
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1960
Premiera: 1961. 03. 03
Gatunek: Komedia, Film obyczajowy
Dane techniczne: Czarno-biały. 2301 m. 79 min.
Plenery: Warszawa (m.in. Plac Zbawiciela, ul. Marszałkowska przy Rotundzie PKO, Al Jerozolimskie - DH "Smyk").
Obsada aktorska: Teresa Szmigielówna (Julia Grabczyk, żona Antoniego), Czesław Wołłejko (Antoni Grabczyk, urzędnik USC), Kazimierz Opaliński (Opaliński, sąsiad Antoniego), Leon Niemczyk (mecenas Saturnin Potapowicz, stały "klient" Antoniego), Edyta Wojtczak (mecenasowa), Janusz Strachocki (inżynier budujący domek Antoniego), Stanisław Daczyński (dyrektor departamentu), Jan Kobuszewski (szewc Fijałkowski, sąsiad Antoniego), Roman Kłosowski (strażnik pilnujący pociągu), Zdzisław Suwalski (prezes spółdzielni mieszkaniowej), Bogdan Baer (pijaczek), itd.
Źródło: www.filmpolski.pl

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-06 12:38:24

Dodać należy, ze ten T-34 z "Szczęściarza Antoniego" to unikalna wersja z pojedynczą klapą i "kominem". I był na chodzie! Jedyny taki w Polsce jest chyba w Kołobrzegu, ale pewnie skorupa.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-06 23:23:03

A to oryginał czy kopia:)?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-06 23:23:57

taka stoi w muzeum lotnictwa w Duxford

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-06 23:24:48

Stoją i inne 'smakołyki'

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-06 23:25:33

Ale nie będę zaśmiecał wątku już .:) Pzdr

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-17 09:25:12

Napisano w tym wątku wiele o sowieckich sprzętach robiących za niemieckie.
Ciekaw jestem ile powstało filmów, w których sytuacja jest odwrotna. Ja dotychczas widziałem tylko jeden, gdzie IV robiła za KW-1 a III za T-34. Bez charakteryzacji.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-17 10:28:31

Jaki jest tytuł tego fimu feeder?

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-17 13:36:24

Ten tygrys w rozwalonym murze to niestety jest zbudowany na podwoziu T -34 . POzdr.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-17 13:37:11

za to stug na fotce niżej oryginalny .

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-17 20:28:36

ferdynand z "Nieznany"...

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-19 04:22:21

Tytuł oryginalny wspomnianego przeze mnie "Tuntematon sotilas" po naszemu "Nieznany żołnierz". Fiński film z 1955.
A propos fińskich filmów wojennych to polecam "Tali - Ihantala 1944". Może nie ze względu na fabułę, tylko na grający tam sprzęt pancerny. Każdy gra siebie.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-19 09:39:35

tygrys z Duxford to Tygrys z filmu "Szeregowiec Ryan"

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-19 12:34:45

Jeśli już mówić o fińskich filmach, to najlepszy jest "Talvisota" z 1989" - wspaniały film o wojnie zimowej. Nie pamiętam dokładnie bo już dłuższy czas temu oglądałem ale są na pewno sceny w których w ataku biorą udział oryginalne czołgi T-26. No chyba że zbudowali ładnie repliki ale nie wiem - trzeba by sprawdzić:).

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 08:05:06

To były chyba oryginały. Niewykluczone, że brały udział jeszcze w prawdziwej wojnie zimowej. Finowie zdobyli i używali sporo sprzętu sowieckiego zarówno podczas wojny zimowej, wojny kontynuacyjnej jak i po niej.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 08:12:38

W "Tali - Ihantala" gra niezła menażeria. Są Stugi, KW - 1, KW - 2, SUki i chyba wszystkie możliwe odmiany T-34

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 10:52:15

Sporo Tygrysków (oczywiście repliki) było w filmie "Wyzwolenie" tygrys nr1

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 10:53:43

nr 2 (posiada drugi rząd kół nośnych)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 10:55:46

nr 3 (z szerokimi gąsienicami)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 10:57:59

sdkfz 9 "famo" w filmie są dwa pojazdy obydwa oryginały

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 10:59:12

to coś gra pzkpfw V panter (JS 2 lub 3??)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 11:00:14

oryginalny kubelwagen

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 11:02:22

T-34 w locie nad panterą

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 11:02:56

i zdj.

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 11:23:19

Pantera z pancernych odc"psi pazur"

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 11:32:42

haubica 10.5cm le FH 18?? rozjechana potem przez "rudego" w tym samym odcinku

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2008-11-20 12:31:32

Z tym oryginalnym II wojennym sprzetem to bylo i jest krucho na filmowym planie.Trudno wymagac od naszej siermiężnej kinematografii, gdyz nawet hollywodzkie wysokobudzetowe produkcje wygladaja bardzo cieniutko, jezeli chodzi o oryginalny sprzet pancerny i pojazdy wojskowe. Najczesciej było widac KDF Kubelwageny, Haltracki i pojedyncze Shermany, czasami pojedyncze niemieckie transportery.Oryginalnych czolgow niemieckich w zadnym z filmow nie widzialem, najwyzej lepsze ( wg mnie nr 1 dla "Zlota dla zuchwalych") lub gorsze repliki Tygrysow.
Poza tym tak jak juz napisano powyzej, na rosyjskich, amerytanskich lub francuskich czolgach (chyba widzialem raz AMX) malowano krzyz niemiecki i byl juz Tygrys jak sie patrzy...
Nawet slynny film lotniczy BITWA O ANGLIE uzywal tylko kilkunastu oryginalnych Hurricanow i Spitfirow, reszta to byly
-hiszpanskie licencyjne Heinkel 111 (inne silniki)
-hiszpanskie licencyjne Me-109 (poznac po innym ksztalcie prrzedniej czesci samolotu, bardziej pekatym)
-makiety kolujace
-makiety holowane
Reszte zrobil montaz, ale efekt koncowy SWIETNY.
Byl koniec lat 60-tych i obecnie ocalalo tylko kilka sztuk tych hiszpanskich platowcow robiacych nadal za oryginalych "Niemcow" 9 ( i cene maja tez astronomiczna)

RE: Pantery z filmu "Sami swoi"
2017-07-11 20:11:07

Tu widać dokładnie lufę makiety PANTERY http://fototeka.fn.org.pl/...lastResult%5B%5D=6413&pageNumber=2&howmany=50&view_id=&hash=1499796213&view_id=19

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.020
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.